Najbliższe propozycje Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

  • 23.09.2020, 20:58
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich
Najbliższe propozycje Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Od piątku 25 września Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na wystawę Jana Bociągi „KOLOR I GEOMETRIA”. Ekspozycję będzie można oglądać w Galerii Gotyckiej.

Wystawa jaką zobaczymy w Zamku związana jest z jubileuszem 60-lecia pracy twórczej artysty. Na ekspozycję składać się będzie 49 prac, które powstawały od lat 70. XX w. do roku 2019.

Jan Bociąga ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Obrazy J. Bociągi można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w galeriach we Francji i kolekcjach prywatnych w całej Europie. Artysta tworzy głównie abstrakcyjne pejzaże o dynamicznie przecinających się liniach i plamach barwnych, łącząc je w mgielne, świetliste akordy, odbierające światu materii właściwy mu ciężar. Prace Bociągi to wibrujące kolorami etiudy o naturze żywiołów – wody (morza), światła i powietrza.

 

 

Od wtorku 29 września w Galerii Przedmiotu dostępna będzie wystawa „Szczecin 1945. Gra o miasto”. Wystawa została przygotowana z okazji 75-lecia Polskiego Szczecina i Polskiego Pomorza Zachodniego. Na ekspozycję złożą się fotogramy opatrzone komentarzami i dokumenty archiwalne, które powstawały od lutego do sierpnia 1945 r. W takcie przygotowywania wystawy korzystano z zasobów Archiwum Państwowego w Szczecinie, Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica, Federalnego Archiwum Niemiec oraz Rosyjskiego Państwowego Archiwum Sztuki Filmowej i Fotograficznej.

Idea wystawy odwołuje się do złożonego procesu kształtowania się podziałów terytorialnych Europy w trudnym okresie u schyłku II wojny światowej. Ówczesne plany przesunięcia granicy Polski na zachód (wyrażone m.in. w postanowieniach konferencji jałtańskiej), usytuowały Szczecin i Pomorze Zachodnie w centrum wielkiej i wielowymiarowej międzynarodowej gry politycznej.

 

Ponadto w Zamku trwają wystawy: „35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit” (do 27 września) i „Polskie Krajobrazy” (do 30 października).

 

Zapraszamy do korzystania z oferty zamkowych Spacerów do Celi Czarownic - połączonych ze zwiedzaniem poświęconej Sydonii wystawy stałej. Spacery odbywają się od wtorku do soboty w godzinach 12:00, 14:00 i 16:00 – oprowadza i opowiada pracownik Zamku. Przebieg trasy spaceru: pomnik księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki, Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona), Dziedziniec Duży (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Cela Czarownic.

Spacer trwa około 30 minut. Maksymalna liczba uczestników - 10 osób. Bilety na bilety.zamek.szczecin.pl oraz w CIKIT (wejście I). Bilet uprawnia do spaceru o wybranej godzinie i wstępu na wystawy czasowe i stałe. Więcej o spacerach https://zamek.szczecin.pl/aktualnosci/

 

Bilety na wydarzenia organizowane przez Zamek można nabyć na miejscu w kasie CIKiT (wejście I) lub online bilety.zamek.szczecin.pl

 

Uczestników wydarzeń plenerowych i zwiedzających galerie wystawowe obowiązuje reżim sanitarny, maseczki i przestrzeganie regulaminu dostępnego na www.zamek.szczecin.pl.

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich

Zdjęcia (2)

J. Bociąga; Epitafium; 100x80; olej, akryl, akredka, płótno; 2018
J. Bociąga; Woda; 100x80; olej, płótno, 2019

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe