Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i firma Energo-Complex będą współpracować

  • 11.02.2020, 22:01
  • Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i firma Energo-Complex będą współpracować
Porozumienie o współpracy (umowę konsorcjum) podpisały we wtorek w Szczecinie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i największa w Polsce spółka zajmująca się diagnostyką i kompleksową oceną stanu technicznego transformatorów – firma Energo-Complex z Piekar Śląskich.

Umowa konsorcjum stanowi rozszerzenie dotychczasowej umowy o współpracy, którą uczelnia podpisała w 2007 roku. Jej efektem było m.in. podjęcie przez pracowników Wydziału Elektrycznego ZUT prac badawczych w zakresie rozwoju metod diagnostyki odkształceń uzwojeń transformatorów energetycznych.

Rozszerzenie umowy umożliwi uczelni oraz firmie Energo-Complex wspólne występowanie z ofertami badawczymi i usługowymi na rzecz innych podmiotów gospodarczych oraz wzajemne wsparcie w realizacji zleceń z przemysłu. Istotnym elementem będzie również wspólna organizacja konferencji naukowych, które stanowią dobrą okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami a przedstawicielami przemysłu.

Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Jacek Wróbel zaznaczył, że współpraca z przemysłem jest ważnym elementem strategicznym uczelni.
„Ze względu na profil naszego uniwersytetu jesteśmy zobowiązani do prowadzenia działalności naukowej, ale też wdrażania naszych badań do przemysłu i współpracy z podmiotami gospodarczymi” – podkreślił.

Zdaniem rektora rozszerzenie współpracy i nowe technologie, które posiada uczelnia mogą być przydatne do dalszego rozwoju spółki z woj. śląskiego.

Dzięki poprzedniej umowie w latach 2017-2019 zostały zorganizowane liczne seminaria, szkolenia oraz cztery międzynarodowe konferencje naukowo-techniczne. Wykorzystując dane pozyskiwane z pomiarów eksploatacyjnych pracownicy ZUT napisali trzy rozprawy doktorskie oraz dwie habilitacje. Wnioski z napisanych prac zostały bezpośrednio wdrożone do praktyki eksploatacyjnej.

 

„Mimo różnych opinii panujących w naszym kraju, współpraca pomiędzy ośrodkiem akademickim a przemysłem jest możliwa” – powiedział prezes spółki, dr inż. Marek Szrot. Podkreślił, że wspólne długofalowe i konsekwentne działania prowadzą do synergii, która może być impulsem wspomagającym konieczne zmiany w naszej energetyce w obliczu nieodwracalnych zmian klimatycznych.

 

„Podpisanie kolejnej umowy będzie dużym bodźcem do dalszego pogłębiania współpracy pomiędzy uczelnią a naszą firmą, ponieważ jej formuła stwarza podstawy do utworzenia silnego, liczącego się w Europie ośrodka badawczo-eksperckiego” – dodał.

 

Założony w 1998 r. Energo-Complex zajmuje się konstrukcją transformatorów oraz zachodzących w nich procesach fizykochemicznych. Od lat współpracuje z polskimi ośrodkami naukowymi m.in. z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym oraz Politechniką Opolską realizując wspólnie projekty badawczo-rozwojowe, które wprowadzają wiele innowacyjnych technologii w zakresie oferowanych usług.

 

Fot. Aurelia Kołodziej

Na zdjęciach od lewej: prezes spółki Energo-Complex, dr inż. Marek Szrot oraz rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Jacek Wróbel.

Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe