Uchwała o likwidacji ogrodu dendrologicznego w Przelewicach niezgodna z prawem

  • 07.10.2020, 20:24
  • Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Uchwała o likwidacji ogrodu dendrologicznego w Przelewicach niezgodna z prawem

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Przelewice z 4 września br. w sprawie likwidacji zakładu budżetowego Gminy Przelewice pod nazwą „Ogród Dendrologiczny Samorządowy Zakład Budżetowy w Przelewicach”.

 

Wojewoda uznał, że Rada Gminy Przelewice podjęła uchwałę z rażącym naruszeniem prawa. Rada nie przedłożyła projektu uchwały związkom zawodowym, a tym samym nie spełniła formalnego warunku podjęcia aktu prawnego, naruszając art. 19 ust. 1 i 2 ustawy o związkach zawodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami organizacja związkowa, reprezentatywna w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych.

 

„Przedmiot uchwały dotyczy spraw publicznych o istotnym znaczeniu społecznym i mieści się w zakresie działania związków zawodowych” czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody. „Opinia związku zawodowego o założeniach aktu prawnego nie jest wiążąca dla organu wydającego ten akt. Istotne jest jednak dopełnienie formalności i umożliwienie organizacjom związkowym realizacji ich ustawowego uprawnienia w zakresie konsultowania aktów prawnych”.

 

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wstrzymuje wykonanie uchwały. Może być zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia otrzymania.

Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe