O problemach rybołówsta w Ośrodku Wypoczynkowym RDLP BAŻYNA w Pogorzelicy

  • 27.02.2020, 12:36
  • str
O problemach rybołówsta w Ośrodku Wypoczynkowym RDLP BAŻYNA w Pogorzelicy Spotkanie przedstawicieli branży rybackiej z Ministrem Markiem Gróbarczykiem
W Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych „Bażyna” w Pogorzelicy odbyło się spotkanie przedstawicieli branży rybackiej z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Markiem Gróbarczykiem.

Głównym tematem spotkania było ukonstytuowanie się składu Zespołu Doradczego Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w zakresie sektora rybołówstwa. W wyniku prac legislacyjnych podjętych na skutek nasilających się postulatów głównie środowisk rybackich aby zmodernizować formułę „Zespołu…” w warunkach zmieniającej się sytuacji rybactwa na Morzu Bałtyckim. Nie wszystkie zaproponowane zmiany spotkały się z pełną aprobatą zebranych ale w wyniku dyskusji i doprowadzono do ukonstytuowania się nowego składu Zespołu na czele którego stanęła Henryka Palusińska – Prezes Wolińskiego Stowarzyszenia Rybołówstwa.

Druga część poświęcona była trudnej sytuacji polskiego rybołówstwa. O problemach bałtyckiego rybołówstwa rozmawiamy z Ministrem Markiem Gróbarczykiem.

- Dzisiejsze spotkanie związane było z ukonstytuowaniem się Zespołu Doradczego Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w zakresie sektora rybołówstwa.…

Dotychczasowa działalność Zespołu spotkała się z postulatami rybaków o zmianę kształtu zespołu, poszerzenie zakresu działania a także potrzebę dołączenia innych segmentów rybołówstwa.

W efekcie podjętych prac zespół został poszerzony i ukonstytuowały się też nowe władze.

Każde takie spotkanie ma na celu omówienie sytuacji w rybołówstwie, a ten rok dla rybołówstwa jest katastrofalny. Znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji ale rybacy muszą ten trudny okres jakoś przeżyć. W związku z tym podjęliśmy bardzo szerokie działania w tym zakresie, nie mówiąc już o kwestii wsparcia finansowego. W kolejnych latach do rybaków zostały skierowane środki w łącznej wysokości około 80 mln zł. Na ten rok przygotowaliśmy kwotę 22 mln. zł. które również chcemy przekazać rybakom na opłaty środowiskowe. Obniżyliśmy też rybakom opłaty portowe aby zmniejszyć obciążenia rybaków. Niestety to tylko w obszarze skarbu państwa – przystanie i porty w zarządzie Urzędu Morskiego ograniczyły te koszty o 98%. Przy tej okazji apeluję do samorządowców którzy mają wielu rybaków w rejonie Darłowa i Kołobrzegu aby również podjęli podobne decyzje.

Oczywiście przygotowujemy kolejne programy które mają za zadanie pomóc rybakom w przetrwaniu trudnego okresu. Jednak sytuacja środowiskowa, jeśli chodzi o zasoby na Morzu Bałtyckim nie poprawia się i to jest bardzo zły trend bo dzisiaj jesteśmy na progu badań które prowadzi Morski Instytut Rybactwa jednoznacznie wskazuje, że wzrost larw dorsza to ok. 10% więc możemy przypuszczać, że zakaz połowu będzie obowiązywał nadal w roku przyszłym. W związku z tym ten rok musi spowodować przebudowanie polskiego rybołówstwa. Musimy się w tej sytuacji skoncentrować na rybach pelagicznych czyli śledź, szprot które nie są zagrożone jeśli chodzi o zasoby.

Położenie też ogromnego nacisku na podnoszenie jakości tego surowca czyli odchodzenie od mączki rybnej a skierowanie przede wszystkim na konsumpcję. Polska ma duży potencjał w zakresie przetwórstwa śledzia i szprota na cele konsumpcyjne i to jest szansa dla rybaków.

str

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe