Tarcza Antykryzysowa na Pomorzu Zachodnim

  • 02.06.2020, 16:46
  • Centrum Prasowe Wojewody
Tarcza Antykryzysowa na Pomorzu Zachodnim Konferencja prasowa
Wsparcie zachodniopomorskim firm i przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej było tematem dzisiejszej konferencji z udziałem wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca, wicewojewody Marka Subocza, posła Leszka Dobrzyńskiego oraz dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS Zbigniewa Zalewskiego.

- Polski rząd wykonał ogromną pracę, by skutki ekonomiczne pandemii były jak najmniej odczuwalne dla przedsiębiorców i pracowników – powiedział wojewoda Tomasz Hinc – Spektrum pomocy zawartej w przepisach kolejnych Tarcz Antykryzysowych jest bardzo szerokie. Wśród instrumentów, z jakich mogą korzystać pracodawcy mamy m.in. dofinansowanie do wynagrodzeń, umarzalne pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, zwolnienia ze składek ZUS czy świadczenia postojowe. To pomoc udzielana na wszelkie możliwe sposoby. Wsparcie jest duże i wielowymiarowe.

 

Wojewoda Tomasz Hinc podkreślił, że tylko z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wysokość przyznanego wsparcia na Pomorzu Zachodnim to kwota 109 mln zł. W ramach tego Funduszu wspartych zostało blisko 25 tys. miejsc pracy. Wypłacono już 87,4 mln zł w ramach świadczenia postojowego – otrzymało je 45 tys. osób.

 

Wysokość mikropożyczek na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla ponad 62 tys. mikroprzedsiębiorców na Pomorzu Zachodnim to kwota 312 mln zł.

- Chciałbym podkreślić, że jesteśmy na drugim miejscu wśród województw pod względem ilości pozytywnie rozpatrzonych wniosków o mikropożyczki. Aż 83 proc wniosków kończy się pozytywnym załatwieniem wniosku – zaznaczył wojewoda Tomasz Hinc – to znaczy, że nasi zachodniopomorscy przedsiębiorcy są bardzo profesjonalni i sprawni, potrafią korzystać z instrumentów, jakie oferuje im rząd. Zachęcam tych, którzy są uprawnieni do złożenia wniosku a jeszcze nie skorzystali z tej możliwości, by starali się o rządowe wsparcie.

- Dla przedsiębiorców jest skierowana także Tarcza Finansowa, którą realizuje Polski Fundusz Rozwoju – dodał wicewojewoda Marek Subocz – W ramach subwencji na Pomorze Zachodnie trafiło 1,5 mld zł do 8 616 zachodniopomorskich firm. To pozwoliło utrzymać pracę ponad 70,5 tys. pracowników. Największe subwencje trafiły do takich firm, jak: Kabel Technik Polska, Bridgestone, Ikea Industry, Homanit Polska i NordGlass.

 

Poseł Leszek Dobrzyński podkreślał prostotę procedur i szybkość ich rozpatrywania.

- Na podział w skali kraju czeka jeszcze 13 mld zł dla mikrofirm i 20 mld zł dla małych i średnich firm –dodał poseł Leszek Dobrzyński - Potencjalni beneficjenci mogą więc bez obaw składać wnioski.

Dyrektor szczecińskiego oddziału ZUS Zbigniew Zalewski zaznaczył, że każdego dnia do świadczeniobiorców kierowane są kolejne przelewy, a do obsługi wniosków w ramach tarczy Antykryzysowej zostali przesunięci także pracownicy z innych działów.

- Pracujemy ciężko, by pieniądze do świadczeniobiorców trafiały jak najszybciej – mówił dyrektor Zbigniew Zalewski.

 

Podsumowując konferencję wojewoda Tomasz Hinc podkreślił, że epidemia koronawirusa na Pomorzu Zachodnim przeszła już w stan endemii: - Musimy nauczyć się żyć z wirusem i być stale przygotowanymi na kolejne, ewentualne uderzenie fali zachorowań, ale na tę chwilę możemy cieszyć się, że choroba obeszła się z naszym województwem dość łagodnie. Dziękuję wszystkim - zarówno kadrze medycznej, służbom sanitarno-epidemiologicznym, jak i moim współpracownikom za gigantyczna pracę, jaką wykonali w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Nabyte doświadczenia, przepracowane procedury, przygotowana infrastruktura powodują, że jesteśmy gotowi w każdej chwili szybko i sprawnie zareagować na wypadek kolejnej fali zachorowań.

Centrum Prasowe Wojewody

Podziel się:


Komentarze (0)


Pozostałe