Test&GO - zbadaj się i jedź - od piątku w Koszalinie

  • 07.05.2020, 15:56
  • Centrum Prasowe Wojewody
Test&GO - zbadaj się i jedź - od piątku w Koszalinie Mobilne testy - logo
W piątek w południe (8 maja, godz. 12.00) w Koszalinie rusza pierwszy w województwie zachodniopomorskim mobilny punkt poboru wymazów Test&GO. Korzystać z niego będą - bez wysiadania z samochodu - powiadomieni wcześniej przez sanepid mieszkańcy Koszalina i powiatu koszalińskiego, którzy przebywają w kwarantannie.

Mobilny punkt poboru wymazów metodą „drive-thru”, czyli bez wysiadania z samochodu, rozstawi 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Punkt będzie działał na parkingu przy Parku Wodnym przy ul. Rolnej.

- Do punktu będziemy kierować osoby w 12 dniu kwarantanny – mówi Teresa Malińska, p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koszalinie – Pierwszego dnia pracy punktu przebadamy ok. 50 osób.

 

Osoby z powiatu koszalińskiego będą kierowane na testy za pomocą aplikacji lub po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z powiatowym sanepidem. Próbki do badań na obecność koronawirusa będą pobierane od umówionych osób przez osiem godzin dziennie, od godz. 9 do 17 przez żołnierzy WOT (w piątek od godz. 12). Testy dla osób pozostających w kwarantannie wykonywane są bezpłatnie. Próbki po pobraniu przewiozą na badania do laboratorium Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zespoły wymazowe Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

 

- Koszaliński punkt powstał dzięki zaangażowaniu ministra Pawła Szefernakera i jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez tamtejszy szpital i służby sanitarne – podkreśla wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – Testy pomogą w szybszej diagnostyce, jednak należy pamiętać, że wynik negatywny nie zwalnia z obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny do końca terminu.

 

Punkt „Test&GO” zbudowany jest z kilku sekcji. Pierwsza to strefa oczekiwania, podczas której kierowca powinien przygotować dokumenty. Kolejna - strefa ewidencji - to miejsce gdzie należy okazać dokument tożsamości. Trzecia to strefa badań, w której pobierany będzie wymaz. W kolejnej - strefie odpoczynku - kierowca czy też jego pasażerowie odpoczywają po wykonanym badaniu. Następnie, w piątej strefie pojazd zostaje zdezynfekowany z zewnątrz.

 

- Cała procedura trwa kilkanaście minut i - co bardzo istotne - odbywa się bez opuszczania pojazdu - wyjaśnia dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak. - Wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa, aby uchronić przed zakażeniem osoby w aucie i obsługę punktu. Pobrane wymazy są następnie przekazywane do laboratoriów, które przeprowadzają badania diagnostyczne - dodaje dowódca 14 ZBOT.

 

Punkt Test&GO w Koszalinie przygotowują żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy współpracy z żołnierzami wojsk operacyjnych. W przygotowanie go zaangażowane są także władze Koszalina oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, realizując je poprzez 15 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

 

- Współpraca z wojskami operacyjnymi układa się nam świetnie. Od początku walki z koronawirusem współdziałamy z 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną. To zaszczyt pracować z takimi specjalistami - mówi płk Grzegorz Kaliciak.

Mobilne punkty pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej w uzgodnieniu z wojewodami. Mobilny punkt pobrań w Koszalinie powstaje na polecenie wojewody zachodniopomorskiego. Jeśli zajdzie taka potrzeba - może on zostać szybko przeniesiony w inne miejsce województwa zachodniopomorskiego.

 

Pobieranie wymazów, w tym metodą „drive-thru”, staje się jednym z głównych zadań Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach prowadzonej od blisko dwóch miesięcy operacji „Odporna Wiosna”. Codziennie żołnierze WOT pobierają ok. 1,5 tys. wymazów: m.in. w Domach Pomocy Społecznej, hospicjach i innych placówkach opiekuńczych, mobilnie – w domach osób przebywających w kwarantannie oraz właśnie w punktach Test&GO.

Centrum Prasowe Wojewody

Zdjęcia (1)

test&go

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe