Dr inż. Anna Żywicka półfinalistką konkursu FameLab

  • 08.03.2020, 21:49
  • Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie
Dr inż. Anna Żywicka półfinalistką konkursu FameLab Dr inż. Anna Żywicka
W sobotę 7 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, odbędzie się półfinał 9. edycji konkursu FameLab. Wśród tegorocznych półfinalistów znalazła się dr inż. Anna Żywicka z Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii ZUT.

W półfinale zmierzy się 20 naukowców z całej Polski - 12 kobiet i 8 mężczyzn. Do ścisłego finału awansuje 10 osób.

 

FameLab to konkurs skierowany do młodych naukowców, którego celem jest doskonalenie umiejętności prostego mówienia o skomplikowanych naukowych zagadnieniach. Jest to międzynarodowy format organizowany pod patronatem British Council. Konkurs odbywa się na całym świecie. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik.

 

Jak podkreślają organizatorzy, zasady konkursu są bardzo proste. Każdy półfinalista otrzyma do ręki mikrofon i przez trzy minuty opowie publiczności o wybranym zagadnieniu naukowym.

Dr inż. Anna Żywicka podczas swojego wystąpienia poruszy temat celulozy bakteryjnej.

 

Jest to niezwykle atrakcyjny biomateriał o unikalnych właściwościach, który znalazł swoje zastosowanie przede wszystkim w medycynie jako opatrunek do trudno gojących się ran i oparzeń, ale również w wielu gałęziach przemysłu. Pomimo intensywnych badań koszty produkcji tego polimeru są nadal wysokie, a efektywność procesu niezadowalająca. Prace naszego zespołu skupiają się m.in. na opracowaniu metody pozwalającej na szybką i tanią produkcję celulozy bakteryjnej – powiedziała dr inż. Anna Żywicka.

 

Dr inż. Anna Żywicka jest absolwentką biotechnologii (Wydział Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT). W 2019 roku obroniła doktorat z wyróżnieniem. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Mikrobiologii i Biotechnologii ZUT, gdzie wraz z zespołem prowadzi badania dotyczące celulozy bakteryjnej.

 

Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe