Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie rozszerzy współpracę z firmą z woj. śląskiego

  • 09.02.2020, 21:35
  • Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie rozszerzy współpracę z firmą z woj. śląskiego Fot. Aurelia Kołodziej – Na zdjęciu dr hab. inż. Szymon Banaszak, prof. ZUT oraz dr hab. inż. Eugeniusz Kornatowski
11 lutego br. (wtorek) zostanie podpisana umowa konsorcjum pomiędzy Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie a spółką Energo-Complex z Piekar Śląskich na prowadzenie wspólnych projektów naukowych.

Umowa konsorcjum stanowi rozszerzenie dotychczasowej umowy o współpracy, którą uczelnia podpisała w 2007 roku. Jej efektem było m.in. podjęcie przez pracowników Wydziału Elektrycznego ZUT prac badawczych w zakresie rozwoju metod diagnostyki odkształceń uzwojeń transformatorów energetycznych. Wyniki prowadzonych badań były publikowane w prestiżowych czasopismach branżowych m.in. IEEE Transactions on Power Delivery, Energies, czy Cellulose. Prezentowano je również podczas międzynarodowych konferencji naukowych m.in. w Paryżu.

Zaangażowanie naukowców z ZUT w rozwiązywanie rzeczywistych problemów z zakresu diagnostyki transformatorów pozwoliło w ostatnich latach na wdrożenie opracowanych metod
w naszej firmie. Prowadzone badania spowodowały wzrost konkurencyjności spółki. Zwiększył się jej międzynarodowy zasięg. Obecnie Energo-Complex realizuje prace diagnostyczne, także poza Europą
– powiedział dr inż. Marek Szrot, prezes spółki Energo-Complex.

 

Od 1998 roku spółka Energo-Complex zajmuje się m.in. diagnostyką i kompleksową oceną stanu technicznego transformatorów. Wspólnie z ośrodkami naukowymi z całej Polski realizuje projekty badawczo - rozwojowe, które wprowadzają technologiczne rozwiązania w zakresie oferowanych usług. Współpraca z uniwersytetami zaowocowała m.in. wielotomową serią wydawniczą Eksploatacja Transformatorów Energetycznych, która znalazła uznanie w środowisku inżynierów eksploatatorów.

 

Za realizację umowy ze strony uczelni odpowiada Wydział Elektryczny ZUT, który jest nowoczesną jednostką naukowo - dydaktyczną z ponad 70 - letnim doświadczeniem w kształceniu studentów oraz prowadzeniu badań naukowych.

 

Dane pomiarowe, które udostępniła nam spółka Energo–Complex przyczyniły się m.in. do awansów naukowych pracowników uczelni. Przykładem są dwie habilitacje osób, które zajmowały się tematyką diagnostyki transformatorów opracowując i doskonaląc ich nowe metody, m.in. analiza odpowiedzi częstotliwościowej dra hab. inż. Szymona Banaszaka, prof. ZUT oraz analiza wibroakustyczna dra hab. inż. Eugeniusza Kornatowskiego – zaznaczył prof. Krzysztof Okarma, dziekan Wydziału Elektrycznego ZUT.

Rozszerzenie umowy umożliwi uczelni oraz firmie Energo-Complex wspólne występowanie z ofertami badawczymi i usługowymi na rzecz innych podmiotów gospodarczych oraz wzajemne wsparcie w realizacji zleceń z przemysłu. Istotnym elementem będzie również wspólna organizacja konferencji naukowych, które stanowią dobrą okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami a przedstawicielami przemysłu.

Podpisanie umowy konsorcjum rozpocznie się o godz. 12.00 w sali konferencyjnej ZUT (Kazimierza Pułaskiego 10). Wezmą w nim udział prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz dr inż. Marek Szrot, prezes spółki Energo-Complex.

 

 

Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie

Zdjęcia (1)

Energo-Complex fot. Paweł Mikołajczyk

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe