Zagrożenie pożarowe w lasach. Każdego dnia większe

  • 28.03.2020, 18:07
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Zagrożenie pożarowe w lasach.  Każdego dnia większe „Chroń las przed pożarem”
Wraz z nadejściem wiosny ruszyła Akcja Bezpośredniej Ochrony Przeciwpożarowej naszych lasów. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury wpływają na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu. Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów.

- To człowiek powoduje dziewięćdziesiąt procent wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu - wyjaśnia Maciej Lipka, specjalista do spraw ochrony przeciwpożarowej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Dyrekcja swoim obszarem obejmuje część zachodnią Województwa Zachodniopomorskiego, północną Lubuskiego i zachodni fragment Wielkopolskiego.

Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 20 pożarów na łącznej powierzchni 1,61 ha. Tylko w marcu wybuchło 13 pożarów o powierzchni 1,55 ha. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 6 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom. Jednym z najistotniejszych elementów systemu zabezpieczenia lasu są stałe punkty obserwacyjne. Koszt odnowienia jednego hektara lasu to kwota ponad 13 000 zł.

W tym sezonie będzie pracowało 56 obiektów o wysokości 32 – 60 m wysokości, tj. 40 wyposażonych w kamery i 16 dostrzegalni tradycyjnych
z obserwatorem. To z nich prowadzi się wczesną detekcję lasów przed pożarami. Wieże TV i dostrzegalnie pożarowe pokrywają obszar naszej dyrekcji i zwykle oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Położone są one w miejscach zapewniających najlepsze pole widzenia.

W każdym z 35 nadleśnictw uruchomione zostały Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, które uzupełniają system przeciwpożarowy lasów. Praca obserwatorów i dyspozytorów to niezwykle odpowiedzialna praca. To od ich pracy zależy bezpieczeństwo naszych lasów. W każdym z nadleśnictw codziennie w gotowości będzie utrzymywanych 35 samochodów patrolowo-gaśniczych oraz 5 samolotów gaśniczych oraz jeden patrolowy. Dodatkowo w czujności pozostanie blisko 200 leśników.

„Chroń las przed pożarem”

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe