Święto Gryfa. III Turniej Rycerski o Puchar Gryfitów już 26 września na Zamku!

  • 22.09.2020, 12:40
  • Zamek Książąt Pomorskich
Święto Gryfa. III Turniej Rycerski o Puchar Gryfitów już 26 września na Zamku! Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie już w sobotę, 26 września
Widowiskowe pojedynki rycerskie, wystawa średniowiecznej artylerii, jarmark rzemiosł, koncerty muzyki dawnej – to tylko część atrakcji, które czekają podczas Święta Gryfa. III Turnieju Rycerskiego o Puchar Gryfitów. Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie już w sobotę, 26 września.

Święto Gryfa. III Turniej Rycerski o Puchar Gryfitów to wielkie plenerowe wydarzenie popularyzujące dzieje Księstwa Pomorskiego. Nawiązuje do rocznicy najstarszego, zachowanego na pieczęci Bogusława II, wizerunku gryfa pomorskiego (znajdującego się przy dokumencie książęcym z dnia 29 września 1214 roku).

 

Główną atrakcją wydarzenia będzie III Turniej Rycerski o Puchar Gryfitów. Potyczki rycerzy w pełnym rynsztunku, z odtworzeniem detali z epoki obecnie są niezwykle popularne, a zawodnicy z Polski odnoszą w tej dziedzinie duże sukcesy na całym świecie. W Turnieju Rycerskim o Puchar Gryfitów weźmie udział 24 zawodników. Jednym z walczących na Zamku i faworytem turnieju będzie najbardziej utytułowany polski rycerz, kilkukrotny mistrz świata - Marcin Waszkielis. W turnieju weźmie także udział jedyna walcząca kobieta - Anna Moćko. Rycerka w zeszłym roku zdobyła czwarte miejsce na mistrzostwach świata w sportowych walkach rycerskich „Bitwa Narodów Serbia 2019”.

- Głównym sędzią Turnieju będzie Stanisław Kula, wieloletni główny sędzia walk m.in. grunwaldzkich turniejów bojowych i sędzia liniowy lub główny w turniejach ligowych Polskiego Stowarzyszenia Walk Rycerskich - informuje konsultant merytoryczny wydarzenia, Grzegorz „Lazarus” Kuklewski.

 

Po zamkowych dziedzińcach przechadzać się będą rekonstruktorzy wieków średnich, rycerze i damy. Nie zabraknie występów kuglarzy i żonglerów chorągwiami. Swoje stoiska warsztatowe rozstawią rekonstruktorzy rzemiosł dawnych, m.in.: mincerz, który będzie wybijać szelągi Bogusława X. Rzemieślnicy zaprezentują jak wyglądało w wiekach średnich m.in. filcowanie, haftowanie, barwierstwo czy rozpalanie ognia różnymi technikami. Odbędą się także warsztaty m.in. motanek, skórnictwa, tkactwa, stemplowania tkanin i kowalstwa. Zaprezentują się wystawcy rzemiosła współczesnego, np. ręcznie robionej biżuterii i wyrobów z drewna. Na zwiedzających będą także czekać stoiska z książkami historycznymi.

 

- Po raz pierwszy w Szczecinie zostanie zaprezentowana wystawa średniowiecznej artylerii. - mówi Grzegorz „Lazarus” Kuklewski.- Będzie można posłuchać ciekawostek historycznych na temat tego rodzaju sprzętu bojowego i obejrzeć m.in. katapulty, kusze, piszczele, hakownice, taraśnice, bombardy. Na zamkowym dziedzińcu zostanie zaprezentowany olbrzymi trebusz zbudowany specjalnie na wystawę przez stowarzyszenie Królewskie Miasto Chojeńskie.

Podczas Święta Gryfa wystąpi zespół muzyki dawnej Żertwa. Zaplanowano także wiele atrakcji dla dzieci m.in. konkursy wiedzy o Księstwie Pomorskim, Gryfitach, Bitwie pod Grunwaldem czy Zakonach Rycerskich, warsztaty tańca dawnego, tor konny, czy strzelanie z miniatur kusz wałowych. Podczas finału wydarzenia

Wydarzenie jest biletowane. Publiczność na teren Zamku będzie mogła wejść w godzinach:11:00-12:45, 13:00-14.45, 15:00-16:45, 17:00-18:45. Program atrakcji dla każdej z tur będzie identyczny. Finał walk rycerskich i fireshow odbędzie się w godz. 19:30 do 22:00. Bilety w cenie 10 zł (5 zł ulgowy) na każdą turę oraz w cenie 30 zł na finał, można nabyć online na www.zamek.szczecin.pl lub w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Zamku (wejście I).

 

Organizatorem Święta Gryfa jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, konsultantem merytorycznym – Grzegorz Kuklewski „Lazarus” z Fundacji Gloria Griffin.

 

Zamek Książąt Pomorskich

Zdjęcia (4)

Anna Moćko
Marcin Waszkielis
Święto Gryfa
Święto Gryfa walka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe