W Nowogardzie bezpieczniej

  • 28.06.2020, 11:53
  • red.
W Nowogardzie bezpieczniej
Burmistrz Nowogardu Robert Czapla znany jest z różnych, czasem oryginalnych inicjatyw służących poprawie jakości życia mieszkańców. Najnowsza inicjatywa to dwa radarów wyświetlające prędkość rzeczywistą pojazdu. Mikrofalowy radar dokonuje pomiaru prędkości jadących pojazdów a informacja wyświetla się na tablicy LED.

Nie jest kolejny sposób na drenowanie kieszeni kierowców, bo nie jest to fotoradar rejestrujący ewentualne wykroczenie. Urządzenie ustawione na wartość dopuszczalnej w danym miejscu prędkości rejestruje jej rzeczywistą wartość. Jeśli prędkość mieści się w dopuszczalnym zakresie pod wartością liczbową na zielonym tle pojawia się napis DZIĘKUJĘ. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości sygnalizowane jest zmianą koloru wyświetlacza na czerwony z wyświetlającym się napisem ZWOLNIJ. Kierowca jadący zgodnie z przepisami nagrodzony zostaje zielonym komunikatem DZIĘKUJĘ.

Działanie radaru i wyświetlanie prędkości ma działanie głównie psychologiczne, w nowoczesnych samochodach, szczególnie po dłuższej jeździe możemy nie czuć, że nasza prędkość w danej sytuacji może być zbyt duża, takie przypomnienie może być wtedy ważne.

Jak powiedział nam Robert Czapla - pomysł nie jest oryginalny, takie rozwiązanie podpatrzyli mieszkańcy w innych miastach, a jako, że doświadczenia z miejsc gdzie taki rozwiązania się pojawiły wskazują na skuteczność tych urządzeń w postaci zmniejszenia zagrożenia wypadkowego uznałem, że warto zastosować je u nas. Nie jest to zbyt kosztowna inwestycja bo w sumie ok. 8 tys. złotych za jedno urządzenie a jeśli zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców staje się bezcenna.

Aktualnie urządzenia stanęły przy wjeździe do Nowogardu na ul. 3 Maja oraz Armii Krajowej. Jeżeli rozwiązanie się w Nowogardzie sprawdzi wkrótce mogą pojawić się kolejne takie sygnalizatory.

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe