Zagrożone pożarem: Lasy pod ochroną leśników i strażaków

  • 07.04.2020, 19:35
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Zagrożone pożarem:   Lasy pod ochroną leśników i strażaków Pożar w lesie - widok z samolotu
Najwyższy stopień zagrożenia pożarami, trzeci, wprowadziła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. W całej Polsce zagrożenie pożarowe określane jest jako duże.

W miniony weekend odnotowano dziewięć pożarów, które strawiły ponad dwa hektary lasu. Łącznie od początku roku 38 pożarów o łącznej powierzchni blisko sześciu hektarów.

 

Ewentualny pożar w każdej chwili może przybrać rozmiar trudny do opanowania. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z nr alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.

W Polsce od 2004 r. obowiązuje zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Zakaz wypalania traw jest również jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Rolnicy, którzy złamią zakaz, mogą być pozbawieni dopłat. Mimo zakazów, co roku, wraz z nadejściem wiosny płoną trawy.

Rocznie Lasy Państwowe na ochronę przeciwpożarową przeznaczają około 100 mln zł. Od lat Lasy inwestują w system ochrony przeciwpożarowej. Na system zabezpieczenia lasów przed pożarami składa się wiele elementów. Jednym z ich są również zbiorniki retencyjne. Powstają one w ramach programów tzw. małej retencji.. Te leśne oczka i stawy nie tylko zatrzymują wodę w lesie chroniąc go przed suszą, ale w razie pożaru służą strażakom i leśnikom za punkty czerpania wody. W latach 2016-2022 Lasy Państwowe realizują już drugą fazę programów, w ramach działań leśnicy stworzą lub udrożnią kilka tysięcy obiektów, które zmagazynują dodatkową wodę.


Na zdjęciu: Leśnicy w ochronie lasów wykorzystują m.in.: samoloty. Widok na pogorzelisko w lesie z pokładu samolotu.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe