Galeria Feininger, Trzebiatowski Ośrodek Kultury, Galeria Feininger, Trzebiatowski Ośrodek Kultury,

  • 24.06.2020, 21:08
  • Trzebiatowski Ośrodek Kultury
Galeria Feininger, Trzebiatowski Ośrodek Kultury, Galeria Feininger, Trzebiatowski Ośrodek Kultury,
Grzegorz Chojnacki – Robert Jundo /1 – 30 lipca 2020/

Słonica Hansken w XVII wieku była osobliwością, pokazywano ją w wielu miastach ówczesnej  Europy. Według wszelkiego prawdopodobieństwa była także w Trzebiatowie.

Grzegorz Chojnacki urodzony w 1955 roku i nieco młodszy Robert Jundo urodzony w 1967 roku postanowili pokazać w lipcu tego roku swoje prace w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Są pracownikami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prowadzą tam wspólnie pracownię Technik Cyfrowych na Wydziale Sztuk Pięknych.

Długoletnia współpraca, ale chyba bez nadużycia tego określenia wzajemna przyjaźń   i sympatia, stanowi dla każdego z nich tworzywo cementujące tą artystyczną znajomość.

Przez wiele lat profesor Grzegorz Chojnacki był zafascynowany technikami cyfrowymi, tworzył dziesiątki grafik rocznie, prace te wielokrotnie układały się  w obszerne cykle. W tej chwili wrócił do klasycznego malarstwa sztalugowego a ponieważ każdy obraz to czasami kilka miesięcy pracy, postanowił pokazać w Trzebiatowie tylko dwa ale opatrzone stosownym komentarzem.

Doktor Robert Jundo pokazuje kilkadziesiąt grafik wykonanych w technikach druku cyfrowego. To prace z ostatnich pięciu a może sześciu lat, w większości barwne, o dużym ładunku emocjonalnym. Można się w nich dopatrzeć licznych pasji nie tylko artystycznych tego artysty. Konfrontacja na tej wystawie dwóch postaw artystycznych, tradycyjnego malarstwa i nowoczesnych technik graficznych, może stanowić podstawę aby wspólnie z autorami tej wystawy zastanowić się nad sensem twórczości artystycznej w XXI wieku.

Autorzy wierzą, że sztuka i potrzeba tworzenia, jest czymś bardzo potrzebnym dla rozwoju cywilizacji. Są to wartości nieprzemijające, potrzebne w naszym życiu tak jak woda, powietrze i słońce. Pokazując tutaj swoje prace ufają, że sztuka nie stanie się w niedalekiej przyszłości, tak jak słonica Hansken, tylko osobliwością i wyłącznie rozrywką. Jej sens upatrują w konieczności wzbogacania naszej wrażliwości i  mówienia o rzeczach istotnych a wielu wypadkach transcendentalnych dla każdego człowieka.

 

prof. Grzegorz Chojnacki

Trzebiatowski Ośrodek Kultury

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe