Zagrożenie koronawirusem. Informacja dla społeczności akademickiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

  • 27.02.2020, 19:09
  • Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie
Zagrożenie koronawirusem. Informacja dla społeczności akademickiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
Wobec informacji, które napływają o kolejnych ogniskach koronawirusa wszystkim osobom, które w ciągu kilkunastu ostatnich dni przebywały w Chinach i Hong Kongu, Korei Południowej, północnych Włoszech (w szczególności w rejonie Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu, Emilii Romanii) oraz Lacjum, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie i Singapurze - zalecamy szczególną ostrożność oraz obserwację swojego organizmu.

Zalecamy monitorowanie komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego i innych stosownych służb oraz bezwzględne podporządkowanie się ich zaleceniom (https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch/).

Społeczność akademicką Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prosimy o wyrozumiałość i nieuleganie zbiorowej panice oraz racjonalne podejście do obecnego zagrożenia koronawirusem w Polsce.

 

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów chorobowych (wysoka temperatura, uporczywy kaszel) prosimy o niezwłoczny kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie. Jakiekolwiek negatywne oznaki i dolegliwości, szczególnie ze strony układu oddechowego powinny być natychmiastowym sygnałem, by zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych.

 

STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W SZCZECINIE

Adres: ul. Wincentego Pola 6, 71-342 Szczecin
Tel: 91 4 870 313, 91 4 849 351, +48 694 493 767
Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek 7.25 – 15.00
E-mail: [email protected]

 

 

 

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH
(Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 24.02.2020 r.

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

 

Jeśli byłeś w północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
· bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
· lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjnozakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
· bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
· lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjnozakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

 

Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe