Dyrektor POLREGIO w Płotach, życzenia dla jubilata i… dobre wieści dla pasażerów

  • 05.05.2020, 13:20
  • Stanisław Razmus
Dyrektor POLREGIO w Płotach, życzenia dla jubilata i… dobre wieści dla… Andrzej Chańko - dyrektor POLREGIO w Szczecinie
Andrzej Chańko – Dyrektor Zakładu POLREGIO w Szczecinie odwiedził w Płotach Edwarda Śmiałkowskiego. Pan Edward obchodzi własnie swoje setne urodziny i jest emerytowanym kolejarzem. Spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze - dyrektor, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i jeszcze wielu lat życia przekazał na ręce jubilata okolicznościowe upominki w imieniu swoim i POLREGIO.

Mamy taką wyjątkową okazję która spowodowała, że przyjechał pan do osobiście do Płotów żeby złożyć życzenia naszemu jubilatowi. Taka okazja nie zdarza się co dzień ale też dyrektor dużej firmy nie zawsze potrafi znaleźć czas aby osobiście złożyć życzenia komuś kto już w firmie od dawna nie pracuje.

Jak tylko dowiedziałem się, że w Płotach jest były pracownik kolejowy który właśnie obchodzi setne urodziny nie zastanawiałem się ani chwili aby pojechać i złożyć mu gratulacje.

Taki jubileusz nie zdarza się codziennie, ale są jeszcze inne powody. Po pierwsze pan Edward reprezentuje dawną kolej a po drugie pracował jako kierownik pociągu, czyli w tej branży którą ja obecnie reprezentuję – czyli POLREGIO na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Jest jeszcze powód osobisty, jak byłem naczelnikiem stacji Szczecin Dąbie pod którą podlegała stacja Płoty – to w tej miejscowości co roku robiliśmy pikniki dla pracowników na prawie 800 osób.

Było to jedno z największych wydarzeń w Płotach w latach 90. i gromadziło to masę ludzi również z Płotów, przychodzili na nie też emeryci którzy opowiadali mi m.in. o orkiestrze kolejowej która tu w Płotach grała w latach 50. Przynosili masę zdjęć z tych powojennych okresów, miałem więc okazję zaznajomić się i zaprzyjaźnić i z tymi kolejarzami którzy wtedy pracowali ale też z tymi którzy pracowali 20 – 30 lat wcześniej.

Więc jak tylko się dowiedziałem, że właśnie w Płotach mamy byłego kolejarza który obchodzi 100. urodziny to poprosiłem pana burmistrza abym mógł w jego obecności złożyć tu gratulacje i jubilatowi podziękować za trud pracy, ponieważ przepracował 40 lat na kolei i 40 lat temu odszedł na emeryturę. Była to dla mnie ogromna satysfakcja móc uczestniczyć w takim podziękowaniu, przekazać upominki a przy okazji zobaczyć jak fantastycznie może wyglądać człowiek mający 100 lat.

Byłem bardzo zaskoczony jego kondycją fizyczną, postawą, wysławianiem się – z widoku to dla mnie wygląda na góra 80 parę lat.

 

Mieliśmy okazję to porozmawiania o porozmawiania o historii więc, korzystając z okazji, nie mogę nie zapytać pana o przyszłość, co planuje POLREGIO w naszym regionie?

Nasza firma aktualnie uruchamia 12 pociągów które, m.in.  przejeżdżają przez Płoty.

Jak już wspomniałem w rozmowie burmistrzowi, w Urzędzie Marszałkowskim ma być w tym tygodniu rozstrzygnięty przetarg na kolejne, nowoczesne pojazdy szynowe. Tym razem już takie hybrydowe, czyli spalinowo – elektryczne. Jeżeli w piątek ten przetarg zostanie rozstrzygnięty pozytywnie to jeszcze, być może, do końca roku takie pojazdy pojawią się na torach także w Płotach. Czyli znowu najnowszy typ pojazdu będzie jeździł na linii Szczecin - Kołobrzeg.

Jaka z tego korzyść dla pasażerów?

Korzyść taka, że na pewno większy komfort podróżowania. Obecnie użytkowane pojazdu są jeszcze nowe ale jednak mają już około 10 lat. Ponadto wprawdzie czas przejazdu nie będzie się różnił ale nowe pojazdy będą cichsze, bardziej ekonomiczne i będą miały większy zasięg.

Jak wszystko pójdzie dobrze to warunki podróżowania na tej linii się poprawią. Już w tej chwili wiele osób korzysta z kolei na trasie Szczecin – Kołobrzeg a pow prowadzeniu nowych pojazdów może tych osób będzie jeszcze więcej.

A czy możemy liczyć na więcej połączeń?

Tak, w tej chwili trwają przygotowania do zawarcia kolejnej wieloletniej umowy z Urzędem Marszałkowskim, bo on jest organizatorem przewozów i tam się zakłada, że jedna dodatkowa para połączeń – do Szczecina i z powrotem na pewno będzie a może być nawet dwie pary, ale to się rozstrzygnie w najbliższych miesiącach prawdopodobnie do końca czerwca.

Dziękuję za rozmowę. .

 

Stanisław Razmus

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe