Poszukiwacze Świeszewskiej historii

  • 24.12.2019, 20:40
  • str
Poszukiwacze Świeszewskiej historii
W świetlicy wiejskiej w Świeszewie odbyło się kolejne spotkanie grupy osób które połączyło zainteresowanie mało znaną historią, działającego na naszym terenie żołnierza Armii Krajowej Józefa Bosia ps. „Franek” który w latach 1947-1952 kontynuował walkę z narzuconą przez Związek Sowiecki władzą ludową. Dla jednych żołnierz niezłomny, dla innych bandyta – utrudniający powrót do normalności po latach wojennej zawieruchy. Takie są jednak meandry oceny historycznych zdarzeń.

Pewne jest to, że Józef Boś (Franciszek Wilczak), ps. "Lot", „Franek”, żołnierz oddziału kpt Władysława Łukasiuka pseudonim „Młot” działał na terenie powiatu gryfickiego i kamieńskiego i prowadził działania wymierzone głównie w przeciwdziałanie procesom kolektywizacji – tworzeniu spółdzielni rolniczych. I tutaj trzeba przyznać, że jego działania przyniosły efekt, bo w wielu okolicznych miejscowościach jak np. w Świeszewie nigdy nie udało się utworzyć ani „kołchozu” – jak wtedy nazywano spółdzielnie, ani PGR-u.

Przez wielu ludzi, prowadzona przez „Franka” działalność dywersyjna była traktowana nieprzychylnie, dla nich ważny był powrót do jakiejś bytowej normalności a tu ktoś podpala stogi, zażyna barany czy niszczy flance pomidorów albo zasypuje solą kopce z ziemniakami niszcząc ich zawartość, innym razem ginie pas transmisyjny, czy inne ważne części jakiejś maszyny. Było też wielu ludzi, którzy rozumieli jednak cel tych działań i wspierali „Franka” w walce, za którą zapłacił cenę najwyższą, cenę własnego życia.

Zainteresowanie postacią żołnierza niezłomnego działającego w okolicach Świeszewa zaczęło się od spotkania nadleśniczego Wojciecha Pietrzaka z Józefem Grabowskim, który pokazał mu artykuł ze starej gazety z relacją dramatycznych wydarzeń w 1952 roku a dotyczącą Józefa Bosia.

Wśród osób, które zainspirowały się postacią Józefa Bosia „Franka” znaleźli się Katarzyna i Przemysław Dyczyńscy, Grzegorz Burcza, dowódca jednostki wojskowej w Mrzeżynie płk Paweł Grabowie, Leszek Suchorski, i Eugeniusz Kulesza – którego wujek Stanisław Kulesza za wspieranie „Frank” został skazany na 15 lat więzienia (z czego odsiedział – dzięki amnestii – tylko 5 lat). Grupa jest nieformalna, ale wspierana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic przy współpracy z Fundacją Edukacji i Rozwoju „Pomorzanin” rozpoczęła projekt, którego celem było zebranie informacji wśród mieszkańców Świeszewa i okolic, oraz konsultacje z Odziałem IPN w Szczecinie.

Kolejny etap to przygotowanie do jakiejś formy upamiętnienia tej postaci. Rzecz warta jest upamiętnienia, bo wpisuje się w historię żołnierzy niezłomnych, wyklętych. Niezależnie od tego jak ktoś ocenia ich działalność, to to jest faktem historycznym, że ona była i była prowadzona (może z jakimiś wyjątkami) z pobudek patriotycznych. Rozważane jest przygotowanie publikacji poświęconej historii Józefa Bosia „Franka” i być może upamiętnienie w postaci tablicy lub kamienia pamiątkowego.

Członkom „grupy osób które interesują się tą historią”  udało się zainteresować postacią „Franka” posła na Sejm RP Leszka Dobrzyńskiego który jest historykiem zarówno z wykształcenia i zamiłowania i jego zainteresowanie ma szansę „przełożyć się” bardziej życzliwą pomoc ze strony IPN i innych instytucji. Dzięki takiemu wsparciu inicjatywa lokalnych miłośników historii ma szansę na uratowanie od zapomnienia kolejnej karty naszych - często zawiłych i kontrowersyjnych dziejów, właśnie w tym małym lokalnym wymiarze.

Do tematu oczywiście jeszcze powrócimy.

str

Zdjęcia (18)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe