"#Dzień w minutę" ruch Polska 2050 komentuje

  • 19.10.2020, 20:46
  • Ruch Polska 2050
"#Dzień w minutę" ruch Polska 2050 komentuje
Ruch Polska 2050 w dniu dzisiejszym rozpoczął cykl komentarzy "#Dzień w minutę" odnoszących się do bieżących wydarzeń dnia. Komentarze będą publikowane codziennie o stałych godzinach na FB, IG i YT. Jeśli spotkają się z zainteresowaniem naszych czytelników będziemy je także publikować na naszych łamach.

Stałe godziny emisji:
8:00 - Michał Kobosko, wiceprezes Stowarzyszenia Polska 2050
13:00 - Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050
18:00 - Hanna Gill-Piątek, posłanka ruchu Polska 2050

 

#Dzień w minutę, Michał Kobosko, Polska 2050:
"Dzień dobry.

Chciałbym mieć dla Państwa dziś o poranku lepsze wieści, ale niestety zapowiada się, że najbliższe dni to będzie czas pretensji, złości i protestów. Pretensji do rządu, za to, że nie przygotował nas wszystkich, a szczególnie systemu służby zdrowia. Naszych szpitali, naszych SOR-ów, Sanepidu na nadejście drugiej fali pandemii. Dziś rząd miota się, próbując nadrobić czas. Symbolem tego miotania się jest nagła budowa szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie. Operacja, którą należało rozpocząć już kilka tygodni temu. Złości za to, że władza wykorzystuje podległe jej służby, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Prokuraturę, Telewizję Polską do zwalczania przeciwników politycznych. To zwalczania za wszelką cenę i właśnie w samym środku pandemii. Symbolem ośmieszenia działań tych właśnie podległych PiS-owi służb jest decyzja Sądu w Poznaniu, który ośmieszył całą operację związaną z aresztowaniem kilkunastu osób, na czele z Romanem Giertychem i Ryszardem Krauze. Wreszcie protesty, protesty w tym tygodniu, w związku z posiedzeniem Trybunału Konstytucyjnego, w czasie tego posiedzenia próba wyrzucenia z pracy Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara i próba dyskusji o wprowadzeniu całkowitego zakazu aborcji. Niestety ten tydzień nie zapowiada się łatwo- mimo wszystko życzę państwu wytrwałości i przede wszystkim zdrowia. Dziękuje bardzo."

 

"#Dzień w minutę", Szymon Hołownia, Polska 2050:

19.10.2020. 13:00

"Dobrze, że rząd buduje szpital na Stadionie Narodowym. Dobrze, że takie szpitale powstaną w województwach. Lepiej, późno niż wcale, ale nie może być tak, że chorzy spędzają w karetkach 6-8H, odbijając się od drzwi do drzwi. Liczba hospitalizowanych będzie rosła. Nasi eksperci od dawna mówili, że potrzebujemy zabezpieczyć dla nich więcej miejsc. Jest tylko jeden szkopuł - szpital nie leczy. Leczy lekarz. Bez lekarzy sukcesy rządu w dziedzinie budownictwa i logistyki nie przełożą się na ratowanie życia. Rząd może mieć w szafach na półkach miliony respiratorów, a i tak liczyć się będą tylko te, które będzie miał kto obsłużyć. Respirator to nie wiatraczek do dmuchania powietrzem w nos chorego, to wymagająca wysokich kwalifikacji aparatura.

 

To jest dzisiaj pytanie, nie o to czy rząd da radę wybudować szpitale ale kto będzie w tym szpitalu pracował. Skąd wziąć lekarzy do pracy na stadionie? Przedstawiciele rządu mówią dziś mediom, że szpital na Narodowym można by obsadzić gdyby każda placówka medyczna w Polsce delegowała tu na przykład jednego pracownika. Świetnie, tyle że drugiego będzie musiała delegować do szpitala w województwie! Jutro dowiemy się, co znajdzie się w ustawie, którą jutro ma zająć się Sejm, regulująca status pracowników medycznych w pandemii. W jaki sposób władza zamierza przekonać lekarzy, że - choć już dziś dają z siebie wszystko - powinni dać jeszcze więcej. Nie może już więcej obrażać bredniami ministra Sasina, musi wreszcie traktować po partnersku - zadbać o kogoś na kogo nakłada się ryzyko.

 

To swoją drogą naprawdę dołujące, że znów staramy się być mądrzy po szkodzie. To, co dziś widzimy, to przecież skutek dramatycznego braku wyobraźni u wielu poprzednich ekip, zawsze latających ochronę zdrowia na ślinę i sznurek, żeby jakoś chodziło. Nie chodziło nawet w spokojnych czasach, co dopiero mówić teraz? Brak wyobraźni zabija. Potrzebujemy polityków z wyobraźnią, sami musimy ją mieć. To w pierwszym rzędzie wyobraźnia, nie rząd, nakazuje mi nosić maskę i utrzymywać dystans. O nią apeluję do tych wszystkich, którzy zmęczeni krętactwami władzy, wciskają mi dziś absurdy, że to zwykła grypa? Kiedy ostatnio zwykła grypa spowodowała dyskusję o braku respiratorów, kiedy trzeba było budować dla niej połowę szpitale?

Ale to już temat na zupełnie inny komentarz."

 

"#Dzień w minutę", Hanna-Gill Piątek, posłanka Polska 2050:

"Jutro o 13:00 zbierze się Trybunał Konstytucyjny, który podejmie postanowienie o dalszych losach Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. W tej chwili Adam Bodnar skończył już swoją kadencję, ale nie mamy żadnego nowego rzecznika, w związku z tym on dalej pełni swoją funkcję. Teraz, ponieważ TK właściwie w pełni podporządkowany jest już Prawu i Sprawiedliwości, negatywny dla Adama Bodnara wyrok oznaczałby, że nie będziemy mieli osoby, która będzie dbała o nasze prawa w czasie rozwijającej się pandemii. Przypomnę, że 68 art. Konstytucji mówi o tym, że władza powinna zapewniać nam ochronę przed epidemią. I nie będzie osoby, która będzie, w niezależny sposób mogła wytykać tej władzy zaniedbania w tej kwestii albo rozliczać ją z bieżących działań. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy mieli cały czas osobę, która funkcję Rzecznika praw Obywatelskich będzie pełnić. Dlatego też jutro będę głosowała za kandydaturą Zuzanny Rudzińskiej- Bluszcz, ponieważ równolegle z Trybunałem Konstytucyjnym będziemy zajmować się Rzecznikiem Praw Obywatelskich, tym razem kandydaturą nową w Sejmie. Jako Polska 2050 w pełni popieramy kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej- Bluszcz na to stanowisko."

 

Ruch Polska 2050

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe