Pierwsze lata powojennego Szczecina

  • 22.09.2020, 12:29
  • Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Pierwsze lata powojennego Szczecina
Na Wałach Chrobrego, przed wejściem do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie otwarto wystawę „Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948”. Gospodarzami wydarzenia byli Tomasza Hinc - wojewoda zachodniopomorski i Marek Subocz – wicewojewoda.

W uroczystości wzięli udział organizatorzy wystawy: Piotr Semka, kurator i pomysłodawca, prof. Wojciech Kucharski – zastępca dyrektora ds. naukowych i współpracy instytucjonalnej Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Artur Kubaj – prezes Polskiego Radia Szczecin, Krzysztof Kowalczyk – dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, Lech Karwowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Łukasz Szełemej – odpowiedzialny za opracowanie graficzne, a także poseł Leszek Dobrzyński, Kazimierz Drzazga – członek Rady ds. działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych przy Szefie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Marian Malcherek – przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej.

Wystawa jest wspólną inicjatywą Archiwum Państwowego w Szczecinie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Jej celem jest uczczenie 75. rocznicy włączenia Szczecina do Polski. Autorzy chcieli pokazać, jak odmienne – choć nie mniej burzliwe od losów pozostałej części Polski – były początki powojennego życia Polaków na tych ziemiach.

Wystawa podzielona jest na rozdziały tematyczne, w wśród których znajdują się m.in. geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie wojny na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie, budowa życia Kościoła katolickiego. Nie pominięto też kwestii nieprzynoszących chluby, jak „dziki zachód”, czyli zjawisko szabru poniemieckiego mienia na ziemiach zachodnich. Osobno opowiedziana została historia oporu Szczecinian wobec łamania demokracji przez ekipę Bolesława Bieruta. Jedna z pierwszych wielkich demonstracji, wyrażająca sprzeciw wobec komunistów i wsparcie dla lidera opozycji Stanisława Mikołajczyka, miała miejsce w kwietniu 1946 roku właśnie w Szczecinie.

Wystawę przed wejściem do gmachu ZUW można będzie oglądać do końca września.

 

Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe