Szczeciński Salon Poezji z Arturem Barcisiem - tylko w sieci

  • 22.10.2020, 11:25
  • Monika Adamowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Szczeciński Salon Poezji z Arturem Barcisiem - tylko w sieci
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, w trosce o zdrowie odwiedzających, przeniósł część swojej działalności do sieci. Online będą dostępne niektóre spotkania i prezentacje filmowe.

Październikowy Szczeciński Salon Poezji z Arturem Barcisiem odbędzie się bez udziału publiczności. Wydarzenie będzie rejestrowane i wyemitowane później online w formie czasowo dostępnej. Materiał znajdzie się na stronie internetowej Zamku – zamek.szczecin.pl w środę, 28 października o godzinie 18.00. Spotkanie będzie można oglądać tylko do czwartku 29 października do godz. 22.00.
Artur Barciś zaprezentuje program „Wierszyki pandemiczne i inne okoliczności”, podczas którego czytał będzie własne teksty. To kolejna, tym razem literacka, odsłona działalności wybitnego, wszechstronnego aktora.
Artur Barciś ukończył PWSTiF w Łodzi w 1979 r. Pracował w Teatrze na Targówku i Teatrze Narodowym. Od 1984 roku jest członkiem zespołu Teatru Ateneum w Warszawie. Znany jest m.in. z filmów Krzysztofa Kieślowskiego (Bez końca, Dekalog I – IX, Krótki film o miłości, Krótki film o zabijaniu) oraz ról w filmach: Ucieczka z kina „Wolność”, Kapitan Kwiatkowski, Pitbull, Sztuka kochania, jak też wielu popularnych seriali telewizyjnych. Zyskał sympatię telewidzów m.in. dzięki rolom w serialach Miodowe lata i Ranczo. Świetnie wypada zarówno w rolach komediowych, jak i dramatycznych.

Prowadzenie Michał J. Kawecki.


Wcześniej Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na filmowe wspomnienie o profesorze Bogdanie Matławskim. Znakomity kulturoznawca, etnolog, etnomuzykolog, znawca kultury ludowej Pomorza Zachodniego zmarł 14 października 2020 r. W ostatnich latach powstały dwa filmy dokumentalne opowiadające o tej niezwykłej postaci, które będzie można obejrzeć na stronie internetowej Zamku i zamkowym profilu na Facebooku.
W środę, 21 października o godz. 18.00 dostępny będzie obraz Michała i Pawła Kulików „Mateczniki”. Dokument miał swoją premierę w roku bieżącym. Kooproducentem jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.
Dokument opowiada o pracy profesora Matławskiego nad monografią o rodzinnej, nadodrzańskiej wsi Żabnica. Poszukując materiałów badacz zauważył, że losy powojennych mieszkańców, budowanie własnej tożsamości, są podobne dla całego obszaru województwa. Dostrzegł jednocześnie niemiecką przeszłość tych ziem oraz podobieństwo losów byłych i obecnych mieszkańców – trudną sytuację przybyszów zasiedlających zachodniopomorskie oraz dramat niemieckich wysiedleńców. Zwrócił uwagę na to, że wojna i wszelkie totalitaryzmy są złem niszczącym dorobek pokoleń.

W czwartek, 22 października na zamkowej stronie internetowej o godzinie 18.00, zaprezentowany zostanie film Iwony Gacparskiej „Siła korzeni jest w nas. Rzecz o Bogdanie Matławskim”. Obraz, który swoją premierę miał w 2019 roku, pokazuje m.in. miejsca, z którymi profesor był związany - rodzinną Żabnicę oraz Drawno, Łobez, Kamień Pomorski, gdzie odbywają się festiwale muzyki ludowej, które współtworzył jako juror czy pomysłodawca. Poznajemy osobowość i działalność prof. Matławskiego przez pryzmat jego życia, marzeń i dążeń, jego pracy naukowej i miłości do muzyki, która towarzyszyła mu od najmłodszych lat.
Film zrealizowany został dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego. Koproducentem był Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Ponadto, w sobotę 24 października od godziny 10.00 online dostępny będzie film „Zegar zamkowy”. Krótki dokument o jednym z najbardziej charakterystycznych zabytkowych elementów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Powstały w XVII wieku zegar zachwyca m.in. oryginalnym wyglądem.

Zdjęcie Artura Barcisia. Autor fot. Franciszek Barciś

Monika Adamowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe