Program wydarzeń

 • 25.07.2020, 22:44
 • Zamek Książąt Pomorskich
Program wydarzeń
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie SIERPIEŃ 2020

Wstęp na zamkowe dziedzińce codziennie w godz. 6:00-23:00.

 

Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in.: stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających i uczestników wydarzeń, konieczność dezynfekcji rąk, wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia (na wydarzeniach plenerowych). Szczegółowe informacje znajdują się regulaminach dotyczących bezpiecznego zwiedzania zamku oraz wystaw i uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych. Wszystkie regulaminy oraz wzór oświadczenia o stanie zdrowia dostępne są na  www.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I).

 

Zapraszamy również do śledzenia aktualnych informacji na:

 • zamek.szczecin.pl
 • facebook.com/zamek.szczecin
 • instagram.com/zamekszczecin

 

KONCERTY

 

Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych wydarzenia plenerowe mogą zostać odwołane.

 

Letnie Koncerty Plenerowe

Duży Dziedziniec Zamku

2, 9, 16, 23, 30 (niedziele), godz. 16:00

Bilety: 10 zł  

 

Podczas wakacji na Dużym Dziedzińcu Zamku od wielu lat organizujemy koncerty w wykonaniu zespołów reprezentujących różne nurty i gatunki muzyczne, m.in. muzykę klasyczną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz i swing.

 

Program Letnich Koncertów Plenerowych

 

 

2 sierpnia, godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

Echa Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie 1962/63  

Bilety: 10 zł 

                                                                                                                             

W roku 1962 i 1963 odbyły się w Szczecinie  I i II Festiwal Młodych Talentów, których organizatorem był Jacek  Nieżychowski, dyrektor i kierownik artystyczny Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych w Szczecinie. Ta ogólnopolska impreza odkryła takie późniejsze gwiazdy, jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek, Kasia Sobczyk, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa i inni.  Dzięki festiwalowi Szczecin  można  nazwać  kolebką  polskiego bigbitu. Duży wkład miało tutaj WPIA,  które w roku 1962 sprowadziło z Gdańska do Szczecina zespół Czerwono Czarni. Towarzyszył on wszystkim wykonawcom podczas festiwalu.

 

Koncert na  dziedzińcu zamkowym przypomni historię obydwu festiwali i najbardziej znane piosenki związanych z nimi wykonawców, m.in.: O mnie się nie martw, Chłopiec z gitarą, Rudy rydz, Trzynastego, Zakochani są wśród nas, Pod Papugami, Kiedy byłem małym chłopcem czy Dziwny jest ten świat.

 

Andrzej Szpak - śpiew,

Natalia Wiśniewska - śpiew,

Swietłana Lewicka - śpiew,

Grzegorz Ziółkowski - instrumenty klawiszowe,

Ryszard Nazdraczew - gitara,

Kamil Żuchowski - gitara basowa,

Tomasz Szpak- perkusja.

 

        

9 sierpnia, godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

Dwa światy z muzyką (rock – jazz)

Bilety: 10 zł 

 

Nowy projekt muzyczny Wojtka Rapy, program „Dwa światy z muzyką” to znane i lubiane piosenki z różnych epok i stylów muzycznych, począwszy od bluesa, poprzez rock  do dzisiejszego jazzu. W programie koncertu nie zabraknie własnych kompozycji muzyków. Utwory w nowych aranżacjach z pewnością zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż sentymentalną.

 

Wojtek Rapa – śpiew, gitary,

Małgorzata Jarmoc – śpiew,

Przemysław Raminiak – znany pianista jazzowy, stale współpracujący z piosenkarką Krystyną Prońko.

 

16 sierpnia, godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

Kobieta ze wszystkich stron świata

Bilety: 10 zł 

 

Koncert jest opowieścią o kobiecości, która przejawia się w każdym czasie i w każdej przestrzeni. Opowieścią o kobiecie, która kocha, rodzi dzieci i zajmuje się nimi, cierpi, rozpacza, tańczy, raduje się, żyje pełnią życia. Wszystkie strony świata będą symbolizowały pieśni słowiańskie, bałkańskie, bizantyjskie i sefardyjskie z tradycji dworskich i wiejskich.

 

Emilia Raiter harfa gotycka i barokowa, śpiew,

Barbara Wilińska śpiew, kankles, daff, suka, dulcymer.

 

Barbara Wilińska śpiewaczka, trenerka głosu, multiinstrumentalistka (lira korbowa, suka, dulcymer, kankles, tambura). Zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, polskimi i słowiańskimi pieśniami tradycyjnymi oraz improwizacją głosem. Laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu, Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, konkursu „Stara Tradycja”.

 

Emilia Raiter - harfistka, opowiadaczka, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Prezydenta Wrocławia, Prezydenta Miasta Lublin, laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej Nurt Off we Wrocławiu oraz harfowych konkursów międzynarodowych. Wykonuje muzykę dawną, klasyczną, tradycyjną, eksperymentalną. Doskonaliła warsztat wykonawczy pod okiem uznanych harfistów w Polsce i za granicą.

 

 

23 sierpnia, godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

Dni Kultury Ukraińskiej

 

W koncercie wystąpią artyści z Ukrainy, związani z Operą na Zamku w Szczecinie (koncert organizuje Ośrodek Kultury Ukraińskiej w Szczecinie).

 

 

30 sierpnia, godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

Pan Górski i SPółka

 

Któż pozna wasze zamiary

W ciemnościach nie widać twarzy

Słuchajcie dźwięków gitary

Pozwólcie sobie pomarzyć…

 

Koncert zespołu Pan Górski i SPółka to muzyczna podróż do krainy poezji, gdzie liryka, tęsknota, miłość i poszukiwanie swojego miejsca w świecie splatają się z humorystyczną opowieścią o codziennym życiu. Usłyszymy autorskie kompozycje zespołu, a ze względu na 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych, również piosenki Jacka Kaczmarskiego - barda Solidarności.

 

W marcu 2017 ukazała się debiutancka płyta „Trzech bardów”, gdzie znalazło się 10 autorskich kompozycji Sebastiana Górskiego. W czerwcu 2017 r. na XII Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije” w Bydgoszczy zespół Pan Górski i SPółka zdobył II miejsce w kategorii „Pojedynek z Mistrzem” oraz Nagrodę Publiczności. W kwietniu 2019 r. zespół wydał drugą płytę „Rozmowa Śmierci z Miłością”. Podczas promującej ją trasy koncertował m.in. w Krakowie w Piwnicy pod Baranami, w Bydgoszczy w Otwartej Przestrzeni Światłownia, w Miejskich Ośrodkach Kultury w Policach i w Goleniowie, w Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku. Zagrał także dwa koncerty w Anglii.

Aktualnie pracuje w studio nad nową, trzecią już płytą.


Członkowie zespołu:

 

 • Sebastian Górski - tekściarz, gitarzysta, perkusista, zainspirowany twórczością Jacka Kaczmarskiego. Przez 15 lat był perkusistą szczecińskiego Quo Vadis. Dziś gra w zespole Nikt. Tym razem całkowicie skupiony na swojej drugiej stronie, tzn. na tekstach, które postanowiły ujrzeć światło dzienne i przy pomocy przyjaciół zamieniły się w niesamowity projekt;
 • Tomasz Skaya - lider i założyciel Quo Vadis, prawie 30 lat na scenie, basista, wokalista. Na co dzień gra ostrą bezkompromisowa muzykę, jednakże w projekcie Pan Górski i SPółka odsłania swoje liryczne oblicze;
 • Przemysław Nowak – wirtuoz akordeonu. Na scenie od 20 lat. Założyciel zespołu Rockasta.

 

 

 

 

 

WYSTAWY

 

Wystawy czynne są od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. Bilety: 6 zł (normalne), 4 zł (ulgowe). Jeden bilet wstępu upoważnia do zwiedzania wszystkich wystaw znajdujących się w Galerii Gotyckiej, Galerii Przedmiotu i Galerii Wschodniej, a także Celi Czarownic (wejście J).

 

 

Maja Berezowska. Łyżka za cholewą a widelec na stole
Do
2 sierpnia (niedziela)
Galeria Przedmiotu (wejście J)

Książeczka „Łyżka za cholewą a widelec na stole” – mała kulinarna silva rerum stała się pretekstem do zaprezentowania ilustracji Mai Berezowskiej z komentarzami Magdaleny Samozwaniec i przepisami kulinarnymi autorstwa Stefanii i Tadeusza Przypkowskich. Rysunki Mai Berezowskiej pochodzą z kolekcji Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Na wystawę składa się 25 oryginalnych ilustracji Mai Berezowskiej, które zostały opublikowane w wyborze w książce „Łyżka za cholewą a widelec na stole” (1972 r.). Książka, która jest wspólnym dziełem przyjaciół: Mai Berezowskiej, Stefanii i Tadeusza Przypkowskich oraz Magdaleny Samozwaniec jest zabawną kompilacją tekstów i rysunków obyczajowych, odnoszących się do szeroko rozumianej „sztuki kulinarnej”. Tadeusz Przypkowski w formie humorystycznej gawędy omawia obyczaje związane przygotowywaniem potraw i z ucztowaniem, a Stefania Przypkowska przywołuje polskie przepisy kulinarne „wypróbowane wielokrotnie w ostatnich co najmniej stu latach w rodzinach Przypkowskich, Ossowskich i Gawrońskich (…)”. Całość zilustrowana została frywolnymi rysunkami Mai Berezowskiej opatrzonymi poetycko-satyrycznymi komentarzami Magdaleny Samozwaniec.

 

Sztuka ulicy. Plakat polski lat 20. i 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Narodoznawstwa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie

Do 30 sierpnia (niedziela)

Galeria Gotycka (wejście J)

 

Początek XX w. i okres międzywojenny we Lwowie to czas dynamicznego rozwoju tego miasta. To tutaj działały wielkie firmy handlowo-finansowe, rozwijał się przemysł i szkolnictwo, panował ożywiony ruch w budownictwie, kwitło życie kulturalne. Plakat pozostaje ważnym dokumentem tamtych czasów. Wydarzenia historyczne, targi gospodarcze, zapowiedzi imprez kulturalnych i sportowych, wreszcie reklamy produktów codziennego użytku i luksusowych – te wszystkie treści przedstawiane na plakatach to dziś ważne świadectwo dziejów miasta i rozwijającego się po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. społeczeństwa polskiego.

 

Na ekspozycję w Zamku wybrano plakaty z lat 20. i 30. XX w., ukazujące główne nurty rozwoju tej dziedziny sztuki – od plakatów zachowawczych, niejasnych w przekazie, charakteryzujących się malarskim rozmachem, po prace nowoczesne operujące graficznymi symbolami, znakami umownymi, stosujące po raz pierwszy chwyt reklamowy odwołujący się do systemu skojarzeń. Wśród dzieł wyselekcjonowanych na wystawę znajdują się prace m.in. Tadeusza Gronowskiego, najwybitniejszego polskiego plakacisty lat międzywojennych, zdobywcy Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu w 1925 (za plakat IV Targi Wschodnie), Stefana Norblina specjalizującego się w plakacie turystycznym i Edmunda Bartłomiejczyka zafascynowanego sztuką książki i wysublimowanego liternictwa. Na ekspozycji prezentowane są plakaty reklamujące m.in. słynne, światowe i polskie firmy działające do dnia dzisiejszego takie jak: General Motors, PLL LOT, Bank PKO oraz marki spożywcze Goplana i Społem.

 

Kolekcja plakatów polskich znajdująca się w zasobach Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie należy do największych i najcenniejszych poza granicami naszego kraju. Z tego bogatego zbioru na wystawę w Zamku w Szczecinie trafiło 75. obiektów. Wystawa została przygotowana we współpracy z  Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Henryk Kołodziej - Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie. 

 

Sydonia von Borck – między prawdą a legendą

w grafice Andrzeja Maciejewskiego

6 sierpnia (czwartek) – 20 września (niedziela)

Galeria Przedmiotu (wejście J)

 

Wystawa poświęcona pomorskiej szlachciance Sydonii von Borck oskarżonej o czary i skazanej na śmierć w 1620 r. (wyrok wykonano przy Bramie Młyńskiej w Szczecinie). W 400-lecie jej śmierci, w cyklu nowych grafik, Andrzej Maciejewski interpretuje losy Sydonii znane z dokumentów, przekazów i legend i zderza je z problemami kobiet współczesnego świata.

 

35 maja i później… Bohdan  Butenko pinxit

Do 27 września (niedziela)

Galeria Wschodnia (wejście J)

 

Wystawa poświęcona twórczości Bohdana Butenki, mistrza polskiej ilustracji, przez wiele lat związanego z wydawnictwem  Nasza Księgarnia.  Na ekspozycję składają się ilustracje (pokazane w formie wydruków tworzone m.in. do takich książek jak: „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima czy „35 maja” Ericha Kästnera, a także komiksy z postacią Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara – najbardziej rozpoznawalnych postaci  komiksowych stworzonych przez Butenkę.

 

 

 

 

Cela czarownic

Ekspozycja stała

Skrzydło Wschodnie (wejście J)

 

Ze szczecińskim zamkiem i rodziną książęcą związana jest historia posądzonej o czary i skazanej na  śmierć w 1620 r. Sydonii von Borck. Według legendy miała ona rzucić klątwę na ród książęcy – kolejne przedwczesne zgony książąt pomorskich, niepozostawiających po sobie potomstwa, zaczęły zagrażać wygaśnięciem dynastii. Losy Sydonii von Borck przybliżają prezentowana na wystawie projekcja holograficzna oraz repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur.

Ekspozycję wzbogaca cykl prac Andrzeja Maciejewskiego, które są współczesną interpretacją dziejów oskarżonej o czary szlachcianki.

 

 

 

GALERIA W HOLU SKRZYDŁA WSCHODNIEGO  

 

Victory i Warrior, bohaterowie morza

Wystawa zdjęć Elżbiety Chojnackiej

Przygotowana przez Fotoklub Zamek

Do 31 sierpnia (poniedziałek)

Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny

Dwa słynne brytyjskie okręty Victory i Warrior od lat zachwycają miłośników żeglarstwa. Zacumowane w dokach Portsmouth przyciągają co roku tysiące zwiedzających. Ci, którzy nie mieli okazji obejrzeć obu okrętów na żywo, mogą podziwiać je na zdjęciach Elżbiety Chojnackiej prezentowanych w Galerii Fotoklubu  Zamek. Wystawę przygotował Fotoklub Zamek.

Jasnogórski Pielgrzym – Jan Paweł II

3 sierpnia (poniedziałek) – 16 sierpnia (niedziela)

Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny

 

Wystawa zdjęć Zdzisława Sowińskiego w ramach festiwalu SACRUM NON PROFANUM.

 

 

 

MAKIETA ZAMKU

 

Makieta Zamku Książąt Pomorskich w skali 1:100 znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

 

Około 300 kg brązu wykorzystali znani wrocławscy rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z pracowni Stan Wys Atelier do sporządzenia makiety Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w skali 1:100. – Makieta powstała przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Opatrzona jest opisami w kilku językach, także pismem Braille'a – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Ale dla wszystkich szczecinian i turystów to wspaniała nowa możliwość zobaczenia Zamku z innej perspektywy – w pełnej formie architektonicznej, nie tylko we fragmentach. A dzięki kunsztownie wykonanym detalom – również możliwość przyjrzenia się szczegółom zabytkowej budowli. Stanisław Wysocki – Zadanie było bardzo pracochłonne i czasochłonne. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Z wielką precyzją musieliśmy wykonać wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Artyści najpierw długo pracowali nad projektem. Kształt budowli i detale architektoniczne odwzorowywali na podstawie planów i zdjęć. Komputerowo sporządzili trójwymiarowy projekt. Później wykonali model – rzeźbili go ręcznie, a do niektórych elementów wykorzystali także drukarkę 3D. Następnie powstał odlew.

Rzeźbiarze znakomicie oddali piękno szczecińskiego zamku. Z wielkim pietyzmem wykonali najdrobniejsze elementy, na przykład renesansowe krużganki i attyki czy zamkowy zegar, na którym widać godzinę. Jest nawet miniaturowy dzwon w Wieży Dzwonów.

 

TEATR

 

Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych wydarzenia plenerowe mogą zostać odwołane.

 

 

Spektakle dla dzieci

 

Ślimak

Spektakl teatralny według tekstu Marty Guśniowskiej dla dzieci w wieku od 18. miesiąca do 6 lat

Teatr Piwnica przy Krypcie

2 sierpnia (niedziela), godz. 12:00

30 sierpnia (niedziela), godz. 12:00

Duży Dziedziniec Zamku

Bilety: 10 zł

 

Reżyseria: Laura Słabińska

Muzyka: Jacek Gałkiewicz

Scenografia: Wanda Kowalska

Obsada: Paulina Majtas / Marta Uszko-Tychulska, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

 

Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co się ma i tym się cieszyć, ponieważ to, co nieznane, nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie i znane. Oto Ślimak, zamieszkując swój mały, muszlowy domek, spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka, roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym Ślimak nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać. Jednak z czasem Ślimak pojmuje, że jego własny domek, choć może nie jest idealny, to jednak jest dla niego najlepszy. Licencja: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

 

Morskie gadki małej piratki
Teatr Rozmaitości Gwitajcie
9 sierpnia (niedziela), godz.12:00

Duży Dziedziniec
Bilety: 10 zł

Opowieść o dziewczynce, która realizuje swoje marzenia związane z żeglowaniem i życiem na morzu.

 

Pchła Szachrajka
Teatr Rozmaitości Gwitajcie
23 sierpnia (niedziela), godz.12:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 10 zł

Spotkanie z bohaterką ponadczasowej wierszowanej historii Pchłą Szachrajką i jej przygodami. Spektakl może dostarczyć niezapomnianych wrażeń najmłodszej widowni, a dorosłym pozwoli chociaż na chwilę powrócić we wspomnieniach do czasów dzieciństwa.

Teatr Rozmaitości Gwitajcie tworzą Jakub Gwit, Izabela Mielczarek i Miłosz Wojciechowski. Nazwa wywodzi się od nazwiska pomysłodawcy i założyciela teatru, szczecińskiego aktora oraz wokalisty Jakuba Gwita. Repertuar teatru jest ukierunkowany przede wszystkim na widownię dziecięcą, a artystom przyświeca myśl Janusza Korczaka „Dziecko, sto masek, sto ról zdolnego aktora”.

Spektakle dla dorosłych

 

Będzie dobrze, Cohen

10 sierpnia (poniedziałek), godz. 21:00

12 sierpnia (środa), godz. 21:00

17 sierpnia (poniedziałek), godz. 21:00

24 sierpnia (poniedziałek), godz. 21:00

26 sierpnia (środa), godz. 21:00

 

Duży Dziedziniec Zamku

Bilety: 20 zł

 

Występują: Konrad Pawicki, muzycy: Marcin Styborski, Paweł Grzesiuk, Wiktor Szostak

Reżyseria: Daniel Jacewicz

Scenariusz: Justyna Litkowska

Scenografia i wizualizacje: Kinga Dalska

Kierownictwo muzyczne: Marcin Styborski

Tłumaczenie piosenek: Justyna Litkowska, Maciej Zembaty, Konrad Pawicki

 

Spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety. Twórczością widzianą nieco inaczej – przez pryzmat i doświadczenie aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego intymnego świata. Każdy artysta nosi w sobie bunt. Tworząc – ucieka, tworząc – czemuś się sprzeciwia, tworząc – szuka nowych rzeczywistości odległych od świata, w którym przyszło mu żyć. Z buntu, z niezgody rodzi się sztuka. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Leonarda Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?

 

 

Wieczór improwizacji teatralnej

Klub Komediowy – Grupa Impro z Krypty 

1 sierpnia (sobota), godz. 20:00

Duży Dziedziniec Zamku

Bilety: 30 zł

 

Grupa Impro z Krypty działa przy Teatrze Piwnica przy Krypcie, gdzie z powodzeniem rozwija sztukę tworzenia interaktywnych widowisk, niepowtarzalnych scen komediowych. Spektakle powstają na gorąco, tu i teraz. Dzięki współpracy z widownią artyści tworzą zaskakujące widowisko, którego nie da się powtórzyć. Idąc po raz drugi na Impro z Krypty nie zobaczysz tego samego przedstawienia.

Grupę tworzą aktorzy szczecińskich teatrów, m.in.: Adrianna Janowska-Moniuszko, Marta Uszko-Tychulska, Katarzyna Nowak, Adam Kuzycz-Berezowski, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski, Wojciech Sandach, Maciej Sikorski, Kacper Odrobny – pianino.

 

Moja Abba
7 sierpnia (piątek), godz. 21:00

8 sierpnia (sobota), godz. 21:00
Spektakl muzyczny według tekstu Tomasza Mana

Duży Dziedziniec Zamku

Bilety: 20 zł

 • Reżyseria: Paweł Niczewski
 • Aranżacje i opracowanie muzyczne: Tomasz Lewandowski
 • Kostiumy: Wanda Kowalska
 • Plastyka ruchu: Arkadiusz Buszko
 • Projekt plakatu: Jan Estrada Osmycki
 • Obsada: Dorota Chrulska, Marta Uszko-Tychulska, Konrad Pawicki, Rafał Hajdukiewicz

 

Lata 70. XX wieku w Polsce to czasy smutne, szare i pozbawione inspirujących rozrywek. Przyjazd szwedzkiego zespołu ABBA obudził tęsknotę za kolorową rzeczywistością. Urzekające melodie, barwne, fantastyczne kostiumy, uśmiech, pewność siebie i beztroska. Wówczas w Polsce nikt nie miał odwagi tak wyglądać, ani nawet podobnie myśleć. Tekst Tomasza Mana doskonale oddaje klimat tamtych czasów. Licencja: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

 

Kolega Mela Gibsona

Monodram według tekstu Tomasza Jachimka w wykonaniu Adama Dzieciniaka

22 sierpnia (sobota), godz. 20:00
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 20 zł

Reżyseria: Waldemar Patlewicz

 

Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał „Kolegę Mela Gibsona” na przekór aktorom, których zna doskonale. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem – ich wadach. Bohater tekstu Feliks Rzepka, to uosobienie „wybitnego” aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu.... ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać i zaczyna nam być niewygodnie, a nawet  nieprzyjemnie  - mówi Waldemar Patlewicz.

Licencja Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

 

 

 

14. FESTIWAL KOMEDII SZPAK

 

 

14. Festiwal Komedii SZPAK
14 i 15 sierpnia (piątek i sobota)

Duży Dziedziniec Zamku
Bilety online na www.szpak.info.pl (zakładka: bilety)

SZPAK to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego widzowie mają okazję poznać propozycje na co dzień niedostępne w mediach czy na deskach teatrów instytucjonalnych. Wspólnym mianownikiem jest szeroko rozumiana komedia, która oprócz wywołania uśmiechu zmusza do refleksji, wzruszeń i wbija szpilkę w absurdy otaczającej nas rzeczywistości. Festiwal obejmuje prezentacje z pogranicza teatru, kabaretu, pantomimy i muzyki, a nawet filmu i sztuki dla najmłodszych. To swoisty kolaż różnych środków wyrazu. Festiwal jest też platformą rozwoju i konfrontacji swoich dzieł z widzem, jurorem i innymi wykonawcami dla młodych, obiecujących zespołów i solistów.

Tegoroczny festiwal odbywa się w dniach 11-15 sierpnia, z czego 14 i 15 sierpnia zostały zaplanowane na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Program wydarzeń festiwalowych odbywających się na Zamku

Szpaczek dla dzieci
Improbajka – Impro z Krypty
14 sierpnia (piątek), godz. 12:00

Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 15 zł 

Bajka improwizowana z udziałem aktorów Teatru Piwnica przy Krypcie. Aktorzy Impro z Krypty razem z dziećmi wyruszą do krainy fantazji, gdzie wszystko może się wydarzyć. Wspólnie odkryją bajki, które nigdy jeszcze nie zostały opowiedziane i nigdy więcej się nie powtórzą.

Gala stand-up na Zamku
14 sierpnia (piątek), godz. 18:00

Duży Dziedziniec Zamku
Bilety 50 zł (ulgowe 40 zł)

Prowadzenie: Grzegorz Dolniak,
Występują: Paweł Chałupka, Michał Kutek, Maciej Brudzewski, Bartosz Gajda, Tomek Nowaczyk, Marcin Zbigniew Wojciech.

Pierwsza na SZPAK-u plenerowa gala stand-up! Sześciu wytrawnych komików zaprezentuje fragmenty swoich najlepszych programów oraz premierowe żarty. Wszystko w iście wakacyjnym, letnim klimacie na niezwykle klimatycznym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Komediowy wieczór pod chmurką, którego nie można przegapić!

Szczecin Impro Show
Impro z Krypty
14 sierpnia (piątek), godz. 21:30

Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 30 zł (ulgowe 20 zł)

Wieczór gier improwizowanych w wykonaniu aktorów szczecińskich teatrów, którzy od kilku lat tworzą lokalną scenę impro pod szyldem Impro z Krypty. To publiczność zdecyduje o rolach jakie zagrają, tematach jakie poruszą, emocjach jakie będą musieli pokazać na scenie. Niezwykle dynamiczna i interaktywna formuła impro gier w wykonaniu Impro z Krypty, to wybuchowy wieczór pełen nieprzewidywalnych zwrotów akcji!

Szpaczek dla dzieci
Improbajka – Impro z Krypty

15 sierpnia (sobota), godz. 12:00
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 15 zł

Bajka improwizowana z udziałem aktorów Teatru Piwnica przy Krypcie. Aktorzy Impro z Krypty razem z dziećmi wyruszą do krainy fantazji, gdzie wszystko może się wydarzyć. Wspólnie odkryją bajki, które nigdy jeszcze nie zostały opowiedziane i nigdy więcej się nie powtórzą.

Letni Poligon Kabaretowy
15 sierpnia (sobota), godz. 18:00

Duży Dziedziniec Zamku
Bilety 50 zł (ulgowe 40 zł)

Prowadzenie: Piotr „Guma” Gumulec,
Występują: Kabaret Jurki, Kabaret Chyba, Kabaret K2, Tomasz Jachimek.

Komediowa gratka dla prawdziwych fanów kabaretu. Podczas tego wieczoru 4 znane i lubiane zespoły kabaretowe zmierzą się w poligonie, w którym zaprezentują premierowe skecze, piosenki, monologi i kto wie, co jeszcze?! Szalony wieczór pełen niespodzianek i interakcji z publicznością, która jak zawsze będzie najważniejszym jurorem tego pojedynku.

Czekając na miłość
15 sierpnia (sobota), godz. 21:30

Duży Dziedziniec Zamku
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (wejściówki będą wydawane na miejscu przed seansem)

Występują: Joanna Kołaczkowska, Olga Łasak, Dariusz Kamys, Wojtek i inni,
Reżyseria: Tomasz Łupak.

„Czekając na miłość” to klasyczna, bajkowa historia z brzydką księżniczką i pięknym i nieśmiałym księciem, który zmuszony przez rodziców musi poślubić brzydulę. Zanim wyjdzie z opresji, widz otrzymuje garść żartów płynących z przenikających się światów: bogatego dworu i biednego ludu. Aktorzy Tomasza Łupaka – reżysera filmu – to w większości kabarety Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego i komicy polskich scen. To gwarancja interesujących postaci i duża dawka dobrego humoru, zwłaszcza, że scenariusz oparty jest na sztuce kabaretowej Władysława Sikory „Law ,Law Law”.

 

 

WYDARZENIA EDUKACYJNE DLA DZIECI

 

Podwieczorki ze sztuką – warsztaty dla dzieci w wieku 8-13
Hol Wschodni (wejście A)
3, 10, 17, 24 sierpnia (poniedziałki), godz. 17:00
Bilety: 15 zł

Prowadzenie: Aleksandra Gisges-Dalecka – specjalistka twórczych zajęć z tkaniną

Cykl spotkań warsztatowych wprowadzi uczestników w tajniki m.in. tworzenia witraży z tkaniny, maskotek z włóczki, biżuterii z bawełnianych koszulek, barwnych makatek i małych dzieł sztuki z kolorowego filcu.

 

 

 

KINO ZAMEK

 

 

Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych wydarzenia plenerowe mogą zostać odwołane.

 

Zamkowe Noce Filmowe Kina Zamek – muzycznie, nie pandemicznie

4, 6, 11, 13, 18, 20, 25, 27 sierpnia (wtorki i czwartki), godz. 21:30

1 września (wtorek), godz. 21:10

3 września (czwartek), godz. 21:00

Duży Dziedziniec Zamku

Bilety: 5 zł

 

 

Program Zamkowych Nocy Filmowych

 

Ella: Just one of those things

4 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

 

 • Film biograficzny, dokumentalny, muzyczny, USA / Wieka Brytania 2019 (90 min)
 • Reżyseria: Leslie Woodhead

 

Ella Fitzgerald miała zaledwie 15 lat, kiedy w roku 1934 wygrała konkurs talentów w Teatrze Apollo w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy przemieniła się w gwiazdę. „Ella: Tylko jedna z tych rzeczy” zabiera nas w podróż przez ponad sześć dekad, podczas których jej zachwycający głos zamienił w radość osobiste tragedie i problemy ówczesnych czasów. W filmie pokazane są nieznane dotąd zdjęcia i wywiady, które przedstawiają życie Elli Fitzgerald z nieznanej dotąd strony, w tym też historię jej życia jako czarnej kobiety, która zrobiła karierę w czasach rasizmu.

 

Miles Davis: Birth of the cool

6 sierpnia (czwartek), godz. 21:00

 

 • Film dokumentalny, muzyczny, biograficzny, USA 2019 (115 min)
 • Reżyseria: Stanley Nelson, obsada: Ron Carter, Jimmy Cobb

 

Niewielu muzyków jazzowych osiągnęło status nieśmiertelnej gwiazdy światowego formatu. Film gromadzi znane i nieznane fakty związane z Milesem Davisem, który zapisał się w historii nie tylko jako wybitny trębacz, twórca cool jazzu i niestrudzony eksperymentator, ale także autor muzyki filmowej. Narracja, utrzymana częściowo w pierwszej osobie, a częściowo opowiadana głosami wybitnych postaci świata muzyki, przypomina o kluczowych momentach w życiu Davisa, o osobistych słabościach, ale i odwadze, by iść przez życie na własnych warunkach.

 

Jonas Kaufmann: Mój Wiedeń

11 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

 

Film dokumentalny, muzyczny, Wielka Brytania 2019 (98 min)

 

Wyjątkowo osobisty hołd złożony przez tenora – gwiazdę światowego formatu – utworom pochodzącym z miejsca narodzin walca i operetki. Nakręcony na żywo w magicznej scenerii Wiener Konzerthouse koncert, obejmuje m.in. klasyczne utwory i muzykę Johanna Straussa i Franza Lehara. Jonas Kaufmann występuje z orkiestrą Filharmonii Praskiej pod batutą maestro Jochena Riedera, a dołącza do nich znana na całym świecie sopranistka Rachel Willis-Sorensen.

 

Riverdance show: 25 lat na scenie  

13 sierpnia (czwartek), godz. 21:00

 

Film dokumentalny, musical, Wielka Brytania 2020 (120 min)

 

Nowe przedstawienie z okazji 25-lecia przenosi Riverdance w XXI wiek i całkowicie pochłania widzów, hipnotyzując ich niezwykłą siłą muzyki i irlandzkiego tańca. Krótki występ w telewizyjnym show Eurowizji 25 lat temu dał milionom ludzi na świecie nowe spojrzenie na kulturę i taniec irlandzki. Obecnie, kompozytor Bill Whelan, nagrał wspaniałą ścieżkę dźwiękową, a producent Moya Doherty i reżyser John McColgan całkowicie przeprojektowali przełomowy program w innowacyjny i spektakl z efektami świetlnymi, choreografią i kostiumami.

 

Yuli

18 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

 

 • Film biograficzny, dramat, Hiszpania, Kuba, Niemcy, Wielka Brytania 2018 (115 min),
 • Reżyseria: Icíar Bollaín,
 • Obsada: Carlos Acosta, Santiago Alfonso, Keyvin Martínez, Edlison Manuel Olbera Núñez, Laura De la Uz, Yerlín Pérez.

 

Ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym artystą w roli głównej. Jako dziecko Yuli (przydomek tancerza nadany mu przez ojca) nie wykazuje szczególnego zainteresowania edukacją i tańcem. Dyscyplina, to coś od czego ucieka na rzecz emocjonujących przygód rozgrywających się na ulicach Hawany. Jednak ojciec chłopca nie daje za wygraną. Jest przekonany, że jego syn ma ogromny talent. Zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Powoli ta przykra powinność zamienia się w największą pasję Yulego i otwiera przez nim drzwi do najlepszych zespołów baletowych świata.

 

Jezioro łabędzie (wg Matthew Bourne’a)

20 sierpnia (czwartek), godz. 21:00

 

 • Balet, Wielka Brytania 2019 (127 min),
 • Reżyseria i choreografia: Matthew Bourne,
 • Obsada: Will Bozier, Liam Mower, Nicole Kabera, Katrina Lyndon, Glenn Graham,
 • Scenografia i kostiumy: Lez Brotherston.

 

Obraz nagrany na deskach Sadler’s Wells Theatre w Londynie w 2019 roku. Muzyka oryginalna skomponowana przez Piotra Czajkowskiego. „Jezioro łabędzie” w reżyserii Matthew Bourne’a wkracza do kin ze świeżym wyglądem XXI w. Jest „piękne i bogate jak nigdy”, jak ocenia go krytyka. Ta przejmująca, widowiskowa i zabawna produkcja jest znana dzięki zastąpieniu tradycyjnego baletu kobiecego mocnym baletem męskim, który łamie konwencje, przewraca tradycję do góry nogami oraz szokuje świat taneczny. Zachowując oryginalne elementy dekoracji, którą pokochały miliony na całym świecie, Matthew Bourne wraz z nagradzanym Lezem Brotherstonem (scenografia i kostiumy) oraz Paulem Constable (oświetlenie), stworzyli czarującą interpretację klasyki New Adventures. Nagrana w Londynie na deskach Sadler’s Wells Theatre z Willem Bozierem jako Łabędziem / Obcym, Liamem Mowerem jako Księciem oraz Nicole Kaberą jako Królową.

 

Młynarski. Piosenka finałowa

25 sierpnia (wtorek), godz. 21:00

 

 • Film dokumentalny, Polska 2017 (90 min),
 • Scenariusz i reżyseria: Alicja Albrecht, obsada: Wojciech Młynarski, Janusz Gajos, Janusz Głowacki, Jerzy Derfel, Janusz Sent, Włodzimierz Korcz.

 

„Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić" - mówi Wojciech Młynarski. Stworzył ponad 3500 tysiąca piosenek, portretując ludzi i tworząc Kronikę Polski i Polaków. Jego „W Polskę idziemy", „Niedziela na głównym”, „Róbmy swoje" czy „Jeszcze w zielone gramy” wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają najpiękniejsze jego piosenki. Film jest przede wszystkim ostatnim bardzo osobistym, szczerym wywiadem z bohaterem oraz ponad trzydziestoma wypowiedziami jego najbliższych przyjaciół, m.in.: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, a także rodziny. Te niezwykle uczciwe, bez cenzury opowieści o Wojtku, zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

Mateczniki…
1 września (wtorek), godz. 21:10

dokumentalny, Polska 2020 (40 min), pokaz kolaudacyjny

Emerytowany profesor Uniwersytetu Szczecińskiego Bogdan Matławski pisze monografię o rodzinnej, nadodrzańskiej wsi Żabnica. Poszukując materiałów do monografii zauważa, że jego spostrzeżenia dotyczące losów powojennych mieszkańców zachodniopomorskiego i budowania własnej tożsamości są podobne do spostrzeżeń mieszkańców całego województwa. Dostrzega jednocześnie niemiecką przeszłość tych ziem oraz podobieństwo losów: „w wyniku Wojny Niemcy stracili swoje wschodnie tereny i Polacy stracili swoje wschodnie tereny”. Odkrywa ciężkie losy przybyszy zasiedlających zachodniopomorskie oraz dramat niemieckich wysiedleńców. Zauważa, że wojna i wszelkie totalitaryzmy są złem niszczącym dorobek pokoleń. Budowanie tożsamości Pomorza Zachodniego jest budowaniem przyszłości we wspólnym działaniu także z sąsiadami zza Odry.

Boska Florence

3.09 (czwartek). godz. 21:00

 • 2016, Francja / Wielka Brytania, biograficzny, dramat komedia, 1 godz. 50 min
 • Reżyseria: Stephen Frears
 • Obsada: Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg, Rebecca Ferguson, Nina Arianda, Stanley Townsend

Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie, niestety bez wzajemności. Natura obdarzyła ją słuchem i głosem, które nawet głuchego doprowadziłyby do rozpaczy. Florence jednak pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie to jej się udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St Clair Bayfielda – brytyjskiego aktora arystokraty posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego, udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować swój tryumf koncertem w słynnym Carnegie Hall, nawet Bayfield wpadł w panikę. Ale czegóż nie robi się dla ukochanej.

Nagrody m.in.

 • 2017 r. wygrane (1) BAFTA
 • BAFTA – najlepsza charakteryzacja i fryzury: J. Roy Helland i Daniel Phillips (II)

 

ZAMKOWY WIECZÓR HISTORYCZNY

 

Spacer po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem i projekcja filmu „Zamek szczeciński”
1 września (wtorek), godz. 19:00
Bilety wolnego wstępu do odbioru w kasie CIKiT (liczba miejsc ograniczona)
Oprowadza Tomasz Wieczorek

Przebieg trasy turystycznej zwiedzania: figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona, zegar zamkowy, płyta erekcyjna Barnima XI, zegary słoneczne oraz najnowsza zamkowa atrakcja - wykonana z brązu makieta zamku w skali 1:100.

Uczestnicy będą mieli okazję odbicia pamiątkowych pieczątek zamkowych dostępnych na co dzień w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (Mały Dziedziniec, wejście I).

Po spacerze o godz. 20:30 projekcja filmu archiwalnego „Zamek szczeciński”(udźwiękowiony, Polska 2013, (33 min).

 

 • Autor zdjęć archiwalnych: Witold Chromiński
 • Opracowanie: Ryszard Kotla
 • Konsultacja merytoryczna: Tomasz Wieczorek
 • Współczesny komentarz czyta: Stanisław Heropolitański
 • Digitalizacja zdjęć: Zbigniew Pryjmak
 • Realizacja: Studio nagraniowe Elvis van Tomato

 

Unikatowy dokument ukazujący historię zamku i powojenne losy centrum Szczecina. Autorem materiału filmowego, powstałego na przełomie lat 50. i 60. XX w. jest Witold Chromiński. Zdjęcia odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 r., poddano cyfrowej rekonstrukcji i premierowo pokazano w 100-lecie urodzin ich autora. Film ukazuje zamek, jego otoczenie i zrujnowane albo prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Niezwykłe wrażenie robi widok tramwaju przecinającego niemal puste pole, które okazało się być zupełnie zniszczonym obszarem przy obecnym Placu Rodła. Zobaczymy też pierwszy etap powojennej rekonstrukcji zamku (odbudowy skrzydła północnego), katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką i świeżo odbudowany Most Długi.

 

_________________________________________________________________

 

Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie wydarzeń

 

Bilety do nabycia

 • Przez Internet na: bilety.zamek.szczecin.pl;
 • W kasie Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), tel.: 91 4891630, czynne godz. 10:00-18:00 (poniedziałek-niedziela) oraz przed rozpoczęciem wydarzeń.

 

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT), które mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych. W CIKiT można nabyć bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Zamek Książąt Pomorskich

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe