Od porządków jesień się zaczyna

  • 25.09.2020, 11:41
  • orchidea.co
Od porządków jesień się zaczyna Fot: GALECO
Zaledwie kilka dni temu zakończyło się kalendarzowe i astronomiczne lato, a meteorolodzy już ostrzegają nas przed rychłą i drastyczną zmianą pogody. Warto więc już teraz zaplanować wykonanie najważniejszych prac konserwatorskich wokół domu i przygotować go na trudne jesienne i zimowe warunki atmosferyczne. O czym nie wolno zapomnieć?

Każdy gospodarz wie, że jesień to czas, w którym szczególną uwagę należy poświęcić ogrodowi i terenowi przy domu. Rośliny w zależności od gatunku i ich potrzeb dobrze zabezpieczyć włókniną, stroiszem lub siatką cieniującą. Meble wypoczynkowe wykorzystywane w okresie wakacji teraz najlepiej będzie przenieść w miejsce, w którym bezpiecznie przeczekają najbliższe miesiące. Właścicieli domów czeka ponadto przegląd stanu ogrodzenia, elewacji i innych elementów budynku. To może być bowiem ostatni dzwonek na przeprowadzenie ewentualnych prac konserwacyjno-naprawczych. Szczególną uwagę powinni oni poświęcić systemowi rynnowemu i dachowi, bo w najbliższych miesiącach będą one najbardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Przegląd stanu poszycia i orynnowania najlepiej przeprowadzić już w najbliższych dniach i nie czekać z tym do ostatniej chwili. Pozwoli nam to zaoszczędzić nerwów w przyszłości i może uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami. Od czego więc zacząć? – W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy wewnątrz rynien nie osadził się nadmiar pyłu, kurzu i innych zabrudzeń. Zanieczyszczenia mogą bowiem utrudniać czy wręcz blokować swobodny przepływ wody deszczowej lub roztopowej. Ten element należy zatem dokładnie oczyścić także z liści, igliwia i pozostałości po ptakach. Nie bez znaczenia są jednak narzędzia, jakimi się posłużymy. W tego typu pracach powinniśmy unikać stosowania ostrych przyrządów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię rynny i w efekcie prowadzić do powstawania korozji. Najlepsza będzie więc zwykła gąbka objaśnia Anna Góral, ekspert Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. Do przeprowadzenia prac konserwacyjnych potrzebny będzie również wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa – za ich pomocą wypłuczemy drobniejsze zanieczyszczenia. Woda przepływająca przez rynnę może odsłonić ewentualne nieszczelności, które należy niezwłocznie naprawić, zanim doprowadzą do większych uszkodzeń. To zadania, które dobrze powierzyć doświadczonym fachowcom. – W okresie porywistych wiatrów i intensywnych opadów deszczu, tak przecież powszechnych jesienią, powinniśmy też zwracać uwagę na stabilność takich elementów jak obejmy i haki doczołowe. Ich osłabienie może w konsekwencji spowodować zawodność całego systemu – przekonuje ekspert Galeco.

System rynnowy jest niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Pełni on przede wszystkim funkcję ochronną, odprowadzając nadmiar wody deszczowej z dachu. Dokonując okresowych przeglądów i starannie wykonując wszystkie czynności konserwatorskie, możemy być pewni, że orynnowanie zamontowane na naszym domu będzie dobrze spełniało swoje funkcje niezależnie od pory roku.

 

orchidea.co

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe