XVIII Sesja Rady Miejskiej w Płotach

  • 01.02.2020, 20:39
  • str
XVIII Sesja Rady Miejskiej w Płotach
Kolejna, XVIII Sesja Rady Miejskiej w Płotach obradowała w czwartek 30 stycznia.

Najwięcej emocji przed sesją wywołała informacja, że będzie rozpatrywany projekt uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Mechowie. Wiele osób pamięta jeszcze awanturę jaka towarzyszyła podjęciu podobnej uchwały w poprzedniej kadencji Rady. Na szczęście tym razem wszystko odbyło się bez większych emocji, po krótkiej dyskusji projekt nie znalazł poparcia ze strony większości radnych i został oddalony.

Zwolennicy i przeciwnicy likwidacji szkoły w Mechowie prezentują swoje argumenty. Za likwidacją szkoły przemawiają głównie argumenty ekonomiczne, malejąca liczba uczniów powoduje, że koszt nauki jednego ucznia w SP Mechowo to ok. 20 tys. złotych a np. taki koszt w SP nr 2 w Płotach to ok. 5 tys. złotych. Zwraca się też uwagę na fakt, że poziom nauki i edukacja młodych ludzi odbiega od tej oferowanej przez większe, lepiej wyposażone szkoły. Przeciwnicy likwidacji szkoły wskazują argumenty trochę sentymentalne – szkoła w Mechowie działa od 1945 roku i jest najstarszą szkołą w gminie Płoty. Dzieci czują się tutaj bezpieczniej, nie tracą czasu na dojazdy a ponadto szkoła to też placówka kulturalna odgrywająca dużą rolę społeczną w Mechowie, dzięki integracji i zaangażowaniu rodziców podejmowane są tam liczne ciekawe inicjatywy społeczne i kulturalne. Burmistrz zapowiada, że – jeżeli nie zmieni się polityka rządu w zakresie finansowania oświaty, to w trosce o dobro finansów gminnych będzie musiał ponownie występować z inicjatywą likwidacji szkoły.

Drugą ważną dla wielu mieszkańców gminy jest uchwała podwyższająca opłaty czynszowe. Opłaty te utrzymywane od 5 lat na tym samym poziomie spowodowały, że wpływy nie pokrywają nawet bieżących kosztów utrzymania gminnych zasobów mieszkaniowych, nie mówiąc już o niezbędnych remontach czy modernizacji. Działania w zakresie polityki czynszowej zmierzają do zapewnienia dostatecznych wpływów środków finansowych na utrzymanie gminnego zasobu mieszkaniowego na zadowalającym poziomie technicznym. Przyjęty program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2020 – 2024 zakłada, że priorytetem dla gospodarki mieszkaniowej będzie wprowadzenie równoważącej struktury dochodów i wydatków.

Obowiązująca dotąd bazowa stawka czynszu wynosząca 2,60 zł/m2 powierzchni użytkowej lokalu. W bieżącym roku wzrośnie do kwoty 3,71 zł/m2 i w kolejnych latach będzie wzrastać do wysokości 3,90 zł/m2 w 2021 r., 4,10 zł/m2 w 2022 r., 4,30 zł/m2w 2023 r. do 4,50 zł/m2 w roku 2024.

Zgodnie z przyjętym dokumentem stawki czynszu nie mogą wzrastać częściej niż co 6 miesięcy. Ich wysokość ustala burmistrz Płotów z zastosowaniem współczynników zwiększających lub zmniejszających (w zależności od standardu i wyposażenia lokalu oraz lokalizacji budynku).

Przyjęto też – zgodnie z art.7.1. ustawy o ochronie praw lokatorów - współczynniki podwyższające stawkę podstawową czynszu: gaz 30%, łazienka 20%, wc 20%, za stan techniczny budynku po remoncie kapitalnym dachu - 15%, po przeprowadzeniu termomodernizacji budynku (dot. remontów wykonanych po 2014 r. roku-5 lat) - 15%, oraz współczynniki obniżające stawkę podstawową czynszu: za brak instalacji wod - kan 20%, za ślepą kuchnię - 10%, za położenie lokalu na terenie wsi -10%.

W przypadku gdy lokator na własny koszt zmodernizował wyposażenie lokalu mieszkalnego, współczynniki zwiększające stawkę czynszu nie będą stosowane. Inaczej będzie, gdy najemca za zgodą wynajmującego, wykonał prace ulepszające, które wpłynęły na podniesienie standardu lokalu, a następnie otrzymał od wynajmującego zwrot koszów. W przypadku lokali socjalnych żadne współczynniki nie będą stosowane.

str

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe