Najbliższe wydarzenia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

  • 10.09.2020, 09:25
  • Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Najbliższe wydarzenia na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Karłowicz Ensemble, fot arch. zespołu
Na koncert „Legendy Szczecina” w wykonaniu Karłowicz Ensemble, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę, 13 września 2020. Koncert odbędzie się na Dużym Dziedzińcu, początek o godzinie 16.

Koncert będzie niezwykłą muzyczną opowieścią o znanych i nieznanych szczecińskich legendach, w które wprowadzi publiczność narratorka - Izabella Nasiłowska. Historie zostaną zilustrowane arcydziełami muzyki klasycznej.

W skład Karłowicz Ensemble wchodzą absolwenci najlepszych uczelni artystycznych w Polsce, obecnie instrumentaliści Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podczas niedzielnego koncertu wystąpią: Elżbieta Fabiszak-Dąbrowska - I skrzypce, Karolina Hyla-Wybraniec - II skrzypce, Magdalena Micke – altówka, Klara Świdrów – wiolonczela, Karol Nasiłowski – kontrabas, Izabella Nasiłowska – narratorka. Zespół wykonuje utwory we własnym opracowaniu.

 

 

W ramach Zamkowych Nocy Filmowych w czwartek, 10 września na Dużym Dziedzińcu obejrzymy obraz Maksymiuk. Koncert na dwoje. Film Tomasza Drozdowicza, to opowieść o miłości, wielkiej pasji, talencie i cenie, jaką trzeba płacić za ten talent. Odnoszący sukcesy w świecie muzyki, charyzmatyczny, genialny maestro Jerzy Maksymiuk w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy swojej żony Ewy. To ona wspiera go w codziennych, najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji. Seans rozpocznie się o godzinie 20.30.

 

W piątek, 11 września Zamek zaprasza na wydarzenia w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Korowód pokoleń i nawiązuje m.in. do osiągnięć osób, które przybyły do zniszczonego wojną Szczecina po 1945 roku i działały na rzecz odbudowy miasta. Na godzinę 15 zaplanowano Zamkowy korowód pokoleń. Spacer z przewodnikiem po zamkowych dziedzińcach. Wydarzenie poprowadzi przewodnik zamkowy Tomasz Wieczorek. Zbiórka zainteresowanych przy pomniku pary książęcej Bogusława X i Anny Jagiellonki. W Sali Literackiej Zamku odbędzie się wykład „Szczecińscy profesorowie II Rzeczypospolitej. Portret pierwszego pokolenia polskich naukowców” (prowadzenie dr Tomasz Ślepowroński, godz. 16) oraz spotkanie „Pionierskie legendy Pomorza Zachodniego.” (prowadzenie Mirosław Wacewicz, godz. 17). Na zamkowe wydarzenia w ramach ZDD obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w CIKiT.

 

W piątkowy wieczór na zamkowym dziedzińcu - Wieczór Improwizacji Teatralnej. Niepowtarzalne komediowe widowisko, stworzone wspólnie z publicznością, w wykonaniu działającej przy Teatrze Piwnica przy Krypcie Grupy Impro. Tworzą ją aktorzy szczecińskich teatrów m.in. Adrianna Janowska-Moniuszko, Marta Uszko-Tychulska, Katarzyna Nowak, Adam Kuzycz-Berezowski, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski, Wojciech Sandach, Maciej Sikorski i Kacper Odrobny – pianino. Początek spektaklu o godzinie 20.

 

W Zamku trwają obecnie wystawy: „Sydonia von Borck - między prawdą a legendą” w grafice Andrzeja Maciejewskiego (tylko do 20 września), „35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit” i „Polskie Krajobrazy”.

 

 

Zapraszamy do korzystania z oferty zamkowych Spacerów do Celi Czarownic - połączonych ze zwiedzaniem poświęconej Sydonii wystawy stałej. Spacery odbywają się od wtorku do soboty w godzinach 12, 14 i 16. Zwiedzającym towarzyszy pracownik Zamku, który opowiada o zamkowych ciekawostkach. Przebieg trasy spaceru: pomnik księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki, Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona), Dziedziniec Duży (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Cela Czarownic.

Spacer trwa około 30 minut. Maksymalna liczba uczestników - 10 osób. Bilety - na stronie bilety.zamek.szczecin.pl oraz w CIKIT (wejście I). Bilet uprawnia do spaceru o wybranej godzinie i wstępu na wystawy czasowe i stałe. Więcej o spacerach https://zamek.szczecin.pl/aktualnosci/

 

Koncerty, spektakle i seanse Zamkowych Nocy Filmowych Kina Zamek odbywają się w plenerze na zamkowym dziedzińcu. W przypadku złych warunków atmosferycznych Zamek zastrzega sobie prawo do ich odwołania.

Bilety na wydarzenia organizowane przez Zamek można nabyć na miejscu w kasie CIKiT (wejście I) lub online: bilety.zamek.szczecin.pl

Uczestników wydarzeń plenerowych i zwiedzających galerie wystawowe obowiązuje reżim sanitarny, maseczki i przestrzeganie regulaminu dostępnego na www.zamek.szczecin.pl.

 

 

Już wkrótce w Zamku (26 września) Święto Gryfa III Turniej Rycerski o Puchar Gryfitów.

Maria Witkowska - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe