Obwodnica Gryfic - i co dalej?

  • 28.02.2020, 12:24
  • Zygmunt Dziewguć
Obwodnica Gryfic - i co dalej? Ulica Kościuszki, teraz względnie pusto ale w sezonie mocno zakorkowana i dewastowana przez ciężkie pojazdy
Z początkiem roku rozpoczęto prace budowlane, związane z realizacją inwestycji pod nazwą „Budowa obejścia Gryfic”. Pierwszy etap polega na budowie niemal pięciu kilometrów odcinka obwodnicy w północnej części miasta. Połączy drogi wojewódzkie nr 109, 110 i 105 od ul. Niechorskiej (droga wojewódzka nr 110) do ul. Piastów (DW nr 105). Nowa droga będzie zaliczana do dróg klasy głównej. Inwestycja obejmie budowę rond na skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi 109 i 110, budowę nowego mostu nad rzeką Regą i wiaduktu nad linią kolejową Koszalin-Goleniów.

Budowa drogowego obejścia Gryfic ma nie tylko wymiar (chociaż bardzo ważny) finansowy, ale również społeczny, miastotwórczy i rozwojowy. W założeniach obwodnica powinna wyprowadzać  ruch tranzytowy z miasta, ale jednocześnie ten ruch winien „ocierać się” o miasto stając się jednym z czynników jego rozwoju. Obejście winno przebiegać obrzeżami miasta, ale jednocześnie w dość dużej bliskości centrum, stając się jednym z istotnych czynników miastotwórczych.

„Zadaniem architekta powinno być planowanie nie tylko budynków, ale i całych systemów społeczno-kulturowych” uważa Ewelina Jaskulska, architekt, pracująca m.in. przy budowie stadionu w Gdańsku. Ta myśl jest realizowana właśnie przy budowie obwodnicy „miejskiej” w Gryficach. Obejście „północne” zdecydowanie poprawi komunikację z obszarami Strefy Wolnocłowej w rejonie ul. Piłsudskiego. Ograniczając ruch w samym mieście, doskonale wkomponuje się w architektoniczne rozwiązania Gryfic w rejonie ulic Niechorskiej, Niekładzkiej, Piłsudskiego czy Piastów. Trzeba bowiem pamiętać o... przyszłości, wszak dzisiejsze inwestycje pozostaną dla przyszłych pokoleń, dla tych, którzy będą nadal budować to miasto. Dzisiaj ludzi młodych, ale za kilka lat dorosłych obywateli, ale też dla ich potrzeb. Niezbędna pozostaje więc konieczność takiego skomunikowania dróg, aby szybko rozwijające się miasto, chociażby w rejonie wspomnianych ulic, miało możliwość budowy żłobków, przedszkoli, ścieżek rowerowych czy placów zabaw dla najmłodszych. Taki układ północnego obejścia gwarantuje wolne tereny inwestycyjne, ułatwia przyszłe rozwiązania komunikacyjne, a co za tym idzie, możliwość komponowania strefy miejskiej. Polepsza warunki obecnych i przyszłych mieszkańców, ale i poprawia bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Do tego pamiętać trzeba o uwzględnieniu uwarunkowań środowiska przyrodniczego, a realizowana inwestycja to gwarantuje.

Północne obejście Gryfic to również rozwiązania strategiczne dla miasta. Bodaj najpoważniejszym jest budowa drugiego mostu. O tym mówi się od lat, ale to właśnie obwodnica „załatwia” temat. Nikogo przekonywać nie trzeba, że drugi most to po prostu konieczność.

Drugim, i wcale nie mniej istotnym, elementem układanki jest budowa wiaduktu nad linią kolejową Goleniów-Koszalin. W ciągu najbliższych lat PKP będzie rozbudowywała to połączenie, powstanie m.in. drugi tor, a to rodzi konieczność przebudowy starego wiaduktu. Tymczasem zakres prac na budowanej obwodnicy przewiduje również budowę wiaduktu nad torowiskiem. Dzisiaj już wiadomo, że wzięto pod uwagę konieczność takiego rozwiązania. Pozostanie pod nim miejsce na drugi tor, ale też na ewentualną elektryfikację linii kolejowej.

 

Reasumując. Budowa północnego obejścia Gryfic to rozwiązanie konieczne i dobrze się dzieje, że już rozpoczęła się jego realizacja. I dobrze się stało, że obwodnica ta będzie miała charakter „miejski”: przechodzi obrzeżami miasta, służy do poprawnego ruchu międzydzielnicowego i aglomeracyjnego. Wraz z budową i wykupem ziem powstał wolny obszar, dając możliwość jego zagospodarowania. W zadaniach architektonicznych dla zagospodarowania terenów wokół obwodnicy powinno być nie tylko wyznaczenie stref ekonomiczno-biznesowych oraz mieszkalnych, ale też całych systemów społeczno-kulturowych. W miastach najważniejsi są mieszkańcy i ich codzienne potrzeby, dlatego projekt powinien uwzględniać najważniejsze dziedziny życia i zadbać o bezpieczeństwo i wygodę jego mieszkańców. Chodniki, place, parki i budynki publiczne to codzienne środowisko, od którego zależy jakość życia. Przestrzeń publiczna powinna być bezpieczna, komfortowa i funkcjonalna, dostępna dla wszystkich niezależnie od wieku, sprawności fizycznej, stanu zdrowia czy zasobności portfela.

I na zakończenie. Rozpoczęcie prac nad budową północnej obwodnicy miasta sprawiło, że odżyły nadzieje mieszkańców na budowę całego obejścia Gryfic. Dla „południowej” części miasta opracowano kilka rozwiązań, mających za zadanie wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum. Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców ul. Kościuszki. Decyzje o tym, jakie wybrać rozwiązania, nie tylko patrząc na możliwości finansowe, będą podejmowane z uwzględnieniem szczegółowych analiz. Do tego tematu wrócimy.

Zygmunt Dziewguć

Zdjęcia (3)

ul. Kościuszki
prace przy obwodnicy już się rozpoczęły...

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe