Czy Nowogard utonie w śmieciach…

  • 24.01.2020, 12:05
  • str
Czy Nowogard utonie w śmieciach…
W czwartek 23 stycznia w Nowogardzie odbyła się konferencja prasowa w sprawie… śmieci. Konferencję z udziałem skarbnika Marcina Marchewki i pracowników Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego prowadził sekretarz, Grzegorz Wasilewicz.

Problem wzrostu cen za odbiór odpadów to problem całego kraju, zmieniają się regulacje prawne, rosną też koszty robocizny energii, paliw. Kolejne samorządy są zmuszone do zwiększania cen za odbiór odpadów. Przypomnijmy zasada gospodarki śmieciami przez samorząd zamyka się na prostym przeliczeniu. Samorząd tak musi skalkulować ceny aby wpływy pokrywały koszty odbioru i wywozu śmieci, ale nie mogą na tym zarabiać.

Tymczasem grupa nowogardzkich radnych uważa, że podwyżki stawek za odbiór odpadów nie są konieczne. Rachunek kosztów mówi jednak co innego. Już na koniec roku, w gminnej kasie z pieniędzy zebranych na odbiór odpadów zabrakło ponad 200 tys. złotych i deficyt ten rośnie.

O sprawie potrzeby urealnienia stawek za odbiór odpadów do poziomu, który pozwoliłby w pełni pokryć koszty, zgłaszali nowogardzkim radnym już w ubiegłym roku zastępca burmistrza Krzysztof Kolibski oraz skarbnik gminy Marcin Marchewka. Przedstawiane argumenty nie znalazły zrozumienia radnych z Nowej i PiS-u którzy większością głosów odrzucili projekt nowych stawek za odpady, problem niestety pozostał i stale narasta... Aby zmniejszyć skutki narastającego deficytu środków na odbiór odpadów od 15 stycznia podjęto decyzję, że planowana na marzec zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zostanie odwołana. Zawieszony zostanie również odbiór wszystkich odpadów gromadzonych w gminnych zestawach do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych a także odbiór tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych od właścicieli nieruchomości. Gmina wystosowała również pismo do R-XXI o zawieszeniu przyjmowania odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Słajsinie. Działania te, pozwalają zapobiec powstawaniu dalszych zaległości finansowych ale też rosną „hałdy” różnych odpadów przy śmietnikach. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wiele odpadów może być przyczyną poważnych zagrożeń, do zagrożenia epidemiologicznego włącznie..

Impas trwa, w dniu 17 stycznia zastępca burmistrza w związku z decyzją radnych o nieprzyjęciu nowych stawek za odpady, co skutkuje rosnącym deficytem w gospodarce odpadami, wystosował pisma do Wojewody Zachodniopomorskiego, Prokuratury Rejonowej i Regionalnej Izby Obrachunkowej z prośbą o interwencję. W piśmie wskazuje się m.in., że w wyniku zmian cen za przyjmowanie odpadów nastąpił gwałtowny wzrost wydatków na gospodarowanie odpadami komunalnymi, przy pozostających bez zmian dochodach gminy z tego tytułu. Aktualnie obowiązujące stawki Stawki zostały określone w uchwale z sierpnia 2016 roku i nie pokrywają kosztów ich wywozu i odbioru odpadów.

Pozostało czekać na decyzje i „modlić się” aby do tego czasu Nowogard nie utonął w stertach śmieci.

 

str

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe