Nadleśnictwo Gryfice: Woda dla lasu i ochrona ppoż

  • 28.01.2020, 10:01
  • str
Nadleśnictwo Gryfice: Woda dla lasu i ochrona ppoż
Na terenie Nadleśnictwa Gryfice powstały dwa nowe zbiorniki retencyjne. Ich podstawowym zadaniem jest poprawienie dostępności wody zarówno dla drzew jak i dla zwierząt. Zbiornik w leśnctwie Mrzeżyno pełni też funkcje ochrony przeciwpożarowej.

Postępujące zmiany klimatu powodują w naszym kraju deficyty wody które dają się się coraz bardziej odczuć także na terenie naszego regionu. Obniżający się poziom wód gruntowych to susza w lesie i większe zagrożenie pożarowe.

Wychodząc naprzeciw tym problemom w Nadleśnictwie Gryfice podejmowane są kolejne działania profilaktyczne. Nadleśnictwo ma bardzo dobrze i skutecznie zorganizowaną ochronę przeciwpożarową, leśnicy nie spoczywają jednak na laurach. Obecnie używana wieża służąca do monitorowania zagrożeń pożarowych jest już dosyć wyeksploatowana, pojawia się potrzeba jej podwyższenia a i zamontowane na niej kamery już są technologicznie przestarzałe. W planach na najbliższą przyszłość jest budowa nowej wieży i zaadoptowanie do zamontowania monitoringu wysokiego obiektu – ale o tym w kolejnym materiale.

Wybudowane i oddane kilka dni temu zbiorniki retencyjne to bardzo ważna inwestycja jej podstawowa funkcja to zapewnienie korzystnego wpływu na leśne ekosystemy. Teren nadleśnictwa – szczególnie w pasie nadmorskim odwiedza duża liczba turystów, sosnowy las jest mocno suchy gdyż systematycznie opada poziom wód gruntowych. Zbiornik retencyjny ma za zadanie zatrzymać wodę i przyczynić się do poprawy wilgotności podłoża lasu a także udostępnić wodę zwierzętom. Jak już wspomniałem zbiornik na terenie leśnictwa Mrzeżyno został wybudowany z myślą o funkcji przeciwpożarowej – wybudowano infrastrukturę dojazdową wraz z dostępnością do czerpania wody dla pojazdów straży pożarnej. Zbiornik w leśnictwie Raduń – ze względu na brak możliwości swobodnego dojazdu pełni tylko funkcje retencyjne.

Projekty zostały sfinansowane w ramach programu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu w 85% z funduszy unijnych, pozostałe 15% to wkład lasów państwowych.

W naszej fotogalerii prezentujemy zdjęcia – udostępnione przez Nadleśnictwo Gryfice – dokumentujące proces powstawania obu zbiorników.  

str

Zdjęcia (46)

Zbiornik małej retencji - Leśnictwo Raduń - budowa
Zbiornik małej retencji - Leśnictwo Raduń - po wykonaniu
Zbiornik małej retencji - Leśnictwo Mrzeżyno - przed...
Zbiornik małej retencji - Leśnictwo Mrzeżyno - i po zakończeniu budowy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe