Kolejne ujawnienie olejów roślinnych w karuzeli podatkowej – skuteczne wykorzystanie mechanizmu STIR

  • 22.01.2020, 23:46
  • Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
stir_w_karuzeli_olejami.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
• Kolejne uderzenie w nieuczciwych przedsiębiorców dokonujących fikcyjnego obrotu olejem roślinnym z udziałem tzw. znikających podatników. • Prawie półtora miliona złotych zablokowane na kontach kontrolowanego przedsiębiorcy.

Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego (UCS) w Szczecinie, we współpracy z komórką Szefa KAS ds. STIR w Ministerstwie Finansów, zidentyfikowali grupę podmiotów, które nabywały oleje roślinne na dużą skalę, wykorzystując łańcuchy transakcji z udziałem tzw. znikających podatników i unikając zapłaty podatku VAT.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej w ramach procedury STIR zablokował rachunki bankowe podmiotu uczestniczącego w karuzeli podatkowej, na których zabezpieczono na rzecz Skarbu Państwa łączną kwotę 1,4 mln zł.

Zebrany przez Krajową Administrację Skarbową materiał dowodowy wskazuje, że podmioty biorące udział w fikcyjnym obrocie olejami roślinnymi naraziły Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Wartość obrotu w ramach transakcji łańcuchowych, w okresie zaledwie pięciu miesięcy, wyniosła 31 mln zł.

Pracownicy i funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeszukali wiele lokalizacji na terenie województw małopolskiego i śląskiego, w tym miejsce przeładunku i deklarowanego „przetwarzania” towaru. Zabezpieczyli obszerną dokumentację finansowo-księgową, która jest analizowana w ramach śledztwa i kontroli celno-skarbowej. Zabezpieczono również komputery przenośne oraz komputer stacjonarny zawierające dokumentację księgową oraz korespondencję e-mail.

W czynnościach zaangażowanych było ponad trzydziestu pracowników i funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego UCS w Szczecinie.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego wszczął wobec podmiotu kontrolę celno-skarbową. Przybliżona kwota uszczuplonych zobowiązań w podatku VAT wynosi około 5 mln zł.

Całość zatrzymanego sprzętu i dokumentacji przekazano do Działu Dochodzeniowo-Śledczego ZUCS w Szczecinie, gdzie będzie prowadzone postępowanie karne skarbowe nadzorowane przez właściwego prokuratora.

Zatrzymany sprzęt i materiały zostały przekazane do śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie. Sprawę prowadzi Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie.

…………………

STIR, czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, służący do przetwarzania danych przekazywanych przez banki i SKOK-i w celu ustalania wskaźnika ryzyka wykorzystania sektora bankowego do dokonania wyłudzeń skarbowych. Informacje
o rachunkach podmiotów kwalifikowanych (tj. innych niż rachunki osób fizycznych służące do celów prywatnych), a także o wszystkich transakcjach tych podmiotów dokonywanych za pośrednictwem objętych tym systemem rachunków bankowych lub rachunków spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (SKOK) przekazywane Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej pozwolą na dokonanie analizy ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego.

 

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe