ZUT pokonał Politechnikę Warszawską w konkursie z zakresu budownictwa

  • 03.04.2020, 10:18
  • Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie
ZUT pokonał Politechnikę Warszawską w konkursie z zakresu budownictwa Konkurs 02
Czteroosobowy zespół z Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT znalazł się finale międzynarodowego konkursu „The Trail” organizowanego przez Vinci Construction – największą firmę budowlaną na świecie. W półfinale ZUT pokonał dwa zespoły z Politechniki Warszawskiej i zakwalifikował się do ścisłego finału, który odbędzie się 28 maja br. we Francji. Ze względu epidemię SARS-CoV-2 finał zostanie przeprowadzony zdalnie.

Zespoły studentów uczelni technicznych mogły zgłaszać projekty w jednym z trzech obszarów: budowa przyszłości, zrównoważone budownictwo i miasta nad i pod miastami.

 

Studenci z WBiA ZUT zaprojektowali hybrydowy Earthship – zmodyfikowaną wersję budynku samowystarczalnego. W projekcie połączyli techniki budowania i technologie dotychczas wykorzystywane w różnych obszarach budownictwa i inżynierii środowiska. W swoim projekcie zaproponowali, że całe potrzebne ciepło i energię elektryczną będą produkować sami, wykorzystując do tego innowacyjne rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii.

 

Użytkowanie budynku związane będzie z powstawaniem ścieków, ale my te ścieki podzieliliśmy sobie na trzy źródła, każde do innych celów. Z jednych będziemy odzyskiwać ciepło, inne będziemy filtrować i zawracać do domu, a jeszcze inne będą wykorzystywane do podlewania naszego ogródka warzywnego – powiedziała Shilpa Das, studentka z Indii studiująca w Szczecinie.

 

Projekt studentów ZUT to nietypowy Earthship - samowystarczalna ziemianka zbudowana z opon. Nowoczesna hybrydowa konstrukcja szkieletowa z prefabrykowanymi ścianami zewnętrznymi i wysoko zaawansowanymi rozwiązaniami instalacyjnymi pozwala na sterowanie i zarządzanie całym domem. To budynek w pełni przyjazny środowisku. Nawiązaniem do podstawowej idei Earthship jest przyjęte założenie, że min. 70 proc. materiałów do budowy budynku będzie pochodziło z surowców recyklingowych.

 

W wielkim finale zespół z ZUT powalczy z drużynami z całego świata o wyjątkową nagrodę. Zwycięzcy zwiedzą największe budowy świata oraz odbędą praktykę w spółkach Vinci Construction w macierzystym kraju. Najlepsi studenci będą mieli szansę na zatrudnienie.

 

 

 

Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie

Załączone pliki do pobrania (1)

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe