Wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin

  • 26.06.2020, 15:31
  • Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin
Prawie 1,2 mln zł ze środków Funduszu Solidarnościowego trafi do samorządów województwa zachodniopomorskiego. Wojewoda Tomasz Hinc podpisał umowy z MRPiPS, dzięki którym na Pomorzu Zachodnim będą realizowane dwa programy: „Opieka wytchnieniowa” oraz „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych to państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Ma na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych. Ustawa dotycząca utworzenia Funduszu weszła w życie 1 stycznia 2019 r, a jego zasadniczym źródłem finansowania jest danina solidarnościowa.

 

W ramach Funduszu w 2020 r. na program „Opieka wytchnieniowa” do 16 gmin i dwóch powiatów Pomorza Zachodniego trafi 791 tys. 257 zł. 

- Program skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi i dorosłymi z orzeczeniem o niepełnosprawności – mówi wojewoda Tomasz Hinc – W ramach tego programu członkowie rodzin mogą też korzystać ze wsparcia w postaci  specjalistycznego poradnictwa, które pomoże im podnieść umiejętności w zakresie opieki nad osobą niepełnosprawną.

 

Kolejny program, finansowany w ramach Funduszu, to „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”. W ramach edycji na 2020 r., na Pomorze Zachodnie trafi 404 tys. 270 zł do 11 gmin na dofinansowanie usług opiekuńczych.

- Celem tego programu jest zapewnienie wsparcia w postaci usług opiekuńczych, także specjalistycznych, dorosłym osobom niepełnosprawnym do 75. roku życia oraz dzieciom do 16. roku życia – mówi wojewoda Tomasz Hinc – To program, który ma poprawić dostępność do usług opiekuńczych, poprawić ich jakość i rozszerzyć ofertę.  

 

Pełna lista rekomendowanych wniosków z gmin, które otrzymają dofinansowanie po podpisaniu umów z wojewodą zachodniopomorskim znajduje się naszych stronach internetowych.

 

„Opieka wytchnieniowa” https://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=12305

„Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”

 https://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=12304

 

Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe