Doktoranci z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT laureatami programu „Lider”

  • 25.01.2020, 14:16
  • Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie
Doktoranci z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT laureatami programu „Lider”
Mgr inż. Paulina Bednarczyk oraz mgr inż. Paweł Adamski zostali docenieni przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i dołączyli do grona 42 utalentowanych młodych naukowców z całego kraju. Na przeprowadzenie swoich innowacyjnych badań otrzymali prawie 3 mln zł.

Zakończyła się 10. edycja programu „Lider”, skierowanego do młodych naukowców, którzy poszerzają swoje kompetencje w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne oraz posiadają potencjał wdrożeniowy.

 

Program „Lider” od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem wnioskodawców, co potwierdza rosnąca z każdym rokiem liczba osób aplikujących o środki. Wyraźnie widać, że młodzi, zdolni badacze na starcie kariery naukowej mają ambitne pomysły z potencjałem do komercjalizacji i zapał, by je realizować - wyjaśnia prof. Grzegorz Wrochna, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

W 10. edycji programu do zaszczytnego grona liderów dołączyło 42 zdolnych badaczy, którzy otrzymali łącznie 60 milionów złotych na prowadzenie innowacyjnych badań. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 16 stycznia br. w Warszawie, odebrali oni wyróżnienia oraz symboliczne czeki z rąk wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego prof. Grzegorza Wrochny oraz dyrektora NCBR dr. inż. Wojciecha Kamienieckiego.

Laureaci programu to odważne osoby, które podjęły wyzwanie i chcą inicjować autorskie badania naukowe, tworzyć zespoły badawcze oraz zarządzać całym projektem. Dla nich to ogromna szansa i odpowiedzialność. Dla NCBR to perspektywa poszerzenia grona beneficjentów o ambitną, wyspecjalizowaną kadrę, doskonale rozeznaną w ekosystemie polskich i światowych innowacji. Z kolei dla nas wszystkich to szansa na wynalazki, które zrewolucjonizują konkretne obszary naszego życia –powiedział dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Mgr inż. Paweł Adamski (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT) w ramach przyznanych środków (1,5 mln zł) zbada nowe katalizatory, które będą mogły znaleźć swoje zastosowanie w zakładach chemicznych produkujących nawozy azotowe. Mgr inż. Paulina Bednarczyk (WTiICh) wraz ze swoim zespołem badawczym opracuje inteligentne (samonaprawialne) powłoki lakierowe sieciowane technikami UV/LED. Łączna wartość projektu to 1,3 mln zł.

 

Do 10. edycji programu „Lider” swoje pomysły zgłosiło 233 młodych badaczy z całej Polski.

Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe