Jak dbać o naczynia oraz inne wyroby ze stali nierdzewnej? To wyjątkowy materiał, wymagający odpowiedniego podejścia

  • 02.09.2020, 18:34
  • Materiał Partnera
Jak dbać o naczynia oraz inne wyroby ze stali nierdzewnej? To wyjątkowy…
Wysoka odporność na ekstremalnie wysokie temperatury, niewrażliwość na oddziaływanie kwasów, nikłe szanse wystąpienia korozji. To 3 podstawowe zalety, dzięki którym stal nierdzewna wyróżnia się na tle pozostałych surowców. Niestety nie wszyscy użytkownicy mają pełną świadomość, że do utrzymania jej w idealnym stanie potrzeba wykonywania ściśle określonych czynności. Pozostawienie najróżniejszych zabrudzeń samych sobie to kiepski pomysł, a kompletna bezczynność prędzej czy później skończy się zniszczeniem stalowej powierzchni.

Brak właściwej konserwacji i pielęgnacji może sprawić, że stal zacznie tracić swoje cechy charakterystyczne

 

Teoretycznie sprawa jest prosta: wystarczy zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat, regularnie z niego korzystać i wszystkie problemy znikną w zasadzie natychmiast. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Bardzo duże znaczenie ma dobór ściereczki lub gąbki do rozprowadzania środka oraz późniejszego polerowania. Podczas czyszczenia należy używać akcesoriów miękkich, najlepiej wykonanych z delikatnych i gładkich tkanin. W przeciwnym wypadku nierdzewna i żaroodporna powierzchnia ulegnie widocznemu zarysowaniu. Eksperci z hurtowni stali nierdzewnej INOX Polska zwracają również uwagę na skład dostępnych na rynku specyfików, który nie zawsze okazuje się optymalny. Najbardziej uniwersalnym, a tym samym bezpiecznym dla pielęgnowanych rzeczy powinny być preparaty z olejami parafinowymi, mineralnymi lub silikonowymi – najlepiej w formie pasty, aerozolu czy wosku.

 

Środki i metody czyszczenia stalowych powierzchni zależą przede wszystkim od rodzaju oraz intensywności zabrudzeń

 

Równie istotne jest to, by niektóre produkty trzymać od stali nierdzewnej tak daleko, jak to tylko możliwe. Wśród szczególnie szkodliwych składników z pewnością należy wymienić wybielacze, chlor, kwas solny oraz środki stosowane do konserwacji i polerowania srebra. Należy również wystrzegać się stosowania gąbek, ścierek oraz szczotek, które posiadają powierzchnie czyszczące z wełny stalowej. Warto jeszcze podać kilka przykładów na domowe, a przy tym sprawdzone i rekomendowane przez producentów oraz dystrybutorów sposoby na przywrócenie stali oryginalnego blasku. I tak na z kamiennymi osadami z twardej wody najlepiej poradzi sobie kwas cytrynowy lub ocet – oczywiście w rozcieńczonej postaci. Z kolei na pozostałości po kawie czy herbacie najlepiej zastosować sodę oczyszczoną lub sodę do prania. Natomiast do pozbycia się odcisków palców oraz tłustych plam świetnie nadaje się zwyczajna woda z mydłem lub lekkimi detergentami.

Materiał Partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe