Październik – miesiącem profilaktyki raka piersi

  • 13.10.2020, 18:37
  • PSSE Gryfice
Październik – miesiącem profilaktyki raka piersi
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet, z jednym z najwyższych wskaźników umieralności. W pierwszej fazie choroby nie daje żadnych objawów.

Objawy raka piersi pojawiają się dopiero na pewnym etapie rozwoju choroby. Pierwszym objawem jest zwykle guzek w piersi – twardy, najczęściej pojawiający się w zewnętrznym górnym kwadracie piersi. I choć nie musi to świadczyć o zaawansowanym już raku, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza.

Niewątpliwie wpływ na zachorowanie ma wiek. Kobiety przed 35 r.ż. chorują bardzo rzadko, natomiast ryzyko zachorowania znacząco rośnie po 45 r.ż. Najwięcej zachorowań notuje się u kobiet między 50 a 65 r.ż. Późny wiek wystąpienia choroby nie zwalnia jednak młodszych kobiet z obowiązku wykonywania samobadania piersi i regularnych wizyt ginekologicznych.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka piersi to m.in. nowotwór piersi u bliskich krewnych, np. mamy, babci, cioci lub siostry, rak piersi przebyty już wcześniej, również przebyty już rak jajnika, jelita grubego lub endometrium, menopauza w późnym wieku, czyli po 55 r.ż., długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej i antykoncepcji hormonalnej, nadwaga
i otyłość, niezdrowa dieta bogata w tłuszcze. Wpływ na zachorowanie na raka piersi mają również geny, co oznacza, że rak może być dziedziczny. Aż w 25% przypadków choroba występuje rodzinnie, tzn. u babci, mamy, córki itd. Najczęściej za zachorowanie odpowiadają mutacje genów BRCA1 i BRCA2 – to one powodują od 5 do 10% przypadków raka piersi.

Każda kobieta powinna poddawać się badaniom profilaktycznym. Jeśli pacjentka wie, że jest obciążona genetycznie, a więc ryzyko raka piersi jest u niej znacznie wyższe, powinna badać się tak często jak zaleci specjalista, który na podstawie wywiadu i wyników badań (w tym genetycznego) decyduje o indywidualnej zmianie częstości wykonywania badań.

Badania profilaktyczne można również wykonać w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi, który jest adresowany do kobiet w wieku 50 - 69 lat (rocznikowo), które nie korzystały
z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

 

Szczegółowy uaktualniany na bieżąco harmonogram pracy mammobusów na terenie województwa zachodniopomorskiego, w tym powiatu gryfickiego znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego w Szczecinie www.nfz-szczecin.pl

 

 

PSSE Gryfice

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe