"Jedno dziecko, jedno drzewo" – już wkrótce nowa edycja

  • 28.12.2019, 18:22
  • str
"Jedno dziecko, jedno drzewo" – już wkrótce nowa edycja
W ubiegłym roku ze sporym zainteresowaniem spotkała się ogólnopolska akcja zainicjowana przez Wiceminister Środowiska Małgorzatę Golińską.

Do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie akcja dotarła w 2019 roku i zbiegła się z obchodami 95 lecia Lasów Państwowych. Akcja polegająca na posadzeniu drzew dedykowanych nowo narodzonym dzieciom, nawiązuje w jakiś sposób do tradycji w myśl której narodzinom nowego człowieka towarzyszyło posadzenie drzewa, jest to też świetny sposób na zwiększenie liczby drzew tak ważnych dla jakości naszego środowiska.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w akcji wzięło udział 49 gmin.

Warto podkreślić, że największy „rozmach”, jeś tak to można nazwać, osiągnęło Nadleśnictwo Gryfice. Na spotkaniu 12 września w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Bażyna” list intencyjny o przystąpieniu do akcji z Dyrektorem Regionalnym LP w Szczecinie Andrzejem Szelążkiem podpisali burmistrzowie i wójtowie z 7 gmin zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Gryfice. Dla porównania w pozostałych  Nadleśnictwach tych gmin nie było więcej niż trzy.

Miejsce wysadzenia drzewek wyznaczyli burmistrzowie i wójtowie i były to miejsca możliwie reprezentacyjne, w parkach, na terenach rekreacyjnych lub na terenach wokół szkoły. Akcja została przeprowadzona w dniach od 7 do 23 października i mimo pewnej rezerwy (nie wszyscy zrozumieli sens i przesłanie akcji – była to przecież absolutna nowość) zgłosiło się całkiem sporo rodziców.

Z kronikarskiego obowiązku pokusimy się o kilka liczb:

- w Gminie Karnice swoje drzewka posiadło 8 dziewczynek i 5 chłopców,

- w gminie Świerzno - 16 dziewczynek i 13 chłopców,

- w gminie Rewal - 7 dziewczynek i 9 chłopców,

- w gminie Dziwnów - 9 dziewczynek i 7 chłopców,

- w gminie Brojce - 6 dziewczynek i 12 chłopców,

- w gminie Gryfice - 7 dziewczynek i 12 chłopców,

- w gminie Trzebiatów - 5 dziewczynek i 5 chłopców.

W sumie posadzono 121 drzewek z gatunków lipa i dąb. Przy każdym drzewku umieszczono zawieszkę z imieniem i datą urodzenia dziecka, taką samą zawieszkę i maskotkę otrzymało też dziecko.

W miejscach nasadzeń albo już umieszczono, albo zostaną umieszczone okolicznościowe tablice informacyjne. Na terenie Nadleśnictwa Gryfice koordynatorem akcji była pani Anna Grabowska – Specjalista Służby Leśnej i zdaniem Nadleśniczego Wojciecha Pietrzaka to zdolności, fachowość i zaangażowanie pani Anny w realizację akcji przełożyło się na tak wspaniały efekt.

Wracamy do tej akcji nie bez powodu, z jednej strony warto było się pokusić o pewne podsumowanie tej oryginalnej i sympatycznej i w dodatku przyjaznej dla środowiska akcji ale też już teraz chcemy zapowiedzieć rodzicom dzieci które urodziły się w ostatnim kwartale 2019 roku albo wkrótce – w pierwszym kwartale nowego 20202 roku się urodzą, że na wiosnę planowana jest kolejna edycja Akcji Jedno Dziecko – Jedno Drzewo. Już dziś zapraszamy do wzięcia w niej udziału.

 

Na zdjęciach; sadzenie drzewek w Gryficach

str

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe