ZS im. Miłosza: Czy warto uczyć pomagać?

  • 24.10.2020, 11:17
  • Beata Kowalska
ZS im. Miłosza: Czy warto uczyć pomagać?
Należne miejsce w życiu młodego człowieka w tych niełatwych, burzliwych czasach, gdzie łatwo pogubić się w gąszczu medialnej paplaniny, zgubnych ofert, jakie „proponuje” pozornie łatwe życie, powinnością pokolenia starszego jest pilna potrzeba dzielenia się swoim doświadczeniem, umiejętnościami, własną postawą wobec trudności innych osób, jakie spotkać możemy w codziennym życiu: choroba, ubóstwo, osamotnienie i inne trudności.

Pisząc ten krótki tekst, przychodzi na myśl, taka oto refleksją, a zarazem hipoteza na temat: Bezinteresowna pomoc na rzecz drugiego człowieka potrzebującego pomocy, jako wartość oraz pytanie, czy warto uczyć pomagać?

Aby choć trochę przybliżyć charakter niektórych działań opiekuńczo-wychowawczych, które miały miejsce w Zespole Szkół im. Czesława Miłosza w Gryficach, proponuję Państwa uwadze analizę poniższego tekstu, który w dużym skrócie prezentuje działalność wolontaryjną naszej Szkoły. 

A mianowicie: Szkolny Klub Wolontariusza (SKW) swoją działalność rozwija od 2008 roku. W latach 2008 – 2020 zrzeszał od 15 do 41 uczniów naszej szkoły, który swoją bezinteresowną działalność, realizował w różnorodnych obszarach zadaniowych. Bardzo ważnym obszarem działalności SKW w naszej szkole było i jest honorowe krwiodawstwo:

 – we współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem PCK w Szczecinie prowadzona była działalność informacyjna dot. krwiodawstwa (spotkania
z młodzieżą, rozdawnictwo materiałów informacyjnych);

-  z dużym zaangażowaniem popularyzowano konkursy ogólnopolskie „Młodzieżowa Kropla Krwi” oraz „Wakacyjna Kropla Krwi” we współpracy z nie tak dawno zmarłym, zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi, przyjacielem młodzieży – panem Klemensem Robaszkiewiczem;

-  corocznie młodzież brała udział w ogólnopolskiej kampanii „Zbieramy Krew dla Polski”, która była doceniana i nagradzana przez Zachodniopomorski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie;

- corocznie prowadzona jest szkolna akcja propagowania oraz pozyskania nowych krwiodawców.  Dla przykładu w roku szkolnym 2013-14, do punktu poboru krwi zgłosiło się 55 uczniów z naszej szkoły, z czego 41 osób oddało honorowo krew, co daje ilość  30 450 ml (Ponad 30 litrów krwi)!

- trzykrotnie w latach 2012, 2015, 2019 organizowaliśmy Dni Dawcy Komórek macierzystych w Gryficach pozyskując około 150 osób, potencjalnych dawców komórek macierzystych;

Szkoła popularnie zwana „Miłoszem” była zaangażowana w różnorodne akcje
i projekty pomocowe. W roku 2009 i 2011 zorganizowaliśmy pomoc rzeczową w sumie dla 35 - głównie najuboższych rodzin, w ramach Ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Ponadto wielu wolontariuszy brało udział w corocznej, grudniowej akcji burmistrza Gryfic „Serce Plus Święta”, której celem, również było, niesienie pomocy dla najuboższych rodzin. Zaś dla najaktywniejszych wolontariuszy rokrocznie, za cenną inicjatywę młodzieżową, wręczano podziękowania.

Wiele emocji i wzruszeń młodzież mogła czerpać z wolontariatu wśród pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Gryficach.  Była to współpraca a zarazem owocna praca wychowawcza szkoły przy organizacji międzypokoleniowych spacerów, spotkań okolicznościowych: Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka, z pensjonariuszami DPS, które połączone były ze śpiewem, tańcami, zabawami na świeżym powietrzu, wspólnym grillowaniem.   

Te piękne spotkania pokoleń dostarczały wszystkim zarówno młodzieży, jak
i seniorom niezapomnianych wrażeń. To wyjątkowa lekcja pokory wobec upływającego czasu oraz doświadczenia tego, że każdy moment, nawet ten w jesieni życia, może być wartościowo przeżywany. A pensjonariusze DPS może choć trochę doświadczali, że wciąż o nich pamiętamy, doceniając ich nie tylko od święta, mając możliwość dzielenia się tym, co posiadają: własną energią, sercem oraz zaangażowaniem. 

Z perspektywy czasu nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw, bo było ich wiele: małych, większych i trochę większych! Zakończę to podsumowanie na wymienieniu niektórych z nich, a mianowicie: zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt w Sosnowicach, pomoc prywatnym osobom np. w naprawie systemu komputerowego osobom niepełnosprawnym, wolontariat młodzieży na rzecz dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej w Gryficach,  zbiórka (wśród młodzieży szkolnej) pieniędzy dla powodzian w Polsce (Gmina Wilków) oraz osób dotkniętych trzęsieniem ziemi na Haiti- we współpracy z UNICEF w 2010 roku, współorganizowanie z Powiatowym Ośrodkiem Wsparcia w Gryficach turniejów Rummikuba w charakterze sędziów stolikowych w 2017 i 2018 roku, Dzień Seniora, gdzie młodzież ofiarnie angażowała się w część artystyczną oraz obsługę kelnerską lokalnego święta i corocznego wydarzenia w Powiecie Gryfickim.

Mam nadzieję, że „co posiejemy, to żąć będziemy” w przyszłości. Ta refleksja, tak myślę, towarzyszyć winna każdemu człowiekowi, zaangażowanemu w pracę  wychowawczą, opiekuńczą, dydaktyczną.

Przeglądając materiały (dokumenty, zdjęcia) z dużą przyjemnością przeczytałam  jedno ze sprawozdań/ pamiętnika wolontariusza Matusza Waszyńskiego, oto tekst ze strony WWW Szkolnego Klubu Wolontariusza:    

„W dniu 25 października 2013 roku, członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza naszej szkoły uczestniczyli w organizacji Dnia Seniora w Gryf Arenie. Warto nadmienić, iż dla wielu wolontariuszy była to pierwsza praca w charakterze pomocników w tak dużym przedsięwzięciu.

O godzinie 10:00 wolontariusze elegancko ubrani byli przydzielani do określonych funkcji, czy też zajęć: szatniarza, osoby witającej gości, odprowadzającej gości lub najliczniejszej grupy-kelnerskiej. Niedługo potem schodzili się pierwsi goście.

O godzinie 11:00 z lekkim „poślizgiem” zaczęła się cześć oficjalna- powitań
i przemówień. Po tej części Starosta Powiatu gryfickiego zaczął nalewać zupę. Po paru „obsłużonych” gościach, do obsługi termosu dołączyli wolontariusze. Przy jednej osobie dysponującej chochlą, dostanie swojej porcji nie było łatwe, lecz tak jak w przypadku pomocy w rozmieszczaniu gości na sali, młodzież obsłużyła wszystkich błyskawicznie. Następnie rozpoczęła się cześć artystyczna. Kelnerzy wszelkiej maści sprzątali naczynia tak samo szybko, jak je rozstawili po czym nastąpiła przerwa w naszej działalności.

Przy akompaniamencie chóru, jedzenie znikało z półmisków szybciej niż się pojawiało. Po pewnym czasie wszyscy napełnili swe żołądki (poza obsługą) i znów zaczęło się lawirowanie pomiędzy stolikami - kawa czy herbata? Termosy wszelkiej maści napełniały się gorącymi płynami, a ich zawartość (szczególnie kawa) pojawiała się w mgnieniu oka
w plastikowych kubeczkach. Na wszystkich znów czekała przerwa w pracy, aż tu nagle pojawiło się ciasto. Znów ruszył „orszak” ponad 60 wolontariuszy z talerzami, napełnionymi po brzegi - łakociami. Po krótkiej przerwie w pracy ostatnie danie zostało wydane - bigos. Machina znów ruszyła i po dziesięciu minutach na każdym ze stolików pojawiły się miski pełne gorącej kapusty z mięsem.

Ostatnim punktem spotkania międzypokoleniowego była dyskoteka dla wszystkich.

Wszyscy określali wydarzenie jako wspaniałe. Seniorzy z aprobatą mówili na temat imprezy, a młodzież zadowolona z możliwości pomagania innym, uznała, iż warto było poświęcić się dla tak ważnej inicjatywy.

Mamy nadzieje, że kolejne akcje wolontariatu będą skutkowały podobną, a nawet większą radością i satysfakcją koleżanek i kolegów oraz tych którym pomagali. Oby takich spotkań odbywało się więcej, a MY- chętnie pomożemy!”.

Czyż nie piękna laurka, pozytywnego działania młodzieży? Tą refleksją i osobistą zawodową satysfakcją kończę to krótkie podsumowanie.

Moja odpowiedź na pytanie: Czy warto pomagać? Brzmi: Warto!

 

Beata Kowalska - pedagog, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza.

           

Beata Kowalska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe