„Mikołajki Wielokulturowe”

  • 11.12.2019, 14:16
  • TOK
„Mikołajki Wielokulturowe”
„Mikołajki Wielokulturowe” odbywają się Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat. Co roku proponujemy różne formy warsztatowe i spotkania z przedstawicielami różnych kultur.

W tym roku zaprosiliśmy rodzinę Dębickich- Romów z Gorzowa Wielkopolskiego, artystów tworzących Cygański Teatr Muzyczny Terno. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest  Edward Dębicki- kompozytor, pisarz i poeta, wirtuoz akordeonu uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ZŁOTYM MEDALEM ZASŁUŻONY KULTURZE POLSKIEJ "GLORIA ARTIS", nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości i działalności artystycznej.

Dzieciństwo i młodość Edwarda Dębickiego związane były z codziennym, cygańskim muzykowaniem. Tabor, w którym wychował się, posiadał orkiestrę, założoną przez jego wujów. Wujowie grali na harfach a Edward Dębicki na akordeonie (miał wówczas 10 lat).

Dzieci usłyszały od naszych zaproszonych gości o życiu w taborze, zwyczajach świątecznych, sposobach zdobienia choinki i tradycjach Świąt Bożego Narodzenia, które są wspólne, gdyż Cyganie w większości są wyznania rzymskokatolickiego. Dzieci wspólnie ubrały choinkę w tradycyjne ozdoby: szyszki, jabłka, orzechy, cukierki, zatańczyły z cygańską tancerką i śpiewały piosenki o zimie, Mikołaju w dwu językach polskim i ukraińskim. Ewa Dębicka ( żona Pana Edwarda)  przeczytała bajkę napisaną przez Pana Edwarda z książki „Zagubiona droga" napisanej  w dwóch językach, po polsku i po cygańsku.

Wokół roztaczał się zapach świerkowego drzewka, korzennych przypraw piernikowych, kutii. To zapachy świąt, które zbliżają się wielkimi krokami. Zarówno dzieci wyznania rzymskokatolickiego , jak i greckokatolickiego, uwielbiają Święta Bożego Narodzenia, najbardziej czekają na gościa specjalnego, a jest nim Mikołaj-Мykоłаj. Wiele jest podobieństw w celebrowaniu świat, w zasadzie różnica tylko w datach.

W „Kawiarni Wędrowiec” spotkały się Panie, które zagłębiały techniki wyszywania haftem krzyżykowym pięknych choinkowych ozdób.

Dziękujemy dzieciom, rodzicom i opiekunom za wspólne spotkanie.

TOK

Zdjęcia (16)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe