Kwietna Łąka powstała w Mrzeżynie

  • 31.07.2020, 18:56
  • red.
Kwietna Łąka powstała w Mrzeżynie
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstał nowy projekt, który zostanie wspólnie realizowany z lokalnymi samorządami pt. „Leśnicy dla klimatu z lokalnymi samorządami. Zakładanie łąk kwietnych”.Nadleśnictwo Gryfice wspólnie z gminą Trzebiatów czynnie włączyły się do akcji „Kwietne Łąki”. Pod zasiew przygotowano spory teren zlokalizowany przy pierwszym rondzie w Mrzeżynie. Już wkrótce pojawią się tam pięknie kwitnące kwiaty.

To nowa inicjatywa lasów państwowych i pomysł na współpracę z samorządami skierowany na poprawę jakości naszego naturalnego środowiska ale też wzrostu ekologicznej świadomości mieszkańców i co ważne zagospodarowane w ten sposób tereny będą cieszyć oko zarówno mieszkańców jak i przybywających turystów. Akcją w Mrzeżynie kierował Nadleśniczy z Gryfic Wojciech Pietrzak.

Miło nam wspomnieć, że do akcji posadzenia nowych roślinek do leśników i samorządowców przyłączyli się też spontanicznie mieszkańcy Mrzeżyna. Wprawdzie tylko dwoje ale powiedzieli, że sprawiło im to wielką frajdę.

Wśród leśników z Nadleśnictwa Gryfice i udział wzięła pani Jolanta Sojka – Naczelnik Wydziału Promocji i Mediów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie którą zapytaliśmy o szczegóły dzisiejszej akcji:

- Spotykamy się dzisiaj w Mrzeżynie aby realizować „Kwietny challenge”. Jako Regionalna Dyrekcja zostaliśmy nominowani przez Regionalną Dyrekcję Lasów państwowych w Toruniu. Przyjęliśmy to wyzwanie w ramach którego właśnie pan Nadleśniczy z Gryfic we współpracy z gminą Trzebiatów wynaleźli to miejsce i wspólnie posiejemy tę wyjątkową łąkę, bo taką kwietną która wkrótce pięknie zakwitnie i będzie cieszyła zarówno mieszkańców jak i przybywających tu turystów.

Będzie to też z pewnością miejsce na którym swoje środowisko bytowania znajdą różne żyjątka i owady – a ta bioróżnorodność to wspaniały filtr zbierający z otoczenia różne zanieczyszczenia i przyczyni się do poprawy jakości środowiska, klimatu a nawet szerzej mówiąc nawet biosfery i to jest taki nasz mały wkład – leśników i samorządowców dla dobra naszego otoczenia.

Łąki Kwietne to jest kontynuacja – bardzo dobrze przyjętego w ub. roku programu współpracy leśników i samorządowców – Jedno dziecko, jedno drzewo” – sadzenia drzewek dla nowo narodzonych dzieci.

W tym roku ogłosiliśmy taką akcję w całej dyrekcji i mamy już kolejne odpowiedzi z gmin których samorządy są zainteresowane założeniem u siebie „Kwietnych łąk”. My jako leśnicy zakupujemy nasiona samorządy przygotowują miejsce i wspólnie będziemy te łąki zakładać.

Chciałabym też poinformować, ze dzisiaj też będziemy nominować kolejne jednostki które chcielibyśmy aby też podjęły „Kwietny challenge”. Nasze nominacje to Pałac Młodzieży w Szczecinie, RDLP w Pile i Nadleśnictwo Chojna.

Wszystko po to aby oni u siebie również zasadzili te nasionka i żeby to dalej wspaniale „rozeszło się” w kolejnych regionach.  

Samorząd gminy Trzebiatów reprezentował zastępca burmistrza Grzegorz Olejniczak – Pomysł wyszedł od pana nadleśniczego który zadzwonił do naszej gminy z informacją o nowej akcji i zaproponował abyśmy znaleźli miejsce - najlepiej  tam gdzie najczęściej pojawiają się mieszkańcy i turyści - i przygotowali grunt a resztą zajmą się leśnicy. Na kwietną łąkę wytypowaliśmy miejsce przy pierwszym rondzie w Mrzeżynie, teraz dokonamy zasiewu i mam nadzieję, że wkrótce pojawi się tutaj wspaniała kwietna łąka która będzie cieszyła znajdujące się tu osoby a przy okazji pomoże odradzać się naszemu środowisku. To wspólne działanie z nadleśnictwem i wspólnie będziemy tę łąkę utrzymywać. Jeżeli to się dobrze przyjmie, to na pewno podejmiemy kolejne takie działania na terenie gminy.

Co nam daje łąka kwietna w mieście:

  • BIORÓŻNORODNOŚĆ, która daje schronienie i pożywienie wielu gatunkom drobnych zwierząt, w tym owadom błonkoskrzydłym, które odgrywają dużą rolę w zapylaniu roślin.
  • WSPARCIE ZAPYLACZY, takich jak pszczoły, trzmiele, motyle. Dzięki temu, że rośliny na łące mają różne terminy kwitnienia, owady mogą znaleźć nektar w dłuższym okresie czasu.
    Czy wiesz, że ponad 90% zapyleń roślin, dokonywanych przez owady, zawdzięczamy pszczołom?
  • OSZCZĘDNOŚĆ WODY, ponieważ rośliny na łące mają bardziej rozbudowane systemy korzeniowe, dzięki czemu są bardziej odporne na suszę. Łąka nie wymaga koszenia, które zwiększa parowanie wody z gleby i roślin.

Jaki będzie efekt dzisiejszego sadzenia zobaczymy już wkrótce, a wtedy wrócimy aby zarejestrować i pokazać ten efekt naszym czytelnikom.

red.

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe