„Kwietne Łąki” - Nowa inicjatywa Lasów Państwowych

  • 17.07.2020, 18:21
  • red.
„Kwietne Łąki” - Nowa inicjatywa Lasów Państwowych Andrzej Szelążek, Dariusz Matecki
W siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa na której przybyli dziennikarze mogli zapoznać się z założeniami nowej inicjatywy leśników polegającej na zakładaniu w miastach „Kwietnych łąk” jako formy zagospodarowania terenów zielonych.

Spotkanie otworzył dyrektor RDLP w Szczecinie Andrzej Szelążek.

W ub. roku ruszyliśmy z programem „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Program był realizowany na terenie blisko 60 gmin województwa Zachodniopomorskiego i Lubuskiego.

Nowy projekt to są „Kwietne łąki”. Wychodzimy z ofertą głównie do mniejszych miast i miasteczek ale też z ofertą dla miasta Szczecina. Zdajemy sobie sprawę, że z sadzeniem drzew do Szczecina nie wyjdziemy w szerokim zakresie ale z programem „kwietnych łąk” możemy się włączyć aby wzbogacić w roślinność tereny zurbanizowane i pomimo, że Szczecin już jest zielony to przyda się zagospodarowanie niektórych miejsc na terenie miasta.

Wpłynie to niewątpliwie na poprawę stanu powietrza w mieście a także na przyciągnięcie w te miejsca pożytecznych owadów. Nam zależy na tym aby Szczecin był jeszcze bardziej zielony.  Jest w mieście problem z zagospodarowaniem różnego rodzaju skwerów, klombów i nasz program może być na te problemy odpowiedzią.

Z programem kwietnych łąk już weszliśmy w gminie Chojna. Tam już została założona łąka kwietna, a 31 lipca udajemy się do gminy Trzebiatów gdzie też będziemy wspólnie zakładać kwietną łąkę. Jak wspomniałem, swoją ofertę kierujemy też bezpośrednio do miasta Szczecina. Z taką propozycją zgłosił się do nas pan radny Dariusz Matecki – któremu teraz oddaję głos:

Szanowni państwo, dziś zgłaszamy się z propozycją współpracy do pana prezydenta Piotra Krzystka, zostanie wysłane pismo, które, mam nadzieję trafi na dobry grunt i urzędnicy pana prezydenta podejmą współpracę Lasów Państwowych i miasta. (Radny Dariusz Matecki przygotował na tę okazję zestaw zdjęć ilustrujących stan skwerów i terenów zielonych w kilku rejonach miasta – zgodnie z ekologicznymi zaleceniami – niekoszone mają zatrzymać w glebie więcej wody ale pod względem estetycznym dają obraz zaniedbania). Współpracować przy niwelowaniu tego typu sytuacji jak na zaprezentowane na przygotowanych przeze mnie zdjęciach. Jako radni Prawa i Sprawiedliwości interpelowaliśmy do pana prezydenta w tej sprawie, który na chwilę obecną zasłania się ekologią. Trawniki i tereny zielone wyglądają czasami jak dżungla i ma to niewiele wspólnego z ekologią. Natomiast dużo wspólnego z ekologią może mieć to co właśnie Lasy Państwowe proponują czyli zakładanie ekologicznych łąk kwietnych. Z takimi inicjatywami wychodzili radni różnych ugrupowań i widać, że temat ten jest aktualny ponad podziałami i jest po prosu dobrym pomysłem.

Jak taka współpraca miałaby wyglądać? Przy współpracy urzędników miejskich i pracowników Lasów Państwowych wyznaczone zostałyby tereny przeznaczone pod zasianie łąki kwietnej i specjalnie dobrane i wyselekcjonowane nasiona zostaną dostarczone przez lasy państwowe. Plusy tych łąk, poza efektami estetycznymi są istotne, ziemia mniej wysycha, proces parowania wody jest bardziej ograniczony, wystarczy zajrzeć do internetu i tych plusów można znaleźć naprawdę dużo. Mam nadzieję, że pan prezydent Piotr Krzystek  zaakceptuje tę propozycję i że razem zrobimy dla miasta coś dobrego.

Wspaniałym terenem do zagospodarowania jest niewątpliwie wjazd do Szczecina, ulica Struga, tereny pomiędzy Zamkiem a Placem Solidarności. Wstępnie myślę, że 10 – 15 takich łąk byłoby dobrym rozwiązaniem. Zagospodarowanie w ten sposób reprezentacyjnych miejsc  żeby miastu pokazać, że można…

Podejmując dalej temat, dyrektor Andrzej Szelążek podkreślił: My jako lasy występujemy z konkretną inicjatywą. Proponujemy konkretne gatunki roślin które na 100% przyjmą się w konkretnych warunkach. Rośliny łąkowe, one bardzo szybko rosną, w ciągu miesiąca możemy już uzyskać konkretny efekt. Chabry, facelia, gipsówki, koniczyny, złocień, goździki, rojniki, czyli to wszystko co też występuje w łąkach śródleśnych. Współpraca miałaby polegać na tym, że miasto wyznaczy miejsca przygotuje glebę a my zapewnimy nasiona i siew.

Mówiąc o kosztach pojawił się pomysł aby uratowaną w mieście szkołę – Centrum Edukacji Ogrodniczej a ściślej jej uczniów w ramach zajęć edukacyjnych wykorzystać przy przygotowaniu gleby pod zasiew łąk kwietnych.

Propozycja Lasów Państwowych nie jest skierowana tylko do miasta Szczecina ale wszystkich samorządów które mogłyby być zainteresowane zorganizowaniem łąk kwietnych na swoim terenie.

Na terenie naszej dyrekcji mamy 35 Nadleśnictw i nadleśniczowie są upoważnieni do podpisywania takich umów z samorządami na swoim terenie.

W trakcie konferencji Andrzej Szelążek zwrócił uwagę na problem nielegalnych wysypisk śmieci z którymi muszą borykać się także leśnicy. Skalę zjawiska niech zilustrują tylko dwie liczby, rocznie śmieci wywożone z lasów zmieściłyby się na około 1000 wagonów, Lasy Państwowe na porządkowanie terenu i usuwanie śmieci wydają rocznie 18 mln. złotych.

red.

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe