Prezydent wręczył kolejne nominacje profesorskie. Wśród nominowanych dr hab. inż. Bartosz Powałka

  • 14.12.2019, 02:04
  • Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie
Prezydent wręczył kolejne nominacje profesorskie. Wśród nominowanych dr hab. inż. Bartosz Powałka
Kierownik Katedry Technologii Wytwarzania oraz naukowiec z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT - Bartosz Powałka - otrzymał z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację profesorską. Podczas uroczystości, która odbyła się 12 grudnia br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, akty nominacyjne odebrało 81 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki.

Prof. dr hab. inż. Bartosz Powałka jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej. W 2007 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Jego osiągnięcia naukowe i dydaktyczne, efekty kształcenia kadr naukowych, a także osiągnięcia dotyczące współpracy międzynarodowej, zawierają się w dyscyplinie - budowa i eksploatacja maszyn (inżynieria mechaniczna).

Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego prace badawcze prof. Powałki skoncentrowały się na dynamice maszyn a zwłaszcza obrabiarek, przetwarzaniu sygnałów i obrazów oraz mikroobróbce mechanicznej. Prof. Bartosz Powałka jest autorem wielu publikacji naukowych o zasięgu światowym. Na swoim koncie ma kilka projektów naukowo-badawczych oraz wdrożeniowych.

Prof. Powałka na co dzień aktywnie uczestniczy w pracach organizacyjnych uczelni i wydziału m.in. pełnił funkcje dyrektora ds. nauki Instytutu Technologii Mechanicznej, kierownika Studiów Doktoranckich oraz kierownika Zakładu Technologii Maszyn.

Najwięcej spośród nominowanych - 12 grudnia - profesorów wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego (6), Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (5), Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (4).

Powołując się na Ustawę o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Tytuł ten może być nadany osobie, która uzyskała stopień doktora habilitowanego, posiada doświadczenie w kierowaniu zespołami badawczymi realizującymi projekty finansowane w drodze konkursów krajowych lub zagranicznych lub odbyła staże naukowe w instytucjach naukowych, w tym zagranicznych, lub prowadziła prace naukowe w instytucjach naukowych, w tym zagranicznych, posiada osiągnięcia w opiece naukowej.

 

Fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP

Mateusz Lipka ZUT w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe