Trzech Piastów z Łopianowa

  • 18.06.2020, 10:26
  • red.
Trzech Piastów z Łopianowa Wojciech Bernasiński i Trzech Piastów
W Łopianowie, niewielkiej wiosce w gminie Gryfice powstaje okazała rzeźba przedstawiająca trzech największych piastowskich władców. Twórcą rzeźby jest uznany w kraju i za granicą a mieszkający w Płotach rzeźbiarz Wojciech Bernasiński.

Pomysł powstał w głowie syna właściciel zlokalizowanego w Łopianowie Gospodarstwa Agroturystycznego. Młody człowiek jest pasjonatem historii i wpadł na pomysł, żeby pień okazałego buka przekształcić w legendarny symbol Pomorzan Trygława. Po różnych konsultacjach stanęło na tym, że Trygław to trochę banalne, ale wizerunek trzech największych władców piastowskich – Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Kazimierza Wielkiego - w konwencji postumentu z trzema twarzami to może być nowe i odkrywcze.

Ponadto to wspaniały symbol – wizytówka gospodarstwa a jako, że w ofercie mają też turnusy edukacyjne dla młodzieży to jeszcze i inspiracja do lekcji historii. Rzeźba jest już na ukończeniu i cieszy się dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców. Pozostało jeszcze umieszczenie jej na docelowym miejscu i zabezpieczenie przed szkodliwymi wpływami otoczenia. Jak będzie już wszystko gotowe, wrócimy do Łopianowa aby zaprezentować w pełnej krasie zarówno dzieło Wojciecha Bernasińskiego jak i być może inicjatora tego przedsięwzięcia.

Warto dodać, że prace Wojciecha Bernasińskiego mogliśmy oglądać w lutym na wystawie w Muzeum i Galerii Brama, a aktualnie, w Rybokartach w centrum miejscowości są wyeksponowane dwie duże rzeźby będące plonem udziału artysty w plenerze w ramach Artystycznych Spotkań Przyjaciół Rybokarty 2019.

red.

Zdjęcia (10)

Ekspozycja w Rybokartach
Ekspozycja w Rybokartach
Ekspozycja w Rybokartach
Ekspozycja w Rybokartach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe