"NOWA KULTURA" i promocja książki

  • 01.12.2019, 21:39
  • Wojciech Jarząb
"NOWA KULTURA" i promocja książki
Stowarzyszenie NOWA KULTURA z Rybokart zorganizowało 29.11.2019 w Pałacu "Ptaszynka" promocję książki autorstwa Lidii B. Sudakiewicz, Iwony Wierzchowieckiej-Rudnik i Wojciecha Jarząba pt. "Wymiary komunikacji społecznej. Katolicy na Pomorzu Zachodnim", wydanej przez Politechnikę Koszalińską. Jest to monografia poświęcona historii parafii pw. Herz-Jesu albo Najsłodszego Serca Jezusowego w Greifenbergu na Pomorzu do 1945 r.

W ramach promocji odbyło się spotkanie z Wojciechem Jarząbem, który w bogato ilustrowanej prezentacji przedstawiał historie z bogatych dziejów parafii, m.in. "o tym jak młoda baronessa z Rybokart zacnego pastora przechytrzyła".

Nieprzypadkowo promocja dziejów gryfickiej parafii odbyła się w rybokarckim pałacu. Na początku XX w. w Rybokartach pojawił się nowy właściciel majątku: dr Fritz Röchling z młodą małżonką - Elisabeth de domo baronessą von Hohenastenberg genannt Wigandt. Baronessa, bawiąc w podróży poślubnej po Włoszech, dokonała konwersji wiary z protestantyzmu na katolicyzm rzymski. Osiadłszy w Rybokartach, baronessa zaczęła ewangelizować swoje otoczenie, sprawiając, że wkrótce we wsi liczono ponad 130 rzymskich katolików. W 1907 r. w pałacu w Rybokartach miała miejsce pierwsza udokumentowana msza św. w rycie rzymskokatolickim na terenie powiatu od czasów wprowadzenia reformacji. Wybudowana przez baronessę w 1910 r, kaplica rzymskokatolicka, pierwszy w powiecie budynek sakralny tego wyznania wzniesiony od czasów reformacji, istnieje do dziś jako obiekt mieszkalny.

Mała wspólnota Kościoła łacińskiego z Rybokart miała wielkie znaczenie w odradzającym się katolicyzmie na terenie powiatu w początkach XX w. Jak wykazała w swojej części monografii Lidia B. Sudakiewicz, wielu parafian powstałej w 1912 r. gminy katolickiej w Gryficach pochodziło z Rybokart.

Po spotkaniu, by tradycji stało się zadość, słuchacze mieli możność nabycia publikacji z autografem.

 

Wojciech Jarząb

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu ECHOmedia.info z siedzibą w Gryficach jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe