Skazani uczą się zawodu

  • 26.08.2020, 22:52
  • Dyrekcja Okręgowa Służby Więziennej w Szczecinie
Skazani uczą się zawodu
W zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu szczecińskiego, po przerwie spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią COVID 19, rozpoczął kolejny cykl szkoleń zawodowych dla skazanych.

Aktualnie realizowanych jest 10 szkoleń kursowych w których uczestniczy ok 120 osadzonych. Skazani kształcą się w kierunkach pracownik ogólnobudowlany, pomocnik kucharza, konserwator terenów zielonych, tapicer meblowy czy monter sieci elektrycznych. Wszystkie szkolenia realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Brak odpowiedniego wykształcenia i posiadania konkretnego zawodu w dużym stopniu pozbawia człowieka możliwości zdobycia i utrzymania pracy, a co się z tym wiąże również środków na swoje utrzymanie. Deficyty w zakresie wiedzy i umiejętności umożliwiających uzyskanie oraz utrzymanie satysfakcjonującej pracy, niejednokrotnie skłaniały osadzonych do poszukiwania innych źródeł dochodu, a w konsekwencji wchodzenia w konflikt z prawem. Dlatego w oddziaływaniach resocjalizacyjnych funkcjonariusze Służby Więziennej duży nacisk kładą właśnie na nauczanie i pracę.
 

Obecnie stargardzka jednostka penitencjarna prowadzi kurs przygotowujący do zawodu pracownika ogólnobudowlanego, jednego z najbardziej deficytowych zawodów na rynku pracy.
Takim szkoleniem w pierwszej kolejności obejmowani są ci więźniowie, którzy nie mają wyuczonego zawodu lub mają taki zawód, w którym dotychczas nie potrafili znaleźć zatrudnienia

– powiedział por. Grzegorz Terlikowski rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Stargardzie. 

Dodatkowym elementem realizowanych przez Służbę Więzienną szkoleń, jest edukacja skazanych
w zakresie technik aktywnego poszukiwania pracy oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Osadzeni otrzymują więc kompleksową wiedzę i umiejętności praktyczne, aby po odbyciu kary móc uczciwe zarobić na swoje utrzymanie i nie wracać na drogę przestępstwa.

 

 

Dyrekcja Okręgowa Służby Więziennej w Szczecinie

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe