Informacja o najbliższych wydarzeniach na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie:

  • 15.09.2020, 15:40
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Informacja o najbliższych wydarzeniach na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie:
Tylko do niedzieli, 20 sierpnia 2020 potrwa wystawa „Sydonia von Borck - między prawdą a legendą” na którą zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Autorem grafik, które prezentowane są w Galerii Przedmiotu (wejście J), jest Andrzej Maciejewski.

Wystawa jest częścią zamkowych obchodów 400. rocznicy śmierci szlachcianki Sydonii von Borck - Sydonia. Pro Memoria., w ramach których we wrześniu odbył się cykl imprez związany z postacią najsłynniejszej „pomorskiej czarownicy”.

 

Sydonia von Borck, szlachcianka ze znanego rycerskiego rodu, stała się postacią legendarną. Kobieta została oskarżona o czary i rzucenie klątwy na dynastię Gryfitów, a po torturach stracona i spalona na stosie. Cztery wieki po procesie i śmierci Sydonii, Andrzej Maciejewski interpretuje jej losy znane z dokumentów, przekazów i legend. Zderza je z problemami kobiet współczesnego świata.

Barwne i tragiczne losy szlachcianki są częstym motywem twórczości artysty. Cykl jego wcześniejszych grafik na temat Sydonii uzupełnia od lat stałą zamkową ekspozycję Cela Czarownic.

 

Postać Sydonii von Borck była również inspiracją do powstania najnowszych zamkowych pamiątek: ręcznie wykonanej lalki Sydonii, czekolady „Mecyje Sydonii” oraz ołówków i sakiewek (eko woreczków na owoce i warzywa) z wizerunkiem szlachcianki.

 

W Zamku ponadto:

- W ramach Zamkowych Nocy Filmowych: we wtorek 15 września „Heavy Trip” - szalona komedia nie tylko dla fanów muzyki metalowej, w czwartek 17 września „Vox Lux” - elektryzująca opowieść o życiu i karierze wielkiej gwiazdy muzyki pop (Duży Dziedziniec godz. 20:30).

 

- W środę 16 września Szkoła Zdrowia i wykład prof. Jacka Rudnickiego „Co pandemia zmieniła w naszym życiu?”, dotyczący zmian, jakie dotykają obecnie społeczność w aspekcie medycznym, socjologicznym i filozoficznym.(Sala Literacka, godz.17)

 

Prócz „Sydonia von Borck – między prawdą a legendą” w Zamku trwają także wystawy „35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit” (do 27 września) i „Polskie Krajobrazy”.

 

Zapraszamy do korzystania z oferty zamkowych Spacerów do Celi Czarownic - połączonych ze zwiedzaniem poświęconej Sydonii wystawy stałej. Spacery odbywają się od wtorku do soboty w godzinach 12, 14 i 16. Zwiedzającym towarzyszy pracownik Zamku, który opowiada o zamkowych ciekawostkach. Przebieg trasy spaceru: pomnik księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki, Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona), Dziedziniec Duży (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Cela Czarownic.

Spacer trwa około 30 minut. Maksymalna liczba uczestników - 10 osób. Bilety - na stronie bilety.zamek.szczecin.pl oraz w CIKIT (wejście I). Bilet uprawnia do spaceru o wybranej godzinie i wstępu na wystawy czasowe i stałe. Więcej o spacerach https://zamek.szczecin.pl/aktualnosci/

 

Seanse Zamkowych Nocy Filmowych Kina Zamek odbywają się w plenerze na zamkowym dziedzińcu. W przypadku złych warunków atmosferycznych Zamek zastrzega sobie prawo do ich odwołania.

Bilety na wydarzenia organizowane przez Zamek można nabyć na miejscu w kasie CIKiT (wejście I) lub online: bilety.zamek.szczecin.pl

Uczestników wydarzeń plenerowych i zwiedzających galerie wystawowe obowiązuje reżim sanitarny, maseczki i przestrzeganie regulaminu dostępnego na www.zamek.szczecin.pl.

 

 

Już wkrótce w Zamku (26 września) Święto Gryfa. III Turniej Rycerski o Puchar Gryfitów.

 

 

 

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe