NEWSLETTER

  • 09.12.2019, 22:21
  • Paweł Drąg
NEWSLETTER
Po środowym treningu piłkarze Pogoni wcielili się w rolę pierwszych degustatorów burgerów, które zostały stworzone przez restaurację. Nasi zawodnicy ochoczo zabrali się do próby smakowej i wcale im się nie dziwimy. Danie jest dedykowane całemu środowisku związanemu z Dumą Pomorza i będzie przygotowywane z zachowaniem reguł prawidłowego odżywiania. Co warte zaznaczenia, to mit nie mający wiele wspólnego z rzeczywistością, że burgery są niezdrowe.

Potrawa przyrządzona zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej, o najlepszej jakości składników, może być ważnym elementem sportowej diety. Ważne jest, aby mięso było świeżo zmielone i bez żadnych dodatków, bułki wypiekane z precyzyjnym doborem składników, zaś sosy przyszykowane własnoręcznie, na bazie wysokiej jakości produktów. Dobry burger to zrównoważona ilość białka i niewielka dawka węglowodanów. A my to mamy!

 

https://biznes.pogonszczecin.pl/glodni-mamy-na-to-burgery/

 

Z przyjemnością informujemy, że nasza współpraca z dealerem Lexus Kozłowski przyniosła kolejne wymierne korzyści. Niezawodność marki, komfort jazdy oraz wszelkie inne dogodności wpłynęły na to, że Benedikt Zech zdecydował się skorzystać z oferty naszego partnera. W jego posiadanie wszedł luksusowy SUV w postaci Lexusa NX.

 

https://biznes.pogonszczecin.pl/bene-z-lexusem/

 

W ramach testów badano bezpieczeństwo produkcji, emisję do środowiska i efektywność energetyczną. Co szczególnie ważne, Grupa spełnia 12 zasad Safety Health Enviroment. To m.in. law compliance, a więc zgodność z lokalnymi i międzynarodowymi normami oraz najlepszymi praktykami czy procedure, czyli ustanowienie procedur dających gwarancję, że bezpieczeństwo, zdrowie i środowisko w żadnej sytuacji nie będą zagrożone pod wpływem działań Grupy. Pozostały zasady to leadership, Zero Harm, Priority, Resources, Performance, Competence, Enhancement, Auditing, Information i Responsibility.

 

https://biznes.pogonszczecin.pl/grupa-azoty-z-kolejna-nagroda/

 

Podstawowa innowacja dotyczy aktualizacji terminów, w jakich można wystąpić o korektę świadectwa pracy do pracodawcy i następnie do sądu pracy. Od 7 września nie jest to już 7 dni, a 14. Od tego terminu nie trzeba też już wskazywać konkretnego sądu pracy właściwego do rozpatrzenia żądania pracownika o sprostowanie świadectwa pracy. Wystarczy więc wpisać żądanie o sprostowanie świadectwa pracy do sądu pracy, bez podawania szczegółów co do ostatecznego miejsca sądu.

 

https://biznes.pogonszczecin.pl/zmiany-w-swiadectwach/

Paweł Drąg

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe