Śmieci z lasu trafiły na właściwe miejsce

  • 24.07.2020, 22:38
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Śmieci z lasu trafiły na właściwe miejsce
Wykryty sprawca nielegalnego wysypiska w lasach Nadleśnictwa Goleniów

W Nadleśnictwie Goleniów (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) udało się ustalić po apelu leśników sprawcę zaśmiecenia lasu i zniszczenia młodych drzew. Gruz został wyrzucony w okolicy miejscowości Mosty w ostatni weekend. Ślady wskazywały, że była to wywrotka. Wygląd gruzu nasuwał przypuszczenie, że są to cegły z tak zwanych ścian fundamentowych.

Po nagłośnieniu sprawy Nadleśnictwo Goleniów otrzymało z różnych źródeł informacje od osób, którym leży na sercu czystość lasów. Informacje te pozwoliły odnaleźć sprawcę, który dokonał zniszczenia młodych drzewek wiązu poprzez wyrzucenie śmieci budowlanych.

- Informujemy, że sprawca uprzątnął gruz z terenu lasu oraz został ukarany wysokim mandatem karnym. Przypuszczamy, że już nigdy nie skusi się na wywóz śmieci do lasu - mówi Monika Ławińska ze Straży Leśnej - Nadleśnictwo Goleniów bardzo dziękuje wszystkim wspaniałym osobom, które bezinteresownie zaangażowały się w pomoc w ustaleniu sprawcy wysypania gruzu na terenie lasu Leśnictwa Mosty – dodaje.

Jak alarmują leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie we wszystkich 35 nadleśnictwach dyrekcji położnych na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, las przez niektórych jest nadal traktowany jako bezpłatne wysypisko śmieci. Są one porzucane przy leśnych drogach, w zagłębieniach terenu.

Zaśmiecanie lasów z roku na rok przybiera na sile. Mimo czynionych starań przez leśników, w tym prowadzonych działań edukacyjnych, zjawisko trwa. Największy problem występuje w nadleśnictwach: Dębno, Gryfice, Gryfino, Międzyzdroje, Kliniska, Trzebież, Rokita, Barlinek, Kłodawa, Bogdaniec. Śmieci w lesie to nie tylko aspekt estetyczny, ale każdy winien mieć świadomość, iż śmieci zanieczyszczają środowisko, wody gruntowe, powietrze, stwarzają zagrożenie dla zwierząt i ryzyko wybuchu pożaru

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie w 2019 r. wydała na likwidację dzikich wysypisk 2,1 mln zł, wywożąc 11,1 tys. m3 śmieci, czyli około 3000 ton.

Zachęcamy do wzięcia udziału, w trakcie wakacyjnych spacerów, w ogólnopolskiej akcji „Zabierz 5 z lasu” polegającej na zebraniu podczas wycieczki 5 szt. śmieci. Ma to na celu zachęcenie osób do dbania o środowisko i zmniejszenie liczby odpadów w lasach.

Na zdjęciach miejsce wysypania gruzu przed i po sprzątaniu przez sprawcę.

Fot. Monika Ławińska (Nadleśnictwo Goleniów)

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe