Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zainaugurował kolejny rok akademicki

  • 02.10.2020, 23:19
  • Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zainaugurował…
W piątek, 2 października br. społeczność akademicka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie rozpoczęła 12. rok akademicki.

Uroczystości związane z inauguracją roku akademickiego, w których udział wziął m.in. Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina oraz Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski rozpoczęły się w samo południe w Auli im. prof. Stanisława Skoczowskiego na Wydziale Elektrycznym.

 

W swoim wystąpieniu inaugurującym kolejny rok akademicki, prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT zaznaczył, że z jednej strony radujemy się z inauguracji kolejnego roku akademickiego, ponieważ w poczet naszej społeczności przyjmujemy nowych studentów i doktorantów, zaś z drugiej strony troskamy się o ich i nasze zdrowie. Czy ktokolwiek z nas przewidział taki scenariusz kompletnie zmieniający nasze plany, zarówno te zawodowe jak i prywatne? Zdecydowanie nie! Jak się okazuje, tylko samo życie może go w taki sposób napisać. Budujące jest to, że tuż po nastaniu pandemii potrafiliśmy, w tym bardzo trudnym okresie, wspólnie działać na rzecz najbardziej potrzebujących. Jestem dumny z naszej społeczności za inicjowanie oraz prowadzenie wszelakich akcji pomocowych. Pandemia koronawirusa wymusiła na nas całkowitą zmianę funkcjonowania uczelni. Wszystko zostało dostosowane do zaleceń ministerialnych, ale też naszych lokalnych warunków stawiających na pierwszym miejscu ochronę życia i zdrowia naszych pracowników oraz studentów – powiedział prof. Jacek Wróbel rektor ZUT.

 

ZUT to uczelnia „innowacyjna"

 

Potwierdza to najnowszy raport Urzędu Patentowego RP. ZUT po raz drugi został liderem w zestawieniu podmiotów krajowych i zagranicznych, którym udzielono największą liczbę patentów na wynalazki w 2019 roku. Największym potencjałem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie są naukowcy oraz nauczyciele akademiccy.

 

Jesteście siłą napędową uczelni, kreatorami nowych pomysłów badawczych. Dziś bez wahania można powiedzieć, że ZUT to uczelnia „innowacyjna". Staramy się iść z duchem czasu i podążać za nowymi technologiami w badaniach naukowych, kształceniu oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi – powiedział prof. Jacek Wróbel rektor ZUT.

 

ZUT jest uczelnią rozpoznawalną w regionie oraz w całej Polsce. Uniwersytet doceniany jest za wysoki poziom prowadzonych badań naukowych. W ostatnim czasie doceniono nasz wielki potencjał naukowy, umieszczając naszą uczelnię na prestiżowej Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Jesteśmy na niej - jedyną placówką naukową z regionu zachodniopomorskiego, pomorskiego i lubuskiego – powiedział prof. Jacek Wróbel rektor ZUT.

 

W roku akademickim 2019/2020 w jednostkach ZUT realizowano 137 projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych na łączną kwotę ponad 125 mln zł i ok. 0,5 mln euro. Wiele z nich jest realizowanych z podmiotami gospodarczymi. W ostatnim czasie uzyskaliśmy 10 grantów dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację rozwiązań mających na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19 finansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego – dodał prof. Jacek Wróbel rektor ZUT.

 

 

„Będziecie tworzyć jedną wielką internacjonalną akademicką rodzinę"

 

Podczas uroczystości tradycyjnie odbyło się ślubowanie studentów reprezentujących wszystkie 11 wydziałów uczelni. Przeprowadził je prorektor ds. studenckich – prof. Arkadiusz Terman.

Zostać studentem to wielkie wydarzenie w waszym jeszcze bardzo młodym życiu. To również liczne obowiązki i odpowiedzialność za to, jak pokierujecie własnym życiem. Uniwersytet to społeczność mistrzów i uczniów, której celem jest „uprawianie" wiedzy, poszerzanie jej horyzontów, promowanie etycznej postawy, ale też uczenie tolerancji i szacunku do drugiego człowieka – powiedział rektor ZUT.

 

Pierwszy w nowym roku akademickim wykład pt. „Matematyka w muzyce czy muzyka w matematyce? Wzajemne powiązania" wygłosił prof. Arkadiusz Telesiński – dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, specjalista w dziedzinie nauk rolniczych oraz inżynieryjno-technicznych.

 

W tym roku studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia na ZUT rozpocznie 2200 studentów na 42 kierunkach studiów, w tym ponad 140 obcokrajowców. Najpopularniejszymi kierunkami w tegorocznej rekrutacji były: informatyka, architektura, kynologia, budownictwo, ekonomia, logistyka oraz automatyka i robotyka. Zajęcia na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie rozpoczną się 5 października w poniedziałek. W semestrze zimowym zajęcia dydaktyczne dla studentów pierwszego roku będą odbywały się w formie stacjonarnej z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zajęcia dydaktyczne dla pozostałych studentów oraz doktorantów i słuchaczy będą prowadzone w formie mieszanej – wykłady w trybie zdalnym, natomiast ćwiczenia laboratoryjne, projektowe i terenowe – stacjonarnie lub zdalnie. 2 października 2020 roku naukę na ZUT rozpoczęło łącznie prawie 8 tys. osób.

 

 

Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe