Zaproszenie do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – najnowsze propozycje

  • 11.08.2020, 14:02
  • Maria Witkowska
Zaproszenie do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – najnowsze propozycje Emilia Raiter

Na koncert „Kobieta ze wszystkich stron świata” w wykonaniu wybitnych artystek – Emilii Raiter (harfa gotycka i barokowa, śpiew) i Barbary Wilińskiej (śpiew, kankles, daff, suka, dulcymer), Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 16 sierpnia 2020. Koncert rozpocznie się na Dużym Dziedzińcu o godz.16.

 

Program „Kobieta ze wszystkich stron świata” to niezwykła i magiczna opowieść o kobiecości, która przejawia się w każdym czasie i w każdej przestrzeni. To opowieść o kobiecie, która kocha, rodzi dzieci i zajmuje się nimi, cierpi, rozpacza, tańczy, raduje się, żyje pełnią życia. Tytułowe strony świata odnajdziemy w pieśniach słowiańskich, bałkańskich, bizantyjskich i sefardyjskich, z tradycji dworskich i wiejskich, które usłyszymy podczas muzycznego popołudnia.

Wykonawczynie, Emilia Raiter i Barbara Wilińska, są artystkami o dużym doświadczeniu i osiągnięciach w swoich dziedzinach muzycznych. Barbara Wilińska jest śpiewaczką, trenerką głosu i multiinstrumentalistką. Zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, polskimi i słowiańskimi pieśniami tradycyjnymi oraz improwizacją głosem. Jest laureatką m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu, Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, konkursu „Stara Tradycja”.

Emilia Raiter, harfistka i opowiadaczka wykonuje muzykę dawną, klasyczną, tradycyjną i eksperymentalną. Swój warsztat szkoliła pod okiem uznanych harfistów w Polsce i za granicą. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystką Prezydenta Wrocławia, Prezydenta Miasta Lublin, a także laureatką Przeglądu Piosenki Aktorskiej Nurt Off we Wrocławiu oraz harfowych konkursów międzynarodowych.

 

W środę 12 sierpnia (godz. 21) – spektakl „Będzie dobrze, Cohen” w wykonaniu Konrada Pawickiego i muzyków Marcina Styborskiego, Pawła Grzesiuka oraz Wiktora Szostaka, reż. Daniel Jacewicz.

 

W piątek i sobotę, 14 i 15 sierpnia, zamkowy dziedziniec za sprawą 14. Festiwalu Komedii SZPAK wypełni dobry humor. Zamek Książąt Pomorskich jest współorganizatorem wydarzenia.

Festiwal obejmuje prezentacje z pogranicza teatru, kabaretu, muzyki, filmu i sztuki dla najmłodszych. To kolaż różnych środków wyrazu, których wspólnym mianownikiem jest szeroko rozumiana komedia. Taka forma prócz wywołania uśmiechu, zmusza do refleksji i wbija szpilkę w absurdy otaczającej nas rzeczywistości.

W piątek i sobotę w ramach bloku „Szpaczek dla dzieci” (godz. 12) zobaczymy Improbajkę w wykonaniu Impro z Krypty.

W piątkowy wieczór ruszy pierwsza Gala stand-up na Zamku, którą poprowadzi Grzegorz Dolniak (godz. 18). Sześciu wytrawnych komików: Paweł Chałupka, Michał Kutek, Maciej Brudzewski, Bartosz Gajda, Tomek Nowaczyk i Marcin Zbigniew Wojciech, zaprezentuje fragmenty swoich najlepszych programów oraz premierowe żarty.

Później, (godz. 21.30) Szczecin Impro Show – zapraszamy na wieczór gier improwizowanych w wykonaniu aktorów szczecińskich teatrów, działających pod szyldem Impro z Krypty.

W sobotę gratka dla prawdziwych fanów kabaretu, czyli Letni Poligon Kabaretowy (godz. 18). Wystąpią: Kabaret Jurki, Kabaret Chyba, Kabaret K2 i Tomasz Jachimek. Poligon poprowadzi Piotr „Guma” Gumulec.

Wieczorem komediowe kino pod chmurką i „Czekając na miłość” (godz. 21.30), w reżyserii Tomasza Łupaka. W produkcji opartej na sztuce kabaretowej Władysława Sikory, zobaczymy m.in. znanych i lubianych artystów kabaretu Hrabi - Joannę Kołaczkowską i Dariusza Kamysa oraz z Olgę Łasak z Kabaretu Czesuaf. Wstęp na seans jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona (wejściówki będą wydawane na miejscu przed seansem).

 

Więcej informacji o Festiwalu SZPAK i biletach na poszczególne wydarzenia można znaleźć na stronie: szpak.info.pl oraz na stronie: zamek.szczecin.pl

 

W Zamku trwają także wystawy: „Sydonia von Borck - między prawdą a legendą” w grafice Andrzeja Maciejewskiego, „Sztuka ulicy. Plakat polski lat 20. i 30. XX w.”, „35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit”, „Victory i Warrior, bohaterowie morza” oraz „Jasnogórski pielgrzym - Jan Paweł II” (w ramach festiwalu SACRUM NON PROFANUM, dostępna do 16 sierpnia).

 

Wakacyjną nowością w ofercie Zamku są letnie spacery połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej „Cela czarownic”. Spacery odbywają się od wtorku do soboty w godzinach 12, 14 i 16. Zwiedzającym towarzyszy pracownik Zamku, który opowiada o zamkowych ciekawostkach.

Przebieg trasy spaceru: pomnik księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki, Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona), Dziedziniec Duży (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Cela Czarownic.

Spacer trwa około 30 minut. Maksymalna liczba uczestników spaceru to 10 osób. Bilety są już dostępne na stronie bilety.zamek.szczecin.pl

Bilet uprawnia do spaceru o wybranej godzinie i wstępu na wystawy czasowe i stałe.

Oferta letnich zamkowych spacerów dostępna jest do 20 września.

Więcej o spacerach https://zamek.szczecin.pl/aktualnosci/

 

Koncerty, spektakle i seanse Zamkowych Nocy Filmowych Kina Zamek odbywają się w plenerze na zamkowym dziedzińcu. W przypadku złych warunków atmosferycznych Zamek zastrzega sobie prawo do ich odwołania.

Bilety na wydarzenia organizowane przez Zamek można nabyć na miejscu w kasie CIKiT (wejście I) lub online: bilety.zamek.szczecin.pl

Uczestników wydarzeń plenerowych i zwiedzających galerie wystawowe obowiązuje reżim sanitarny, maseczki i przestrzeganie regulaminu dostępnego na www.zamek.szczecin.pl.

 

W załączeniu fot. Materiały z archiwum artystów

 

Maria Witkowska

Zdjęcia (2)

Barbara Wilińska
Kobieta ze wszystkich stron, koncert 16 sierpnia 2020 Zamek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe