Wojsko Polskie zneutralizuje Tallboya w Świnoujściu

  • 11.09.2020, 15:12
  • Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Wojsko Polskie zneutralizuje Tallboya w Świnoujściu
W połowie października nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przystąpią do neutralizacji bomby Tallboy, zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Dziś w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się kolejna narada planistyczna.

Tallboy – bomba o masie całkowitej 5400 kg została odkryta podczas prac pogłębieniowych na torze wodnym Świnoujście-Szczecin w ubiegłym roku. Nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oczyścili tor wodny z mniejszych niewybuchów oraz pracowali, wspólnie z naukowcami z Politechniki Poznańskiej, nad najbezpieczniejszą koncepcją neutralizacji bomby.

 

- Bomba zostanie zneutralizowana metodą deflagracji, czyli wypalania materiału wybuchowego w miejscu znalezienia – mówi dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Paweł Rodzoś – Ta metoda wymaga również specjalistycznego przygotowania obiektu, więc cała akcja potrwa kilka dni. Jak dotąd, to największa w Polsce tego typu akcja neutralizowania powojennych niewybuchów.

 

W proces neutralizacji ładunku, poza wiodącą jednostką, jaką jest 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, zaangażowane będą: Urząd Miasta w Świnoujściu, Urząd Morski w Szczecinie, Policja i Straż Pożarna. Szczególne zasady bezpieczeństwa podczas akcji będą obowiązywały Gaz-System, Terminal LNG, Żeglugę Świnoujską. Całość koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW. Wyznaczone zostaną strefy bezpieczeństwa – zarówno na lądzie, jak i na Zalewie Szczecińskim, torach wodnych oraz przyległych do miejsca neutralizacji akwenach. Zostaną też opracowane szczegółowe strefy ewakuacji dla mieszkańców Świnoujścia, których zasięg zostanie podany w późniejszych komunikatach. Z uwagi na wielkość ładunku oraz wielkość stref bezpieczeństwa, do współpracy zostali zaproszeni również przedstawiciele strony niemieckiej.

 

O szczegółach i dacie akcji neutralizacji poinformujemy Państwa na konferencji prasowej, która odbędzie się na przełomie września i października w ZUW
w Szczecinie.

 

 

Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe