
Od września w Szczecinie czynne jest nowe biuro ekipy zachodniopomorskiej. Pomieszczenie wymagało poważnego remontu, który wolontariusze przeprowadzili własnymi siłami. “Trwało to kilka tygodni, ale ostatecznie od połowy ubiegłego miesiąca biuro działa pełną parą. W każdy wtorek organizowaliśmy spotkania dla sympatyków ruchu ze Szczecina i okolic. Od tego tygodnia przechodzimy do spotkań zdalnych” - wyjaśnia dr Aleksander Cywiński, główny organizator wtorkowych spotkań.
Działania w terenie ekipy zachodniopomorskiej są mocno związane z ochroną środowiska. Cykliczne akcje sprzątania lasów wokół jeziora Goplana w Szczecinie przerwały dopiero niedawne obostrzenia dotyczące pandemii. Punktem kulminacyjnym inicjatyw proekologicznych było sprzątanie rzeki Drawy (dopływ Noteci), w które zaangażowało się kilkanaście osób - zebrano wówczas kilkanaście worków pełnych różnych odpadów. „Mieliśmy szansę przekonać się, czy możemy podjąć działanie wspólnie. Chociaż sprzątanie rzek do łatwych nie należy, był czas na rozmowy, żarty i obcowanie z przyrodą. Nawet nowicjusze złapali bakcyla” - podsumowała Marzena Jaszczak, koordynatorka akcji z ramienia Polska 2050 Zachodniopomorskie.
Biuro nawiązało także współpracę ze stowarzyszeniem “Klub Kniejołaza”, którego liderzy są zaangażowani w ogólnopolski projekt pod nazwą “Lasy Narodowe”. Ma on przyczynić się do poprawy nie tylko ochrony przyrody, ale też i realizacji zadań związanych z gospodarką leśną. Szczegóły projektu mają być znane na początku listopada.
W sierpniu ekipa zachodniopomorska uczestniczyła w manifestacjach przeciwko dyskryminacji osób ze środowisk LBGT+, a także inicjatywach wyrażających solidarność z powyborczą Białorusią. “Protestowaliśmy również przeciwko niekorzystnym dla mieszkańców zmianom w strefie płatnego parkowania w centrum Szczecina” - dodał dr Przemysław Łonyszyn, zachodniopomorski koordynator ds. mediów lokalnych.
Do jednego z najważniejszych wydarzeń, także w kontekście ogólnopolskim, należało powołanie pierwszego w Polsce klubu radnych “Polska 2050” w Białogardzie. O jego powstaniu poinformowano 10 października na specjalnie zwołanej tam konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego klubu (jednocześnie lidera okręgu koszalińskiego w ruchu) oraz lokalnych władz stowarzyszenia. Klub tworzą bezpartyjni samorządowcy: Szczepan Jonko (przewodniczący), Robert Borkowski i Adam Wegner.
“Jesteśmy przekonani, że nasza inicjatywa zainspiruje innych działaczy samorządowych w całej Polsce do pójścia w nasze ślady“ - powiedział Jonko w czasie konferencji. Od konferencji w mieście wisi także baner ruchu (o rozmiarach 8x8 m2), w całości pochodzący z recyklingu. W tym samym miejscu był umieszczony wcześniej baner kampanijny Hołowni, który zapewnił dużą popularność kandydatowi w wyborach.
Ostatnie miesiące to przede wszystkim praca nad budową lokalnych struktur powstającego stowarzyszenia, które po przyjęciu statutu w tym tygodniu będzie oficjalnie nabywać członków w całej Polsce. “Okres od wyborów prezydenckich to praca u podstaw. Na terenie Pomorza Zachodniego odbyło się szereg spotkań z wolontariuszami i sympatykami ruchu. Odwiedziliśmy większość powiatów” - podsumowała działalność na Pomorzu Zachodnim członków Polska 2050 liderka wojewódzka Agnieszka Kosińska.
Ważne: na oficjalnym kanale Szymona Hołowni dostępne jest wideo podsumowujące działalność wolontariuszy Polska 2050 po kampanii : https://youtu.be/o3wMS3w60XE
*****
NEWS/ UPDATE - Rejestracja do stowarzyszenia oraz akcja #2050maseczek:
15 października w Warszawie Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050, poinformował o oficjalnym rozpoczęciu naboru członków do stowarzyszenia. Jest to efekt przyjęcia statutu, który został wypracowany wspólnie z wolontariuszami. Proces naboru będzie miał charakter kaskadowy, wszelkie informacje są dostępne na www.polska2050.pl.
Ponadto, Szymon Hołownia zainaugurował na konferencji akcję rozdawania maseczek, w które zaangażują się regionalne oddziały stowarzyszenia. Akcja pod nazwą #2050maseczek rozpocznie się w kolejnych województwach już od tej soboty.