Roman Kargul – spotkanie autorskie w MBP w Gryficach

  • 01.02.2020, 12:46
  • str
Roman Kargul – spotkanie autorskie w MBP w Gryficach
W piątek 31 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach odbyło się spotkanie autorskie z Romanem Kargulem, historykiem, nauczycielem, autorem książki Greifenberg in Pommern – Gryfice. 750 lat historii miasta.

W czytelni gryfickiej biblioteki zebrało się na tyle liczne grono miłośników historii miasta, że trzeba było dostawiać kolejne krzesełka dla kolejnych przybywających osób.

Zainteresowanie spotkaniem było tak duże, że wykupiono wszystkie egzemplaże ksiąki w których autor pracowicie składał osobiste dedykacje.

Autor Roman Kargul jest jest historykiem a także 1990 roku - nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 3 im. WOPK w Gryficach. Stopień awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego uzyskał 9 grudnia 2004 roku. Jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydziału Humanistycznego, Instytutu Historii. Ma za sobą doświadczenie dziennikarskie, Organizator, współorganizator i inicjator wielu przedsięwzięć na rzecz klasy, szkoły i oświaty gryfickiej,współpracował z takimi redakcjami prasowymi jak „Gmina Pomorska”, „7 Dni Gryfic”, „7 Dni Wybrzeża”, „Dwutygodnik Gryficki”, „Gazeta Gryficka” a także z lokalnym Radiem PLUS Gryfice (wcześniej Fala). Aktywnie uczestniczy w sympozjach naukowych organizowanych w Trzebiatowie, Kamieniu Pomorskim, Płotach i Brojcach.

Publikacja Greifenberg in Pommern – Gryfice. 750 lat historii miasta przygotowana była na jubileuszowe obchody 750 lecia Gryfic w 2012 roku (powstawała w latach 2004–2012). niestety w wyniku splotu różnych zdarzeń i okoliczności nie udało się wtedy tej książki wydać. Stąd obszerna i bogato udokumentowana monografia zawierająca podstawową wiedzę o historii miasta od pojawienia się pierwszych śladów osadnictwa i gospodarowania kończy się na roku 2010.

Nie umniejsza to w żadnym stopniu walorów poznawczych tej publikacji. Doskonały warsztat naukowy, znajomość tematu oparta na często bardzo mało znanych i trudno dostępnych źródłach powoduje, że publikacja jest unikatowa i stanowi kompendium wiedzy, skierowane nie tylko do ludzi chcących pogłębiać wiedzę o historii miasta i swojej małej ojczyzny, okresach rozwoju, kryzysów, wojen, zarządów różnych władców księstw pomorskich i państw, w tym Polski -doskonale wpisuje się w przypadającą w tym roku 75 rocznicę zasiedlenia przez Polskę Ziem Zachodnich.

 

str

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe