Gmina Nowogard stawia na ekologiczne źródła ciepła

  • 26.06.2020, 11:16
  • red.
Gmina Nowogard stawia na ekologiczne źródła ciepła
W czytelni biblioteki Miejskiej w Nowogardzie odbyło się podpisanie kolejnych 27 umów na dofinansowanie wymiany tradycyjnych pieców, tzw. śmieciuchów, zasilanych węglem, koksem lub drewnem na ekologiczne. W większosci przypadków są to piece gazowe ale są też na podczerwień, ekogroszek i pelet.

Inicjatywa burmistrza Roberta Czapli uruchomienia programu „Zdrowe powietrze w Nowogardzie” powstała się w 2018 roku, a już w ub. roku udało się podpisać pierwsze umowy. Zainteresowanie mieszkańców programem nie słabnie, o ile w ub. roku podpisano 33 umowy to w tym roku mamy już tych umów 27 na łączną kwotę 78 tys. zł.

Jak zachęca właścicieli domów i mieszkań w gminie Nowogard pomysłodawca programu, burmistrz Robert Czapla „zapraszam serdecznie pozostałych mieszkańców którzy jeszcze nie skorzystali z programu i się zastanawiają, jesteśmy w stanie nawet zmienić uchwałę lub regulamin programu jeśli pojawiłyby się jakieś nowatorskie rozwiązania. Nie ma znaczenia na jakie źródła ciepła miałaby nastąpić ta wymiana, ważne żeby było ekologiczne.

Właściciele domów i mieszkań zgłaszający się do programu mogą otrzymać dotację na zakup nowego pieca w kwocie 3 tysięcy złotych dla domów i mieszkań oraz 5 tysięcy złotych dla budynków wielorodzinnych, posiadających wspólną kotłownię.  

O dotację starać się mogą osoby fizyczne i prawne będące właścicielami, współwłaścicielami domów jednorodzinnych, wielorodzinnych lub lokali mieszkalnych oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Dofinansowaniu podlega zakup kotła gazowego na olej opałowy, kotła na biomasę lub paliwo stałe, co najmniej 5 klasy lub pieca zasilanego prądem elektrycznym. Dofinansowanie można będzie uzyskać również na elementy związane z nowym systemem ogrzewania (np. rury, grzejniki, pompy, zawory).

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska – pani Justyna Wiącek, tel. 91 39 26 238.

red.

Zdjęcia (10)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe